Rozmnażanie roślin - sposoby i porady krok po kroku

Rośliny ozdobne sprawiają, że ogród zmienia się w przepiękne miejsce. Podobne właściwości wykazują też drzewa owocowe czy iglaki. Posiadając kilka różnych okazów można założyć całą hodowlę. W wielu przypadkach nie potrzebne są zakupy sadzonek czy bulw. Wystarczy przeprowadzić rozmnażanie roślin. Istnieje kilka niezbyt trudnych sposobów na wykonanie tego zadania.

Wegetatywne rozmnażanie roślin

Pierwszą metodą jest tak zwane wegetatywne rozmnażanie roślin. W ten sposób można powiększać populację bylin, roślin cebulowych, bulwiastych czy też korzeniastych. Polega to na tym, że z fragmentu rośliny powstaje nowy okaz. Co ważne mała roślina po rozmnożeniu posiada takie same cechy jak odmiana matczyna.

Najczęściej wegetatywne rozmnażanie roślin wykonuje się poprzez sadzonkowanie. Jest to po prostu przygotowanie sadzonek z pewnych części matczynej rośliny. Najczęściej stosuje się młode pędy lub już zdrewniałe odrosty. Sadzonką może być również fragment korzenia. Powinien mieć około 8 cm długości, na górze ścina się go płasko a na dole ukośnie. Ciekawym sposobem jest też rozmnażanie roślin z wykorzystaniem liści z ogonkiem.

Pewną odmianą metody wegetatywnej jest rozmnażanie przez podział. Wymaga to dużej ostrożności, w żadnym wypadku nie można uszkodzić rośliny. Sam podział polega na rozdzieleniu korzenia oraz pędu na kilka części. Każdy fragment musi posiadać korzeń i liście. Rozmnażanie przez podział kończy się umieszczeniem części we wcześniej przygotowanym miejscu. Zaraz po zakończeniu tej czynności rośliny należy podlać.

Szczepienie roślin

Rozmnażanie roślin przez podział czy też metodą wegetatywną to nie jedyne możliwości. Kolejnym ze sposobów jest tak zwane szczepienie. Polega na uszlachetnianiu drzew owocowych czy też krzewów iglastych. W nieszlachetną podkładkę wszczepia się zraz odmiany szlachetnej.

Szczepienie roślin wykonuje się też na pojedynczych gałęziach. W takim przypadku można uzyskać kilka szlachetnych okazów na jednym pniu.

Szczepienie roślin najlepiej przeprowadzać w marcu i kwietniu. Zrazy wycina się po opadnięciu liści, jesienią i zimą. Opisywany zabieg sprawi, że rośliny staną się mniej podatne na choroby i wykażą większą odporność na mróz.

Połączenie zrazu z podkładką nie jest zbyt trudne. Wystarczy obwiązać oba elementy i zabezpieczyć miejsce połączenia maścią ogrodniczą. Trzeba pamiętać, że zraz i podkładka muszą doskonale do siebie pasować. W przeciwnym wypadku nie będą do siebie ściśle przylegać. Na szczęście jest prosty sposób by zapewnić powodzenie szczepieniu. Podczas przycinania zraza i podkładki trzeba zadbać o to by miazga i kora stykały się na odpowiedniej powierzchni.

Rozmnażanie roślin iglastych

Iglaki to zazwyczaj piękne rośliny ozdobne. Je również można z powodzeniem rozmnażać. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich są sadzonki powstające z jednorocznych wierzchołków pędów. Pobiera się je z głównych pnączy, powinny mieć około 6-10 centymetrów długości. Najlepszym terminem do wykonywania tych zabiegów jest sierpień i wrzesień.

W warunkach domowych najlepszą metodą jest rozmnażanie roślin iglastych przez odkłady. Stosuje się ją wobec odmian roślin płożących się. Ich pędy zazwyczaj wypuszczają korzenie w miejscach styku z ziemią.

Wybierając ten sposób trzeba się odpowiednio przygotować. Jesienią warto sprawdzić czy w miejscach rozgałęzień nie powstały już młode korzenie. Jeżeli tak się stało, odcina się ukorzeniony pęd i delikatnie wykopuje sadzonkę. Wtedy można posadzić ją w innym miejscu.

Rozmnażanie roślin iglastych czy też jakichkolwiek innych można przeprowadzić na różne sposoby. Najczęściej jest to rozmnażanie wegetatywne, przez podział czy szczepienie. Wszystko zależy od konkretnej rośliny. Wobec niektórych można zastosować kilka metod. W każdym razie, jeśli wszystko pójdzie tak jak powinno, uzyskamy nowe i piękne rośliny ozdobne. A to przecież najważniejsze dla każdego zapalonego ogrodnika. Wskazówki wymienione powyżej powinny pomóc w wykonaniu tego zadania.