Rozmnażanie borówki amerykańskiej krok po kroku – poradnik
Owoce borówki amerykańskiej są niezwykle smaczne. A za sprawą wysokiej zawartości antyoksydantów są także zdrowe i pożądane w każdej diecie. Niestety są także dość drogie, dlatego wiele osób próbuje uprawiać krzewy we własnym ogródku. Jak zdobyć więcej sadzonek? Rozmnażanie borówki amerykańskiej z nasion nie jest najlepszą opcją. Jak rozmnożyć borówkę, by uzyskać silne, duże sadzonki?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o borówce amerykańskiej.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez sadzonki zielne
Najlepszym sposobem na to, by powstała rozsada borówki amerykańskiej, jest rozmnażanie poprzez sadzonki zielne. W ogrodzie jest to najskuteczniejsza metoda. W naturze borówka rozmnaża się z nasion, jednak w ogrodzie może to być trudniejsze. Pobranie sadzonek zielonych na końcu czerwca lub w pierwszych dniach lipca nie jest trudne, roślina stosunkowo dobrze się ukorzenia, dlatego warto spróbować.
Sadzonka powinna mieć około 10 cm wzrostu. Odcinek pobranego pędu powinien mieć 2-4 liście, aby roślina mogła wykonywać własną fotosyntezę. Należy pamiętać o tym, że borówka wysoka w początkowym okresie potrzebuje częstego podlewania. Liście silnie transpirują, więc rozsada może ulec łatwemu zniszczeniu z powodu nadmiernego przesuszenia.
Pobraną sadzonkę zielną sadzi się do inspektu lub skrzynki wypełnionej luźnym podłożem. Dobrze sprawdzi się mieszanka torfu i perlitu w stosunku 1:1. Można spróbować także rozmnażać borówkę w mieszance torfu i piasku (także w stosunku 1:1). Rośliny powinny mieć zapewnione niskie pH, ale to można uzyskać zwłaszcza dzięki torfowi. Podłoże powinno być stale wilgotne, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch tygodni, kiedy jagoda amerykańska będzie się ukorzeniała.
Rozmnażanie wegetatywne: ukorzenienie sadzonek zdrewniałych
Sadzonki zdrewniałe są świetnym sposobem na to, jak rozsadzić borówkę amerykańską. Jest to najprostszy sposób rozmnażania wegetatywnego. Tego rodzaju szczepki są mniej podatne na utratę wody więdnięcie niż sadzonki zielne. Z drugiej strony okres ukorzeniania się może potrwać dość długo, o wiele dłużej niż w przypadku sadzonek zdrewniałych.
Sadzonki borówki amerykańskiej pobiera się z ostatniego pędu rocznego, pod warunkiem, że są twarde i w pełni zdrewniałe. Pobiera się późną jesienią i na początku zimy. Warto sprawdzić, czy liście są w dobrej kondycji. Szczepienie borówki wykonuje się wyłącznie z sadzonek pochodzących z najbardziej oświetlonych części rośliny. Pęd powinien mieć około 20-30 cm długości. Sadzonkę przycina się skośnie.
Jak rozmnożyć borówkę w ten sposób? Na okres zimowy roślinę trzyma się w inspekcie lub pomieszczeniu o temperaturze przynajmniej kilka stopni powyżej zera. Przechowuje się ją w wilgotnym piasku, można jednakże także od razu wsadzić do ukorzenienia. Na przyszłą wiosnę, a już na pewno na jesień, rozsada będzie nadawała się do wsadzenia na stałym podłożu. Warto jednakże poczekać jeszcze jeden sezon – jagoda amerykańska z reguły jest uprawiana z sadzonek dwuletnich. Sprawdź także ten artykuł o wyborze sadzonek borówki amerykańskiej.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez odkłady
Rozmnażanie roślin poprzez odkłady pionowe to naturalny i dość skuteczny sposób. Jest to rozmnażanie wegetatywne, który nie wymaga początkowo odcinania pędów i pobierania sadzonek. Można go połączyć z odmładzaniem roślin, ponieważ pierwszym, koniecznym krokiem jest silne przycięcie wiosną krzewów. Borówka amerykańska, podobnie jak borówka kamczacka, powinna być przycięta na wysokość 3 cm nad ziemią. Kiedy rośliny osiągnąć 10 cm wysokości, odsypuje się je lekkim, luźnym podłożem.
Następnie kopczykowanie przeprowadza się jeszcze dwu lub trzykrotnie aż do lata. Wybijające się pędy powinno się okrywać tak, by były pokryte do 60 cm wysokości. Jesienią należy rozkopać kopczyk i odciąć ukorzenione pędy.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej poprzez wykonanie podkładów poziomych jest jeszcze łatwiejsze. Polega to na przygięciu zewnętrznych pędów do ziemi, i w jednym miejscu okryć je ziemią i kompostem. Zabieg przeprowadza się w marcu. Przyginane pędy należy oczyścić z liści. Można umocować je do ziemi drutem wygiętym w kształt litery U. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu – w wilgotnym podłożu gałązki borówki błyskawicznie wypuszczą korzenie. Aby uzyskać długie, nadające się do przegięcia pędy, należy sezon wcześniej podciąć roślinę.
Rozsada borówki – pielęgnacja
Ukorzenienie sadzonki pobranej z borówki może niestety trochę potrwać. Zależy to od rodzaju wybranej metody. W przypadku sadzonek zdrewniałych trwa to najdłużej. Borówka wysoka może być sadzona na stałe miejsce w okresie jesiennym. Najlepiej poczekać dodatkowy sezon, ponieważ najlepiej przyjmują się sadzonki dwuletnie.
W okresie ukorzeniania sadzonkę trzeba objąć troskliwą opieką. Najważniejszym zabiegiem jest zapewnianie jej odpowiedniej ilości wody. Podłoże powinno być stale wilgotne, żeby roślina mogła wypuścić korzenie. Warto zadbać także o temperaturę – co najmniej kilka stopni powyżej zera, jasne, ale nie silnie nasłonecznione stanowisko i kwaśne podłoże.