Rozmnażanie bukszpanu - jak rozmnożyć bukszpan na różne sposoby

Mimo tego, że cena bukszpanu nie jest wysoka, ponieważ cena za sadzonki bukszpanu waha się w granicach 3-10 zł, to popularne jest rozmnożenie bukszpanu samodzielnie. Rozmnożenie bukszpanu z pewnością obniży cenę za materiał zielony, a dodatkowo pozwoli nam na uzyskanie dowolnej liczby roślin ze swojego bukszpanu.

Jednak, jak rozmnożymy bukszpan? Sposobów jest kilka. Najczęściej korzystamy z wegetatywnego rozmnażania bukszpanu, ponieważ roślina ta nie zawiązuje nasion. Dlatego właśnie korzystamy z sadzonek bukszpanu, z gałązek, czyli rozmnażanie przez podział, lub wykorzystujemy rozmnażanie przez odkłady.

Innym sposobem jest szczepienie bukszpanu. Szczepić bukszpan można poprzez zaszczepienie na gatunku jego odmian. Z kolei, jeśli decydujemy się szczepić bukszpan, musimy wiedzieć, że taki rodzaj rozmnażania bukszpanu jest dość trudny. Dlatego właśnie szczepienie wykorzystywane jest przeważnie w szkółkach roślin lub korzystają z niego profesjonaliści. Zobaczmy jednak, jak wygląda wegetatywne rozmnażanie bukszpanu, jego rozsadzanie, przesadzanie, przycinanie bukszpanu, rozmnażanie bez ukorzeniacza, a także ukorzenianie bukszpanu.

Rozmnażanie bukszpanu z sadzonek pędowych

Rozmnażanie bukszpanu z sadzonek pędowych to z pewnością jedna z najłatwiejszych i najbardziej popularnych metod na rozmnożenie bukszpanu. Pamiętajmy jednak, że cały zabieg, łącznie z przycinaniem bukszpanu, powinno się zaplanować wcześniej, by ze spokojem wykonać wszelkie potrzebne kroki.

W pierwszej kolejności powinno zacząć się od pobrania gałązek na sadzonki. Pobieranie sadzonek powinno być wykonane późnym latem i jesienią, czyli w okresie od VIII do IX. Przycinanie bukszpanu w celu rozmnożenia z gałązek możemy ewentualnie wykonać również wczesną wiosną, jeszcze przed początkiem wegetacji.

Należy pamiętać, że sadzonki pędowe powinny być dobrze zdrewniałe, zdrowe i rozkrzewione. Pobiera się około 10 cm długości pędu szczytowego. Następnie powinno oczyścić się spód pędu z listków i ukorzenić bukszpan w podłożu. Ziemia pod ukorzenienie bukszpanu powinna być wilgotna, o odczynie pH od 5,1 do 5,7 i zaleca się również, by była ona mieszanką piasku i torfu w stosunku 1:1.

Jeśli zależy nam na szybkim ukorzenieniu, można wypróbować również sposób z ukorzeniaczem, natomiast bez ukorzeniacza roślina również się zakorzeni i będziemy w stanie przesadzić ją później do gruntu. Wtedy przed posadzeniem sadzonki do podłoża, należy zanurzyć naszą sadzonkę w przygotowanym preparacie.

Ważne jest jednak to, by nie zasadzić naszych sadzonek zbyt głęboko. Co więcej, nie mogą być one sadzone zbyt gęsto. Kolejnym ważnym aspektem jest to, by podlewać rośliny regularnie, ale nie bardzo intensywnie, by nie zaczęły one gnić. Takie ukorzenianie może trwać kilka miesięcy, przez co lepiej z rozsadzeniem do gruntu, poczekać do wiosny przyszłego roku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o bukszpanie wieczniezielonym.

Rozmnażanie bukszpanu wegetatywne przez podział roślin i z odkładów

Rozmnażanie bukszpanu przez podział roślin to kolejna metoda na rozmnożenie tego krzewu. Wykorzystuje się ją jednak przy niewielkich krzewach. Rozsadzanie przeprowadza się od wczesnej wiosny, aż do późnego lata, czyli od VIII do końca IX. Warto wiedzieć, że podział roślin polega na podzieleniu rozrośniętych już krzewów na kilka sadzonek. Takie sadzonki powinniśmy od razu wysadzać na miejsce stałe.

Następnym sposobem na rozmnażanie jest rozmnażanie przez odkłady. Aby ten sposób się udał, powinno się wczesną wiosną lub późną jesienią podsypać nasze krzewy bukszpanu ziemią. Dzięki temu latem pod ziemią stworzą się korzonki. Pamiętajmy jednak o systematycznym nawadnianiu kopczyków i obkładaniu ich ściółką z kory sosnowej. Natomiast na jesień możemy rozgarnąć usypane kopczyki, pobrać sadzonki i wysadzić sadzonki bukszpanów na właściwe miejsce w ogrodzie.

Decydując się na rozmnażanie bukszpanu, nie możemy zapominać o tym, by sadzonki były posadzone we właściwy sposób, a także, by je odpowiednio pielęgnować. Pamiętajmy, że sadzonki nie mogą być posadzone zbyt głęboko i nie mogą też wystawać. Dodatkowo korzenie sadzonki nie mogą być podwinięte, ponieważ wtedy nie będzie się ona prawidłowo rozwijała. Kolejnym etapem jest wlanie do dołka niedużej ilości wody, przysypanie dołka i ponowne podlanie sadzonki.

Warto także pamiętać o kontroli wilgotności gleby, w której zasadzone są nasze sadzonki. Dlatego też zalecane jest zastosowanie ściółki np. z kory sosnowej. Dzięki temu ograniczy się parowanie wody z gleby, dzięki czemu gleba będzie dłużej nawilżona. Co więcej, nasze młode sadzonki będą ochronione przed mrozami, które mogą być dużym zagrożeniem, zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim. Dodatkowo też powinniśmy osłaniać nasze sadzonki przed działaniem intensywnego słońca, by ich liście i pędy nie uległy poparzeniu.

ikona podziel się Przekaż dalej