Rozsada warzyw krok po kroku - rozsada pora, selera, sałaty czy pomidora
Kupując sadzonki warzyw, wielokrotnie przepłacamy na tym, ponieważ cena za gotowe flance jest wyższa od zakupu nasion. Dlatego też bardziej opłacalne jest produkcja własnej rozsady pomidora, rozsady kalafiora, rozsady selera, rozsady sałaty, rozsady pora, czy innych warzyw, np. ogórka gruntowego. Jednak jak produkowana jest rozsada warzyw? Przekonajmy się.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Rozsada warzyw - podstawowe informacje
Co warto wiedzieć o rozsadzie warzyw
Uprawa selera, pomidora szklarniowego, ogórka gruntowego, wysiewanie pora i innych warzyw, jest bardzo popularna. Musimy jednak pamiętać o tym, że by rozpocząć hodowlę warzyw, potrzebna nam będzie np. rozsada sałaty, rozsada selera, rozsada pora, rozsada pomidora, rozsada kalafiora i innych warzyw, które chcemy akurat uprawiać.
Jednak zanim zakupimy sadzonki warzyw, powinniśmy wiedzieć o tym, że takie siewki pomidorów i innych warzyw gruntowych i nie tylko możemy wyprodukować w naszych warunkach domowych. Oczywiście nie każdy skorzysta z tej opcji, ale jest ona bardzo chętnie wykorzystywana.
Przygotowanie sadzonek warzyw w domowych warunkach nie jest trudne. Pamiętajmy tu o tym, że najważniejszym elementem jest wytyczenie miejsca pod uprawę, które najlepsze będzie na południowym parapecie, bo tam rośliny będą miały wystarczającą ilość światła. Bez tego siewki pomidorów i innych warzyw będą podatne na choroby i będą bardzo słabe. Dodatkowo musimy zapewnić siewkom pomidorów i nie tylko, odpowiednią wilgotność i temperaturę. Jeśli planujesz uprawy w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł z terminami siewu poszczególnych warzyw.
Co daje nam rozsada warzyw - zalety
Domowej produkcji rozsada pomidora, rozsada selera, rozsada pora, rozsada kalafiora, rozsada sałaty i innych warzyw, ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest to, że cena za flance z własnej produkcji będzie zupełnie niższa niż ceny za zakup flancy ze sklepów ogrodniczych. Jest to tak naprawdę główny czynnik tego, dlaczego decydujemy się na produkcję rozsady pomidorów szklarniowych i innych warzyw.
Pamiętajmy też o tym, że wybór nasion w sklepach ogrodniczych jest znacznie szerszy niż wybór samych sadzonek warzyw. Dlatego, decydując się na produkcję rozsady warzyw w naszym domu, mamy szerszy wybór możliwości warzyw, które chcemy uprawiać. Dodatkowo możemy pozwolić sobie również na uprawę warzyw, które naturalnie rosną w cieplejszych klimatach, a u nas okres wegetacyjny jest dla nich za krótki.
Co więcej, jeśli produkujemy rozsadę w domu, gotowe do spożycia warzywa, uzyskamy znacznie wcześniej. A ponadto dla wielu osób wysiew pora, pomidorów i innych warzyw oraz patrzenie na to, jak przebiega ich proces wzrostu, sprawia bardzo wielką przyjemność i satysfakcję z uzyskanych plonów.
Rozsada warzyw - elementy produkcji
Wybór podłoża, pojemników i stanowiska
Decydując się na wysiew pora, pomidora szklarniowego, sałaty, czy innego warzywa, musimy pamiętać o tym, że należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i dojrzewania. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o miejscu, które będzie przeznaczone pod uprawę roślin. Najlepsze będzie jasne i umiarkowanie ciepłe stanowisko na południowo-zachodnim lub zachodnim parapecie.
Co więcej, powinniśmy mieć na uwadze również to, w jakich pojemnikach będą rosły nasze warzywa. Tutaj sklepy ogrodnicze stacjonarne, ale i internetowe dają nam naprawdę szeroki wybór. Jedną z wygodniejszych możliwości jest wybór mini szklarni, w których znajdują się już gotowe wkłady pęczniejące. Możemy też skorzystać również ze specjalnych torfowych krążków lub zwyczajnie ze specjalnych pojemniczków.
Nieprawdopodobnie ważnym elementem, decydującym o prawidłowym wzroście i rozwoju jest oczywiście podłoże. Pamiętajmy, że dzięki niemu system korzeniowy naszych roślin będzie prawidłowo rozwinięty, dzięki czemu nasze rośliny będą owocowały. Jako podłoże możemy oczywiście wykorzystać bardzo dobre gotowe ziemie do produkcji rozsady bądź zapewnić roślinom lekką, próchniczną glebę z dodatkiem piasku i torfu.
Podlewanie, pikowanie, hartowanie i wysadzanie na miejsce stałe
Decydując się na uprawę rozsady warzyw powinniśmy pamiętać o bardzo ważnym zabiegu, jakim jest podlewanie rośliny. Pamiętajmy jednak o tym, że podlewając nasiona, musimy robić to bardzo ostrożnie, aby przez przypadek nie wypłukać nasion. Dodatkowo musimy zapewnić też stały dostęp do wody, dlatego podlewanie powinno być regularne.
Pikowanie to kolejny element, który wykorzystywany jest przy produkcji rozsady. Jednak co tak właściwie zyskujemy przy pikowaniu? Pikowanie ma za zadanie wzmocnienie roślin, a wykonuje się je po pojawieniu się dwóch lub też trzech pierwszych liści właściwych. Ten zabieg jest dość istotny przy pomidorach, papryce, selerze, sałacie, kalafiorze i kapuście.
Kolejnym zabiegiem jest hartowanie sadzonek, które wykonywane jest na 14 dni przed przesadzeniem do gruntu. Wtedy właśnie ograniczamy podlewanie, a także obniżamy temperaturę powietrza. Dodatkowo można też wystawiać rośliny na kilka godzin w ciągu dnia, dzięki czemu rośliny będą oswajały się z niższymi temperaturami. Natomiast jeśli chodzi już o wysadzanie na miejsce stałe, z reguły przypada ono na połowę maja.
Rozsada warzyw - jakie warzywa nadają się pod produkcję
Decydując się na produkcję warzyw z rozsady, mamy do wyboru bardzo wiele warzyw. Wszystko już tylko zależy od tego, jakie warzywa są przez nas najczęściej spożywane. Możemy wybrać spośród pomidorów, kapusty, selera, papryki, kalafiora, cukinii, dyni, patisonów, kabaczków, ogórków, porów, cebuli i sałaty.
Pamiętajmy o tym, że produkcję rozsady zaczynamy w różnych terminach. Zależy to przede wszystkim od tego, jaki gatunek warzyw wybierzemy. W pierwszej kolejności możemy zacząć produkcję rozsady pora, bobu czy karczocha, ponieważ termin przypada już na połowę II, co jest najwcześniejszym terminem.
W dalszej kolejności następuje produkcja rozsady papryki, kalarepy, wczesnej sałaty masłowej, a także sałaty kruchej, rzymskiej oraz naciowego i korzeniowego selera. Już w ostatniej kolejności będziemy mogli rozpocząć produkcję wysokich odmian pomidorów, oberżyny, brokułu, średniowczesnych odmian sałaty masłowej, a nawet arbuza. Najpóźniej produkuje się rozsadę ogórków, dyni, cukinii oraz karłowych odmian pomidorów.