Rozmnażanie draceny z wykorzystaniem sadzonek

Zdecydowanie szybkim, najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem na rozmnażanie draceny jest rozmnażanie jej sadzonek. Warto wiedzieć, jak zrobić to krok po kroku, by ukorzenianie rozsady się udało i by zaczęły one prawidłowo rosnąć. Sam proces nie jest długi.

Istnieją dwa sposoby: rozmnażanie w glebie i rozmnażanie w wodzie. Wiosną trzeba przygotować sadzonki, ucinając około 10 cm wierzchołek łodygi. Warto zanurzyć końcówkę rośliny w ukorzeniaczu. W następnej kolejności umieszcza się go w mieszaninie torfu i piasku. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i utrzymaniu w temperaturze ok. 24oC.

Z kolei rozmnażanie w wodzie dzieli się na dwa etapy. Wykorzystuje się do tego sadzonki wierzchołkowe, pozyskiwane tak samo, jak w przypadku normalnego rozmnażania. Zanim włożymy je do podłoża, rozsada umieszczana jest w wodzie do momentu ukorzenienia. Dlatego nazywa się to rozmnażaniem w wodzie. Dalej postępuje się tak samo. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie draceny Sandera?

Jak rozsadzać dracenę - pozostałe sposoby na rozmnażanie draceny

Zadanie to w przypadku roślin doniczkowych nie jest trudne. Rozmnażanie z fragmentów łodyg wykorzystywane jest, gdy roślina ma długą łodygę bez liści. Wtedy ścinamy gorszy pęd, tniemy go na kawałki i oddzielnie umieszczamy w ziemi - tak pozyskiwana jest rozsada. Jest to dłuższy proces, lecz jeszcze dłużej trwa ukorzenienie przez odkłady powietrzne.

Przy tej metodzie nacina się pęd draceny, a w miejscu cięcia należy nałożyć worek foliowy wypełniony ziemią. Po kilku tygodniach od założenia powinny się pojawiać korzenie pod folią. Jest to dość skomplikowane i polecane do bardziej obeznanych w tej dziedzinie ogrodników.

Możliwe też jest szczepienie draceny. Szczepienie nie jest trudną metodą, ale bardziej poleca się dla ogrodników z większym doświadczeniem. Zazwyczaj stosowana jest metoda w klin. Należy pamiętać, że roślina mateczna musi być całkowicie zdrowa do szczepienia, tak samo jak zraz. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rozmnażaniu roślin.

Przesadzanie i rozsadzanie draceny krok po kroku

Ważnym zagadnieniem jest przesadzenie rośliny. Większość osób robi to tylko wtedy, gdy doniczka jest za mała, natomiast młode rośliny draceny powinny być przesadzane co rok lub dwa, maksymalnie co trzy lata. Jak rozsadzać dracenę krok po kroku? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Najpierw należy uszykować doniczkę do pojedynczej rośliny. Następnie robi się warstwę drenażu z drobnych kamyków, a później zasypuje ją ziemią próchniczą. Potem można normalnie posadzić roślinę. Istnieje jeszcze jedno pytanie, mianowicie: jak rozsadzić dracenę starą? Otóż nie robi się tego, a wystarczy wymienić górną warstwę podłoża.

Umiejętność odpowiedniej pielęgnacji i rozmnażania jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy być posiadaczami większej ilości roślin. Jest to bardzo duże zaoszczędzenie pieniędzy, a na dodatek satysfakcja z udanych plonów. Dracena jest wdzięcznym kwiatem, polecanym do domów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dracenie odwróconej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny