Nazwa rośliny
Rozplenica japońska (łac. Pennisetum alopecuroides) znana też jako trawa japońska, rozplenica spłaszczona, piórkówka
Systematyka
wiechlinowate > rozplenica > rozplenica japońska

Rozplenica japońska - cena, odmiany, pielęgnacja, uprawa

Trawy ozdobne cechuje zwiewność i naturalna elegancja. Jeśli nie wiemy, czym dopełnić nie do końca mistrzowską rabatę, postawmy właśnie na te rośliny. W zależności od gatunku, trawy ozdobne mogą rosnąć w ogrodach naturalistycznych i formalnych, skalnych i nadwodnych, swojskich i wytwornych. Lubią słońce i wilgoć, a nawet piasek. Najpiękniejsze są pod koniec lata i na początku jesieni, kiedy rosną w grupie złożonej z różnych faktur i kolorów. Gdy umiejętnie je zestawimy z bylinami, roślinami jednorocznymi, krzewami i drzewami, poczujemy się prawdziwymi wirtuozami ogrodu. Artystycznym spełnieniem ogrodnika są niektóre odmiany rozplenicy japońskiej.

Jeśli interesują cię więcej traw ozdobnych, więcej inspiracji zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Niezawodne trawy ozdobne

Trawy ozdobne to rośliny bardzo łatwo aklimatyzujące się w ogrodach. Niestraszne są im ani wiatry, ani deszcze, gdyż łatwo się po nich regenerują. Pod koniec roku przestają rosnąć i są wówczas podatne na działanie zimowej wilgoci. Rośliny te są w większości odporne na zimowe warunki Polski, choć zdarzają się gatunki, które w naszym klimacie zimy nie przetrwają. Wrażliwa na mróz jest na przykład kwitnąca w lipcu i sierpniu rozplenica oścista, a także niektóre odmiany rozplenicy japońskiej, dlatego warto je traktować jako rośliny jednoroczne. Z kolei rozplenica wschodnia, która pochodzi z południowej i centralnej Azji wymaga na zimę okrycia.

Trawy ozdobne bez problemu mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, jednak niektórym gatunkom trzeba ukrócić nieco ich ekspansywny charakter. Rośliny te można też uprawiać w pojemnikach. W dużej donicy atrakcyjnie zaprezentuje się na przykład różowa rozplenica wschodnia, o wysokich efektownych pędach, zakończonych dużymi kwiatostanami. Interesująca jest też nowość w ogrodach, rozplenica gelbstiel o niewysokich zielonobeżowych pędach i kwiatostanach w podobnej tonacji. Warto ją wyeksponować w pojemnikach o ładnej fakturze.

Trawy ozdobne mają liście w barwach zieleni, srebra, złota, koloru niebieskiego i czerwieni. Spotyka się też odmiany z liśćmi podłużnie lub poprzecznie paskowanymi. Gdy pozostawimy na zimę ładniejsze okazy, zawładną ogrodem niczym królowe lodu. Uschnięte pędy będą ponadto ciekawym dodatkiem do bukietów i sezonowych ozdób. W zależności od gatunku oraz mrozoodporności, sadzimy trawy ozdobne wczesną lub późną wiosną albo jesienią. Sadzonki większości gatunków nie są drogie, kosztują bowiem od kilku do kilkunastu złotych. Możemy też rozmnażać trawy z nasion. Nasiona traw ozdobnych są powszechnie dostępne w sklepach tradycyjnych i w sieci. A może zainteresują cię także trawy ozdobne na balkon?

Trawy ozdobne z rodzaju pennisetum (rozplenic)

Rozplenice - zajmujące trawy ozdobne

Rozplenice nazywane są też piórówkami. Ta trawa ozdobna te kwitnie długimi kłosokształtnymi wiechami kilkunastocentymetrowej długości. Duże wiechy mają takie gatunki jak rozplenica japońska, wschodnia i oścista. Liście piórkówki są najczęściej zielone z odcieniami bieli, różu lub bordo, natomiast kłosy są białe, kremowe, różowe, fioletowe, bordowe, brązowe, zielone itp., z kunsztownym przemieszaniem tych kolorów.

Rozplenice to trawy ozdobne lubiące słońce i lekkie zacienienie. Stanowisko słoneczne bardzo korzystnie wpływa na utrzymanie ich zwartego pokroju oraz intensywność wybarwienia kwiatów. Piórkówki lubią też umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego na glebach suchych i piaszczystych wymagają ściółkowania oraz podlewania w okresach upałów. Nawozimy je w marcu nawozem z przewagą potasu. W marcu też przycinamy, pozostawiając pędy o wysokości około dwudziestu centymetrów.

Piórkówki to rodzaj traw ozdobnych, które powinno się sadzić na wiosnę. Są one tak dekoracyjne, że zaleca się wręcz formowanie długiego szpaleru zwisających wiechowatych „kotków”. Rozplenice mogą też rosnąć pojedynczo. Warto posadzić je w pojemnikach jako interesującą dekorację balkonów, tarasów i ogrodów. Najefektowniej wyglądają w jednorodnych grupach. Ponieważ budzą się do życia późną wiosną, znakomitym dla nich uzupełnieniem będą popularne rośliny cebulowe. Z kolei jako towarzystwo późnego lata sprawdzą się choćby astry i ostróżki.

Wybrane trawy ozdobne z rodzaju rozplenic

Z piórkówkami można tworzyć kompozycje złożone z roślin jednorocznych i bylin. Na tle innych kwiatów ciekawie zaprezentuje się, charakteryzująca się szybkim wzrostem, rozplenica słoniowavertigo, którą można kupić w cenie około dwudziestu złotych. Trawę vertigo sadzimy również na wiosnę. Z jednej sadzonki do końca października wyrośnie osiemdziesięciocentymetrowa, rozłożysta kępa o szerokości pół metra. Ciemnobordowe liście rozplenicy słoniowej vertigo ładnie się przewieszają i dlatego wspaniale prezentują się w pojemnikach. Do intensywnego wzrostu gatunek ten potrzebuje żyznej ziemi, najlepiej kompostowej, oraz częstego dokarmiana. Vertigo dobrze rośnie na słońcu i w półcieniu. Jest mało wymagająca w stosunku do wody i potrzebuje podlewania tylko w czasie suszy. Jak wiele rozplenic, jest nieodporna na polskie warunki klimatyczne i trzeba ją mocno zabezpieczyć przed zimą. Można też wykopać vertigo z gruntu i posadzić w pojemniku, by potem przenieść do pomieszczenia.

Brązowe i bordowe liście ma jednoroczny gatunek nazywany rozplenicą amerykańską, którego pora kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Warto zakupić na przykład odmiany black knight, purple baron i purple majesty. Z kolei do rozplenic wieloletnich zalicza się też, kwitnące z kolei w lipcu i sierpniu, rozplenice zwisłe oraz dość rzadko spotykane rozplenice thunberga, kwitnące od czerwca do września, a także kwitnące w tym samym okresie rozplenice wschodnie. Wszystkie te gatunki dorastają do stu dwudziestu centymetrów wysokości, z tym że większość odmian piórkówki wschodniej osiąga zaledwie siedemdziesiąt centymetrów.

Traktowana jako jednoroczna rozplenica oścista jest dość delikatna i ma wąskie liście oraz lekko przewieszające się smukłe kwiatostany. Popularna jest, dorastająca do ponad metra wysokości, odmiana rubrum o miedziano-brązowych pędach i zbliżonych kolorystycznie kwiatostanach. Rubrum, podobnie jak pozostałe rozplenice ościste, jest bardzo wrażliwa na mróz. Trawa ta tworzy malownicze kępy długich, najpierw zielonych i dopiero latem miedziano-brązowych lub burgundowo-fioletowych pędów. Pora kwitnienia rubrum przypada na okres od lipca do października. Różowo-fioletowe kwiatostany w miarę przekwitania stają się jaśniejsze. Rozplenica rubrum to bardzo wyrazista roślina w ogrodach. A może zainteresuje cię także trawa pampasowa?

Rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides)

Rozplenica japońska - charakterystyka

Rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides), znana też jako piórkówka japońska, występuje w naturze na wschodzie Azji i Australii, w łagodnym klimacie trawiastych regionów obu tych kontynentów. W stanie dzikim dobrze znosi słońce i półcień. Pochodzi z ciepłych regionów, dlatego jest niezbyt odporna na mróz i niektóre odmiany rozplenicy japońskiej należy traktować jako jednoroczne trawy ozdobne.

Ta bardzo atrakcyjna trawa japońska ma oryginalne szczotkowate kwiatostany, a jej pora kwitnienia przypada na okres od sierpnia do września. Rozplenica japońska rośnie na glebach przepuszczalnych i bardzo lubi słoneczne stanowiska. Roślina ta dorasta do metra wysokości i ładnie wygląda w grupie, ale też jako soliter. Najbardziej efektownie prezentuje się w nasadzeniach na wrzosowiskach, a także w aranżacjach pojemnikowych. Rozplenica japońska przyciąga wyglądem również zimą, gdy na jej puszystych kwiatostanach srebrzą się krople szronu. Jest to ponadto roślina bardzo przydatna na suche bukiety.

Niektóre odmiany rozplenicy japońskiej, na przykład moudry, dorastają do półtora metra wysokości, inne z kolei osiągają około metra, na przykład hameln i japonicum. Natomiast najniższe są kwitnące zielonkawymi wiechami piórkówki japońskie wasserbergland. Ponieważ trawy te dorastają jedynie nieco powyżej dwudziestu centymetrów, znakomicie zaistnieją w ogrodach skalnych. Niewysoka jest też rozplenica japońska magic o bardzo dekoracyjnych kwiatostanach w odcieniach zieleni i złota. Odmiana ta kwitnie od lipca do października. Sprawdź także inne rodzaje traw.

Wybrane odmiany rozplenicy japońskiej (pennisetum alopecuroides)

Do dość odpornych na mróz zalicza się takie odmiany rozplenicy japońskiej, jak na przykład lady u. Roślina ta została wyhodowana w Polsce przez Krzysztofa Słowińskiego. Trawa japońska lady u wytrzymuje spadek temperatury nawet nieco poniżej -20oC. Dobremu jej przezimowaniu służą pozostawione jesienią liście, które usuwamy dopiero wiosną. Odmiana ta nie lubi suchego podłoża, ale też nadmiaru wody. Rozplenica japońska lady u najlepiej rośnie w lekko kwaśnej i lekko wilgotnej, przepuszczalnej, próchnicznej ziemi. Zaleca się sadzić ją w dużych grupach, w ogrodach skalnych oraz na wrzosowiskach, a także w pojemnikach. Odmiana ta ładnie się rozrasta w półkoliste, zwarte kępy o wysokości koło półtora metra. Trawa japońska lady u ma ładne ciemnozielone liście, które jesienią zmieniają barwę na żółtą. Kwitnie z kolei atrakcyjnymi wiechowatymi kwiatostanami w odcieniu beżowo-fioletowym.

Bardzo dekoracyjna jest też rozplenica japońska hameln. Kiedy patrzymy na jej profil, przypomina rozpryskującą się na wszystkie strony świata kaskadę kłosów. Pierwsze skojarzenie, które budzi ten widok, to myśl, że w pobliżu musi być oczko wodne albo strumyk strzelający w górę barwną fontanną. Odmiana ta jest niewysoka, dorasta bowiem do pół metra. Trawa japońska hameln tworzy półkoliste, gęste kępy i ma wąskie, ciemnozielone, łukowato wygięte liście, a jej puszyste i gęste, srebrzyste lub zielonkawe kwiatostany zdobią ogród od lipca do końca października. Kiedy kwitnie wygląda naprawdę zjawiskowo. Hameln powinna rosnąć na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, a stanowisko pod tę trawę powinno być osłonięte od wiatru i słoneczne. Odmiana hameln, podobnie jak lady u, ładnie prezentuje się w grupie na rabacie bylinowej, na wrzosowisku i w donicy. Jest wrażliwa na mróz i dlatego wymaga okrywania na zimę.

Trawy ozdobne tworzą bardzo specyficzną aurę, która towarzyszy ogrodom od wiosny do zimy. Są to rośliny niezbyt wybredne i przy tym dość tanie, dlatego sadzonki oraz nasiona traw ozdobnych są łatwo dostępne. W sprzedaży znajdziemy wiele bardzo dekoracyjnych gatunków i odmian, które ozdobią rabatę, balkon, taras, oczko wodne, murek, trawnik i inne obiekty w ogrodzie. Dobrze w tej roli zaistnieje rozplenica japońska. Rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides), znana też pod nazwą piórkówka japońska, należy do niezwykle atrakcyjnych gatunków ozdobnych. Trzeba jednak pamiętać, że tylko niektóre odmiany rozplenicy japońskiej są odporne na polskie zimy. Trawa ozdobna to ciekawa propozycja do ogrodu.

Literatura:

  1. Henschke M., Rozplenica zwana piórówką. „Działkowiec” 2016 nr 6, s. 12-13.
  2. Mika U., Czas traw. „Działkowiec” 2010 nr 8, s. 25-27.
  3. Mikołajczak M., Wybieram rozplenice o ciemnych liściach. „Przepis na Ogród” 2017 nr 10, s. 12-13.
  4. Pasternak A., Dlaczego warto postawić na trawy? „Przepis na Ogród” 2017 nr 10, s. 16-17.
  5. Smolińska E., Rabata późnego lata. „Przepis na Ogród” 2017 nr 9, s. 14-15.
  6. Waszak A. Trawy ozdobne. „Mój Ogródek” 2014 nr 7, s. 10-11.
  7. Związek Szkółkarzy Polskich poleca… „Przepis na Ogród” 2017 nr 10, s. 26.
  8. Związek Szkółkarzy Polskich poleca interesujące nowości z krajowych szkółek. „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 10, s. 20.

Wygląd rozplenicy japońskiej

Pochodzenie:
Korea, Japonia, Chiny, Australia
Roczne przyrosty:
30 cm - 150 cm
Maksymalna wysokość:
30 cm - 150 cm
Maksymalna szerokość:
30 cm - 150 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
1 rok


Pokrój rozplenicy japońskiej:
kępiasty, zwieszający
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
różowy, żółtawy, ciemnopurpurowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
równowąskie
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla rozplenicy japońskiej

Termin sadzenia:
kwiecień, maj
Rozstaw przy sadzeniu:
50 cm - 100 cm
Sposób rozmnażania:
podział, nasiona


Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, żyzna, świeża
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -23 °C


Nadaje się na:

Pielęgnacja rozplenicy japońskiej

Trudność uprawy:
łatwy
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy należy przycinać?
Doskonale znosi przycinanie.
Rozplenicę japońską przycina się dopiero wiosną przed rozwojem nowych liści. Kwiatostany wyglądają efektownie przez całą zimę.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, kompost, organiczny. Nawozić -.
Podlewanie
Niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Należy unikać zarówno długiej suszy, jak i nadmiaru wody.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej