Rozmnażanie i przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku - praktyczny poradnik
Długie, grube łodygi ozdobione lśniącymi liśćmi, które rosną we wszystkich biurach i sklepach - zamiokulkas zamiolistny. Być może ta nazwa nie jest dla ciebie znana, ale z pewnością kojarzysz tę roślinę, jest bardzo powszechna. Jej popularność z jednej strony wynika z atrakcyjnego wyglądu z drugiej z tego, że zamia ma naprawdę bardzo małe wymagania. Dowiedz się, jak rozmnożyć tę roślinę i jak należy ją przesadzać.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zamiokulkasie.
Zamiokulkas zamiolistny – kwiat do każdych warunków?
Zamiokulkas zamiolistny – kilka słów o gatunku
Żeby zrozumieć proces przesadzania i rozmnażania zamiokulkasa, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. To egzotyczna roślina, która rośnie w Tanzanii i Zanzibarze, tam, gdzie nie ma za wiele wody. I nie potrzebuje jej za dużo – w długich łodygach i pięknych liściach (a w zasadzie cała łodyga stanowi odrębny liść w rozumieniu biologicznym) często gromadzi się jej nadmiar. Podzwrotnikowy, suchy klimat sprawił, że zamia jest dostosowana do kiepskich warunków.
Bulwy nie są duże i znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi – mogą nawet wystawać. Od nich odchodzą korzenie, które często splątują się ze sobą i tworzą gęstą sieć. Roślina naturalnie rośnie dość płytko, nad korzeniami drzew na przykład, więc w doniczce także potrzebuje mieć dosyć ciasno. Inaczej będzie rozwijał korzenie, a nie wypuści swoich nowych liści. Kiedy pojawiają się nowe pędy, czasami stare obumierają i jest to zupełnie naturalne zjawisko. Ich tworzenie może tak naprawdę trwać cały rok, najczęściej zdarza się to jednak w letnie miesiące. W uprawie doniczkowej zamiokulkas rośnie powoli, ale docelowo osiąga około 100 cm długości. Raczej nie kwitnie – bardzo rzadko zdarza się to nawet wtedy, gdy warunki uprawy są idealne. Zamiokulkas to jedna z propozycji na kwiaty domowe. Tę i inne propozycje znajdziesz w tym artykule o najlepszych kwiatach pokojowych do domu.
Przesadzanie zamiokulkasa – kiedy roślina daje nam sygnał?
Uważa się, że młode zamiokulkasy należy przesadzić co roku, a starsze co 2-3 lata. Lepszym rozwiązaniem jest jednak przesadzanie roślin wtedy, gdy ewidentnie tego potrzebują. Zamiokulkas daje nam wyraźne sygnały, że już czas to zrobić. Nie ma czasu do stracenia, jeśli korzenie zaczynają rozsadzać doniczkę. Roślinę należy przesadzić, kiedy zauważysz, że od dłuższego czasu nie wypuściła już żadnego nowego liścia, albo że przybycie nowego oznacza śmierć jednego czy dwóch starszych, chociaż to akurat może się zdarzyć zawsze.
Kwiat może wymagać przesadzania także kiedy liście żółkną. Może to oznaczać, że korzenie są nadgnite lub jedna bulwa jest uszkodzona. W czasie przesadzania warto je dokładnie obejrzeć i usunąć zniszczone elementy podziemne.
Przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku
Doniczka i ziemia do zamiokulkasa
Każda kolejna doniczka powinna być większa o 2-3 cm w średnicy niż poprzednia. Nie musi być głębsza – wtedy korzenie będą się rozwijać, a liście niekoniecznie. Należy pamiętać, że doniczki dla zamiokulkasów powinny być przedziurawione, by mogły odprowadzać nadmiar wody, ponieważ korzenie mogą gnić. Dlatego także warto zrobić warstwę drenażu za pomocą małych kamyczków.
Ziemia do zamiokulkasa nie musi być jakaś szczególna. Tak naprawdę roślina dobrze rozwija się naprawdę wszędzie. To nie jest tak skomplikowane jak przesadzanie storczyków czy azalii, więc podłoże nie musi być jakieś szczególne. Warto wykorzystać standardową mieszankę do kwiatów, możesz zastosować także ziemię do sukulentów, ponieważ jest nieco bardziej przepuszczalna, a w przypadku tej rośliny to świetnie się sprawdza.
Przesadzanie zamiokulkasa
Przesadzanie zamiokulkasa wykonuje się tylko wiosną, pod warunkiem, że roślina nie ma wypuszczonych nowych pędów. Dopiero jak trochę odrosną można je przesadzić. Przesadzanie zamiokulkasa należy wykonać bardzo delikatnie, by nie uszkodzić subtelnych korzeni i bulw.
Po wyciągnięciu rośliny ze starej doniczki, delikatnie usuń zeschniętą ziemię z systemu korzeniowego. Następnie należy wsadzić kwiat do nowej donicy i przysypać świeżą ziemią. Roślinę należy wsadzić na tyle głęboko, by pędy były wzniesione w górę. Duże zamiokulkasy mają tendencję do rozkładania liści, więc możesz je związać lub usztywnić je za pomocą drabinki czy patyczka do kwiatów doniczkowych.
Pielęgnacja po przesadzeniu
Pielęgnacja po przesadzeniu nie jest szczególnie skomplikowana. Rośliny należy obficie podlać od razu po przesadzeniu. Później wystarczy podlewać roślinę co 10-14 dni, niezbyt obficie. Doniczki z zamiokulkasem należy postawić w półcienistym lub nawet cienistym pomieszczeniu. Zamia dobrze rośnie nawet w miejscach, w których nie ma światła naturalnego, przy oświetlaniu z lamp.
Po posadzeniu rośliny nie trzeba początkowo nawozić. Gdy już się przyjmie, należy dodać niewielką ilość nawozu do sukulentów lub roślin zielonych, by ładnie rosła. Nawożenie wystarczy zrobić maksymalnie raz w miesiącu. Ten gatunek naprawdę nie ma większych wymagań pod tym względem. Warto jednak pamiętać o regularnym przecieraniu liści z kurzu, by mogły swobodnie prowadzić fotosyntezę.
Rozmnażanie zamiokulkasa
Rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi czy liści?
Zamiokulkas najszybciej rozmnaża się z nasion, ale w warunkach domowych trudno je pozyskać – w końcu roślina rzadko kwitnie. Można jednak wykorzystać inny sposób. Liście i całe łodygi zamii potrafią się ukorzenić. Dość szybko także wypuszczają bulwę, z której powstają kolejne pędy. Jak sprawić, by roślinka wyrosła?
Utnij czystym nożem lub sekatorem pojedynczy listek lub cały liść rośliny. Niech będzie zdrowy i w dobrej kondycji. Następnie masz dwa sposoby postępowania – możesz wsadzić je do wody lub w doniczki z ziemią, wystarczy standardowa ziemia ogrodowa. Możesz zanurzyć je w ukorzeniaczu, a z podłożem wymieszać nawóz startowy do roślin zielonych. Od czasu do czasu zwilżaj podłoże, w którym znajdują się listki.
Liście z wody zaczną dość szybko puszczać bulwę i korzenie. Kiedy to nastąpi, możesz wsadzić je do doniczki z ziemią. Pamiętaj, by nie były zbyt szerokie, inaczej roślina nie wypuści kolejnych liści. Teraz trzeba tylko… uzbroić się w cierpliwość. Teoretycznie powinno to trwać do 10 miesięcy, jednak czasami trwa o wiele, wiele dłużej, zanim liście wypuszczą nowe pędy zamiokulkasa. Po wyrośnięciu pierwszego pędu wsadzone do ziemi liście i listki zamierają, możesz je wyciągnąć lub obciąć tuż przy ziemi. Roślina powoli zacznie wypuszczać kolejne pędy i powoli się zagęści.
Rozsadzanie zamiokulkasa
Zupełnie innym zabiegiem jest rozsadzanie zamiokulkasa. Warto wiedzieć, że większość sprzedawanych w sklepie doniczek składa się nie z jednej roślin, ale dwóch lub trzech. Czasami jest wyraźnie widoczne, gdzie przebiega podział. Możesz je rozdzielić przy przesadzaniu.
Wiosną możesz także podzielić kłącza, by uzyskać nową roślinę. Jeśli uda ci się rozplątać korzenie, rozsadzanie rośliny nie będzie trudne – możesz delikatnie usunąć nowe przyrosty z osobnymi bulwami. Roślinę traktuje się tak jak starszą sadzonkę, należy ją regularnie podlewać i zadbać o ścieranie kurzu z powierzchni liści.