Różeniec górski (rhodiola rosea) - najważniejsze informacje

Korzeń arktyczny – występowanie

Ze względu na swoje specyficzne upodobania korzeń arktyczny spotykany jest w klimacie okołobiegunowym, na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Na terenie Polski w naturalnym środowisku występuje w Karpatach oraz Sudetach. Jednak ze względu na obszar objęty Parkami Narodowymi jest to gatunek, którego nie można samodzielnie pozyskiwać.

Różeniec górski ze względu na swoje pochodzenie w medycynie chińskiej był stosowany jako środek pomagający przetrwać w uciążliwych warunkach klimatycznych. Dokładnie takich samych, w jakich zioło naturalnie występuje. Posiada właściwości lecznicze podobne do tych, którymi wyróżnia się żeń-szeń. A może zainteresuje cię także artykuł o leczniczym morozniku kaukaskim?

Rhodiola rosea – charakterystyka

Korzeń arktyczny obrastający najczęściej skaliste tereny, tworzy bujne kępy, wyróżniające się mięsistymi liśćmi o wyjątkowo ostrym zakończeniu. Roślina osiąga wysokość do 40 cm. Kłącza, ze względu na swój charakterystyczny różany zapach, często określane są mianem korzenia róży. Taki aromat możemy uzyskać po delikatnym roztarciu kłączy.

Rhodiola rosea mimo występowania w surowych warunkach, wydaje kwiaty określane jako podbaldachy. Na roślinach możemy rozróżnić kwiatostany żeńskie oraz męskie. Kwiaty żeńskie nie posiadają korony, składają się tylko z jednego lub dwóch słupków. Okazalsze są kwiaty męskie, które posiadają bogatszą koronę, a także 8 pręcików. Ogólnie odcienie kwiatów korzenia arktycznego wpadają od zielonej, aż po czerwoną. Jako owoce uznaje się nasiona w kolorze ciemnobrunatnym.

Różeniec górski (rhodiola rosea) – uprawa

Roślina mimo rzadkiego występowania w naturalnych warunkach została udomowiona. Jej największą zaletą jest wysoka odporność na najbardziej uciążliwe warunki klimatyczne. Różeniec górski świetnie radzi sobie ze skrajnie niskimi temperaturami, a także słabo użyźnioną glebą.

Przygotowane miejsce w ogrodzie powinno być jak najlepiej nasłonecznione. Ze względu na swoje upodobania, roślina musi być obsadzona na przepuszczalnym podłożu. W tym celu zaleca się wysypanie mieszanki żwiru lub keramzytu z kompostem. Korzeń arktyczny świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju skalniakach oraz alpinariach. Sadzonki odnajdą się również na skarpach i murkach. Roślina świetnie odnajdzie się w obecności pozostałych gatunków górskich. Sprawdź także ten artykuł o piwonii lekarskiej.

Działanie różeńca górskiego

Właściwości lecznicze różeńca górskiego

Roślina posiada cenne właściwości lecznicze oraz pozytywne opinie nie tylko wśród pasjonatów medycyny ludowej, ale również wśród współczesnych naukowców. Obecnie trwa wiele badań, by sprawdzić dokładne działanie różeńca górskiego. W ten sposób dochodzi do coraz nowszych odkryć, a także kolejnych ulepszeń wprowadzanych na rynek preparatów leczniczych.

Różeniec górski to jedna z ładniejszych roślin leczniczych. Służy do przygotowania preparatów o działaniu leczniczym.
Różeniec górski – opinie, właściwości, leczenie, działanie preparatów z różeńca górskiego

Do najważniejszych właściwości leczniczych, które posiada różeniec górski, zaliczyć możemy:

  • Walka ze stresem – współczesny człowiek jest coraz bardziej podany na działanie silnego oraz przewlekłego stresu. Jednym ze sposobów na skuteczną walkę, jest stosowanie preparatów z różeńca górskiego. Roślina wpływa korzystnie na łagodzenie objawów stresu, jednocześnie zapobiegając zużycia energii przy silnych bodźcach stresogennych.
  • Wzmocnienie układu nerwowego – korzystny wpływ rośliny na system nerwowy u człowieka, wykazały liczne badania. Dzięki preparatom poprawiają się funkcje pamięciowe oraz poznawcze. Różeniec górski zalecany jest osobom wystawionym na długotrwałe zmęczenie, a także wysiłek psychiczny.
  • Wzmocnienie wytrzymałości fizycznej - zioło jest polecane osobom wystawionym na długotrwały wysiłek fizyczny, bez możliwości wypoczynku. Systematyczne zażywanie preparatów z różeńca górskiego, wpływają korzystnie na zwiększenie wytrzymałości. Takie działanie różeńca górskiego zostało niejednokrotnie udowodnione badaniami na ludziach.
  • Zmniejszenie zmęczenia – w odróżnieniu od kofeiny, która jedynie zmniejsza uczucie zmęczenia, regularne spożywanie różeńca górskiego przyczynia się do redukcji samego zmęczenia. Dzięki temu po pewnym czasie nie czujemy jeszcze większego wypalenia i ubytku energii, który doskwiera nam po kawie lub napojach energetycznych.
  • Walka z depresją i obniżonym nastrojem - badania wykazały, że przyjmowanie dawki wynoszącej od 340 do 680 mg różeńca górskiego podnosi wyniki w skali Depresji Hamiltona nawet o 35%. Natomiast w skali depresji Becka, badana grupa poprawiła swoje wyniki o 50%.
  • Obniżenie wartości kinazy kreatynowej – jest to efekt, który zaleca się osobom podlegającym wysiłkom fizycznym o wysokim natężeniu. Wysoka wartość kinazy kreatynowej objawia się uszkodzeniem mięśni. Można temu zapobiec, stosując regularnie różeniec górski. A może zainteresuje cię także artykuł o zastosowaniu dziurawca?

Dostępne preparaty na bazie różeńca górskiego

Właściwości lecznicze różeńca górskiego są możliwe do uzyskania, przy regularnym korzystaniu z poszczególnych preparatów. Najszybciej dostępne są oczywiście ziołowe tabletki z różeńca górskiego. Zawierają one największe stężenie. Tabletki z różeńca górskiego dostępne są w różnych smakach, dzięki czemu przyjmowanie ich jest kłopotliwe. Opinie na temat poszczególnych tabletek można znaleźć na przykład na forach internetowych.

Jako inne preparaty na bazie różeńca górskiego wymienia się herbaty. Najczęściej jest to suszone kłącze rośliny, które należy zalać gorącą wodą i parzyć przez zalecany czas. Ważne, by herbata pochodziła z ekologicznych upraw, wtedy zyskujemy gwarancję jak najlepszych właściwości leczniczych rośliny.

Dużym zainteresowaniem cieszy się nalewka z korzenia arktycznego. Tego typu preparaty możemy wykonać we własnym zakresie. Jeżeli posiadamy sadzonki różeńca górskiego, naszym zadaniem będzie pozyskanie kłączy, które następnie zalewamy spirytusem. Na 50 g kłącza, dolewamy pół litra spirytusu. Nalewka musi zostać szczelnie zamknięta i odstawiona na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym okresie możemy spożywać nalewkę 3 razy dziennie. 20 kropel rozcieńczamy z wodą i wypijamy przed spożyciem posiłku. Optymalny okres kuracji powinien wynieść 20 dni.

Działanie różeńca górskiego - przeciwwskazania

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, to różeniec górski nie posiada ich praktycznie wcale. Pozytywne opinie ze strony naukowców, a także samych pacjentów pokazują, że kuracja ziołowa znajduje zastosowanie u pacjentów w praktycznie każdym stanie zdrowia. Oczywiście preparaty nie są zalecane kobietom w ciąży, karmiącym matkom oraz dzieciom.

Negatywne skutki możemy poczuć przy nadmiernym stosowaniu preparatów, a także niezgodnym z zaleceniami producenta. Najczęstszym efektem ubocznym jest nadmierne pobudzenie. Należy również pamiętać o tym, że nad działaniem skuteczności różeńca górskiego trwają ciągłe badania. Jeżeli mamy jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, należy natychmiast je skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Przykładowe ceny środków leczniczych i sadzonek oraz opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny preparatów leczniczych z różeńca górskiego, a także sadzonek przeznaczonych do samodzielnej uprawy:

  • Różeniec górski, sadzonka - cena od 6,99 zł
  • Herbata z kłącza różeńca górskiego, pozytywne opinie – cena od 18,40 zł
  • Różeniec górski, 90 tabletek – cena od 18,99 zł
  • Różeniec górski, ekstrakt 200 mg – 35,99 zł
  • Korzeń krojony Różeniec górski, herbata – 17,33 zł
  • Korzeń różeńca górskiego 50 g – 15,80 zł
  • Różeniec górski pocięty 50 g, Natvita – 25,99 zł

Pozytywne opinie na temat działania różeńca górskiego mogą nas skłonić do spróbowania cennych właściwości tej rośliny. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia w przygotowaniu własnych wyrobów, warto sięgnąć po gotowe i przede wszystkim sprawdzone preparaty. Zawsze możemy zakupić jedynie sadzonki, które okażą się bardzo ciekawą ozdobą w przydomowym ogródku. Jest to roślina świetnie komponująca się w otoczeniu innych górskich roślin. Dzięki czemu możemy stworzyć przydomowe alpinarium.

ikona podziel się Przekaż dalej