Rozmnażanie hortensji z sadzonek

Rozmnażanie hortensji z sadzonek zielonych

Rozmnażanie hortensji ogrodowej z sadzonek zielonych to najbardziej rozpowszechniony sposób. Jest także bardzo skuteczny, ponieważ większość pobranych sadzonek świetnie się przyjmuje. Niektórzy uważają, że jest to rozmnażanie z liścia, ale nie – potrzebny jest także kawałek pędu. Ten sam sposób można wykorzystać do rozmnażania hortensji krzewiastej. Zabieg przeprowadza się wiosną i polega na pobraniu z wierzchołków krzewów krótkie, dziesięciocentymetrowe fragmenty pędów.

Każdy pęd powinien mieć przynajmniej dwa węzły. Należy go uciąć czystym, wysterylizowanym sekatorem, a następnie przenieść go do szklanki z wodą. Można także wsadzić je prosto do doniczki z przepuszczalnym podłożem, jednak wtedy trudno jest kontrolować postęp roślinek. Ta metoda jest bardzo szybka – zielone pędy szybko się ukorzeniają i zaczynają rosnąć, jednak potrzebują sporo uwagi, ponieważ potrzebują dużo wody i mają tendencje do zasychania. Sadzonki przesadza się większych doniczek, kiedy korzonki mają około 2,5 cm długości. Na stałe miejsce można je przesadzić dopiero w kolejnym sezonie, czyli kolejnej jesieni.

Jak rozmnażać hortensję z sadzonek półzdrewniałych

Ukorzenianie hortensji ogrodowej jest także możliwe z sadzonek półzdrewniałych. Powinny być to elastyczne gałązki, a każda sadzonka powinna mieć 4-6 węzłów liściowych. Pędy półzdrewniałe pobiera się w czerwcu. Ich końce należy zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić roślinki w doniczce wypełnionej torfem wymieszanym z piaskiem. Roślinkom dobrze zrobi nieco podłoża do wrzosów, rododendronów lub azalii, ponieważ ma odpowiedni poziom pH.

To bardzo skuteczna metoda, ma jednak tę wadę, że czas ukorzeniania jest długi, a ze względu na dużo liści poziom transpiracji wody jest spory. Co to oznacza w praktyce? Sadzonki półzdrewniałe potrzebują bardzo dużo wody, ponieważ paruje ona w dużym stopniu z liścia. Przyda się także osłona przed parowaniem, coś w rodzaju foliowego daszka, który można łatwo zrobić za pomocą przezroczystej torebki na zakupy i drutu. Skraplającą się wodę należy wycierać regularnie, by roślina nie zaczęła pleśnieć. Ten sposób jest długotrwały. Korzenie tworzą się powoli, więc do momentu wysadzenia na stałe miejsce najczęściej trzeba poczekać około 2 lat, chociaż jak tylko zaczną puszczać nowe liście lub pędy można posadzić je do rozsadnika. Przesadzanie hortensji najlepiej zostawić na wiosnę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cięciu hortensji bukietowej?

Rozmnażanie hortensji bukietowej z sadzonek zdrewniałych

Co ciekawe, hortensja rozmnaża się także z sadzonek zdrewniałych. Dotyczy to jednak hortensji bukietowej (na przykład hortensja ‘Annabelle’), również hortensja drzewiasta może być rozmnażana tym sposobem. W przypadku hortensji ogrodowej raczej to się nie sprawdzi.

Sadzonki zdrewniałe pobiera się jesienią, kiedy są całkowicie twarde i pozbawione liści. Powinny mieć grubość ołówka i około 20 cm długości (± 5 cm). Warto pamiętać, żeby dół był ścięty ukośnie, a góra równa. Tak przygotowane sadzonki należy związać w paczkę i przenieść do chłodnego miejsca, na przykład do piwnicy. Przechowuje się je w piasku w przewiewnej skrzynce. Na wiosnę dopiero sadzi się sadzonki w podłożu – najlepiej piasku. Powinny dość szybko się ukorzenić, wtedy przenosi się je na rozsadnik i tam zostawia 2 sezony, aż będą nadawały się do przesadzenia na stałe miejsce. Sadzonki zdrewniałe nie wysychają, ale procent ukorzenionych pędów jest o wiele mniejszy niż w przypadku pierwszych dwóch metod.

Hortensje w czasie kwitnienia oraz rozmnażanie hortensji ogrodowej i porady jak rozmnożyć hortensję z sadzonek
Rozmnażanie hortensji ogrodowej krok po kroku - poradnik praktyczny

Rozmnażanie hortensji – inne metody

Szczepki hortensji

Hodowcy także często rozmnażają hortensję przez szczepienie. Nie jest to jednak zbyt prosty zabieg i trzeba mieć wiedzę i wprawę, by udało się to zrobić. Szczepki hortensji pozyskuje się wiosną. Należy przyciąć je ukośnie, a w pniu, na którym krzew będzie szczepiony, zrobić idealnie pasujący klin. Całość należy „skleić” odpowiednia maścią ogrodniczą do szczepienia krzewów.

Niektóre odmiany hortensji potrzebują szczepienia, zwłaszcza te, które są mało odporne na niskie temperatury. Jednak w naszym klimacie takich odmian raczej się nie uprawia. Podstawą są zazwyczaj dziko rosnące krzewy kaliny, czeremchy lub na przykład śliwy ałyczy, albo po prostu krzew hortensji.

Jak rozmnażać hortensję przez odkłady

Niektóre gatunki hortensji rozmnażają się dobrze poprzez odkłady płaskie. Ich przygotowanie jest dość czasochłonne i ten sposób nie zawsze się udaje, ale warto sprawdzić. Odkłady polegają na przygięciu silnego, zdrowego i elastycznego pędu do ziemi. Należy zamocować go punktowo tuż przy podłożu (na przykład za pomocą drutu). W miejscu, w którym pęd styka się z ziemią należy naciąć korę i posypać ją ukorzeniaczem, a następnie przysypać warstwą podłoża.

Zabieg przeprowadza się wiosną. Trzeba pilnować, by sadzonka nie wyschła, podłoże musi być cały czas wilgotne. Pęd prawdopodobnie będzie się ukorzeniał co najmniej rok – w kolejnym sezonie warto sprawdzić, czy wypuścił korzenie. Jeśli tak, można go odciąć od rośliny matecznej (miejsce cięcia należy zabezpieczyć maścią) i przesadzić do doniczki a potem na stałe miejsce. To rozwiązanie dla osób, które nie mają piwnicy czy insektu, w którym mogą robić szkółkę sadzonek hortensji.

Rozmnażanie hortensji – pielęgnacja sadzonek

Małe sadzonki hortensji po ukorzenieniu przesadza się do doniczek lub rozsadników. Dopiero w kolejnym roku można je wysadzić na stałe miejsce, kiedy zrobią się większe i będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Sadzonki potrzebują odpowiedniej pielęgnacji – tak naprawdę pobranie pędów i ukorzenienie ich to tylko połowa sukcesu.

Kluczem jest odpowiednie podłoże. Hortensja lubi mieć wilgotno, ale nie mokro, dlatego powinno być przepuszczalne. Dobrze zatem sprawdzi się mieszanina torfu, ziemi do kwiatów i piasku. Zamiast uniwersalnej ziemi możesz użyć gleby wrzosowej czy do azalii. Dobrym rozwiązaniem jest także ziemia startowa do sadzonek – zawiera składniki odżywcze, które mogą być potrzebne roślinie na start. Po wsadzeniu hortensji do pojemników i odpowiedniego podłoża, należy zapewnić jej dobre warunki. O ile pędy lepiej czują się w cieniu, o tyle sadzonki powinny mieć dostęp do słońca. Muszą mieć także dość wysoką temperaturę – optymalnie 22-24 stopnie Celsjusza.

Pielęgnacja sadzonek jest wymagająca, ponieważ potrzebują bardzo dużo wody. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, by roślina mogła się rozwijać. Początkowo nie trzeba jej nawozić – na to przyjdzie czas, gdy młoda hortensja pojawi się już w ogrodzie. Nawożenie powinno pobudzić sadzonkę do kwitnienia w jeszcze kolejnym sezonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny