Rozmnażanie pelargonii krok po kroku - jak rozsadzić pelargonie?
Pelargonie to rośliny, z których bardzo łatwo można uzyskać szczepki, a tym samym nowe, młode rośliny. Aby jednak rozmnażanie pelargonii powiodło się, należy przestrzegać pewnych zasad. W tym artykule podpowiemy, jak rozmnożyć pelargonie, aby latem cieszyć się pięknie ukwieconym balkonem i podziwiać egzemplarze własnoręcznie wyhodowane.
Jeśli interesuje cię uprawa tych kwiatów, przeczytaj więcej informacji na temat pelargonii.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozmnożyć pelargonie?
Pozyskujemy sadzonki pelargonii
Szczepki z pelargonii czy też sadzonki pelargonii możemy pobierać dwa razy w roku. Pierwszy termin to koniec lata. Uzyskane w tym czasie odnóżki muszą zdążyć się ukorzenić, jeszcze przed nadejściem zimy. Ukorzenianie się pelargonii jednak nie trwa długo, zazwyczaj 2-3 tygodnia. A może zainteresuje cię pelargonia bluszczolistna?
Letnie rozmnażanie pelargonii jest bardziej kłopotliwe. Musimy bowiem zapewnić młodym roślinom odpowiednią ilość miejsca i warunki do zimowania. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdza się sadzonkowanie roślin wczesną wiosną. Aby uzyskać młode szczepki, czyli sadzonki pelargonii, warto przezimować pelargonie, które dotychczas zdobiły nasz balkon. W tym celu wnosimy je do chłodnego, ale widnego pomieszczenia o temperaturze ok. 100C i regularnie, ale niezbyt obficie podlewamy. Pod koniec stycznia przenosimy donice w cieplejsze miejsce i intensywniej podlewamy. Pod koniec lutego rośliny zaczną wypuszczać młode odnóżki, które doskonale nadają się do ukorzeniania. Sprawdź także, które kwiaty na taras warto wybrać.
Rozmnażanie pelargonii ze szczepki
Wiele osób zastanawia się jak zaszczepić pelargonie, by wyhodować własne rośliny. Sprawa jest bardzo prosta. Otóż pelargonie rozmnażamy przez sadzonki. Gdy młode pędy osiągną wysokość ok. 8 – 10 cm, nadają się do ukorzeniania. Wówczas odrywamy odnóżki od rośliny matecznej i przystępujemy do sadzenia.
Sadzonkowanie powinno odbywać się w odpowiednio przygotowanej ziemi. Najlepiej nadaje się do tego mieszanina torfu odkwaszonego z piaskiem w stosunku 1:1. Dzięki temu ziemia utrzymuje wilgotność na odpowiednim poziomie, a dodatkowo jest dobrze napowietrzona. Młode sadzonki do wytworzenia systemu korzeniowego potrzebują bowiem sporo tlenu.
Pobrane sadzonki pozbawiamy dolnych liści i pozostawiamy 2-3 górne. Dzięki temu zabiegowi ograniczymy powierzchnię parowania wody z rośliny, co przełoży się na szybsze ukorzenianie. Tak przygotowane szczepki umieszczamy w podłożu. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat pelargonii rabatowej.
Sadzonki możemy umieszczać w większej donicy po kilka sztuk. Pamiętajmy, aby po posadzeniu ziemię dokładnie podlać. Ukorzenianie się pelargonii przebiega najlepiej wówczas, gdy na pojemnik z młodymi roślinami założymy folię. W ten sposób zapewnimy małym szczepkom odpowiedni mikroklimat. Donicę z sadzonkami umieszczamy w ciepłym miejscu w temperaturze 18-200C. Kiedy rośliny się ukorzenią i zaczną wypuszczać młode liście, należy uszczyknąć ich wierzchołki, aby pobudzić je do rozkrzewiania. A może zainteresuje cię także pelargonia angielska?
Rozmnażanie z liścia
Jednym ze sposobów na pozyskanie młodych pelargonii jest rozmnażanie z liścia. Do tego celu możemy wykorzystać liście, które wcześniej usunęliśmy z ukorzenianych odnóżek. Liście pelargonii umieszczamy w mieszaninie torfu z piaskiem w taki sposób, aby większa część ogonka liściowego znalazła się w ziemi. Następnie podłoże dokładnie uciekamy wokół każdej szczepki i obficie podlewamy.
Rozmnażanie pelargonii z liścia również wymaga zapewnienia młodym roślinom odpowiednich warunków, a więc odpowiedniej wilgotności i optymalnej temperatury ok. 200C. Najlepszy mikroklimat dla sadzonek stworzymy, stosując mini szklarnię czy tunel foliowy. Pamiętajmy jednak, aby rośliny regularnie wietrzyć, aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych.
Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki pozyskane z liścia trwa nieco dłużej niż w przypadku sadzonkowania młodych pędów. Niemniej jednak tym sposobem uzyskamy nowe rośliny o cechach identycznych, jak roślina mateczna, oszczędzając sporo na zakupie sadzonek w centrum ogrodniczym. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?
Ukorzenienie i rozsadzanie pelargonii
Ukorzenienie w wodzie
Ukorzenienie pelargonii w ziemi trwa od 2 do 3 tygodni. Mniej więcej tyle samo czasu zajmie ukorzenianie sadzonek w wodzie. Ukorzenianie w wodzie jest rzadziej stosowanym sposobem na rozmnożenie pelargonii, ale bywa praktykowany w sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką odpowiedniego podłoża do posadzenia młodych szczepek.
Ukorzenienie pelargonii w wodzie stosuje się zazwyczaj na wiosnę. Szczepki przygotowujemy w taki sam sposób jak w przypadku ukorzeniania w podłożu. Ważne jest, aby dolne liście zostały usunięte, dzięki czemu unikniemy ich gnicia. Po wytworzeniu korzonków młode rośliny sadzimy do ziemi i podlewamy. Głębokość sadzenia powinna odpowiadać głębokości, na jakiej były zanurzone w wodzie. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon wybrać.
Rozsadzanie pelargonii
Na wiosnę, kiedy nowe sadzonki są już dobrze ukorzenione, należy rozsadzić rośliny. Rozsadzanie pelargonii należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć delikatnego jeszcze systemu korzeniowego.
Jak sadzić peargonie w ogrodzie i w doniczkach na balkonie? W celu rozsadzenia pelargonii wyciągamy rośliny wraz z bryłą korzeniową z doniczki i odrywamy poszczególne egzemplarze od pozostałych. Rozdzielone rośliny umieszczamy w docelowych donicach lub skrzynkach pojedynczo lub po kilka sztuk (w zależności od rozmiaru pojemnika).
Wiemy więc już jak zaszczepić pelargonie na różne sposoby. Dlatego warto wypróbować te umiejętności i wyhodować własne sadzonki. Dzięki temu zyskamy nie tylko dużą ilość młodych roślin do ukwiecenia balkonu, ale również satysfakcję, że dokonaliśmy tego sami.