Rozwar wielkokwiatowy - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Rozwar wielkokwiatowy to roślina ozdobna, która stosowana może być w wielu miejscach, a ponadto ma ona również inne przeznaczenie, o którym za chwilę. Chcąc, by bylina ta znalazła się w pojemnikach na balkonach lub na naszych rabatach, musimy poznać jej wymagania odnośnie uprawy, zimowania i pielęgnacji. Rośliny te dostępne są w sprzedaży w całkiem przystępnych cenach, natomiast cena ta zależy od miejsca zakupu i producenta.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ozdobnych.
Skąd pochodzi rozwar wielkokwiatowy?
Rozwar wielkokwiatowy jest byliną, która należy do rodziny kwiatów dzwonkowatych - Campanulaceae. Rodzina dzwonkowatych należy do rzędu astrowców - Asterales, do którego należą również astry. Do rodziny dzwonkowatych należy 84 rodzajów roślin, w których znajdują się około 2390 gatunków. Rośliny z rodziny dzwonkowatych rozpowszechnione są na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Poza tym nie rosną one na obszarach pustynnych.
Do rodziny tej należą rośliny zielne, które mogą być jednoroczne, ale również mogą być bylinami. Rzadziej spotykane są tutaj pnącza, krzewy i drzewa. Wielokrotnie rośliny wyposażone są w korzenie spichrzowe. Liście najczęściej ułożone są skrętolegle, a rzadko rosną naprzeciwlegle lub w okółkach. Często tworzą przyziemną rozetę, która pozbawiona jest przylistków. Kwiaty tych roślin są bardzo zróżnicowane i zależą od konkretnego rodzaju i gatunku, natomiast owocami najczęściej są torebki, a rzadko jagody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie dalii ogrodowej?
Rozwar wielkokwiatowy jest popularną rośliną w ogrodzie, której cena nie jest wysoka. Jego łacińska nazwa to Platycodon grandiflorus. W stanie dzikim te kwiaty dzwonkowate występują na obszarach Azji wschodniej, a dokładniej od północno-wschodnich Chin, przez Półwysep Koreański, aż po Japonię. Ich uprawa rozpowszechniona jest w bardzo wielu krajach, w tym i w Polsce w pojemnikach, ale też nadaje się na rabaty. Wielkokwiatowy rozwar to ciekawa bylina.
Platycodon grandiflorus - czym charakteryzuje się bylina
Zanim przystąpimy do zakupu rozwarów wielkokwiatowych, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina, dzięki czemu łatwiej będzie wkomponować nam ją do naszego ogrodu lub kompozycji w pojemniku czy donicy na balkonie. Kiedy poznamy opis rośliny, będziemy mogli odpowiednio dobrać także rośliny o takich samych lub podobnych wymaganiach, których uprawa wygląda podobnie.
Platycodon grandiflorus to bylina, która przy zachowaniu prawidłowych wymagań dotyczących stanowiska, pielęgnacji i uprawy, może dorastać nawet do około 50 cm wysokości. Charakteryzuje się ona nagim i sinawozielonym pędem, z którego wyrastają dość pospolicie wyglądające liście.
Liście te są koloru zielonego i ułożone są na pędach naprzeciwlegle, co jest charakterystyczne dla roślin z rodziny dzwonkowatych. Mogą być one jajowate lub lancetowate, a brzegi ich blaszek liściowych są ząbkowane. Owocem z kolei są torebki, które otwierają się z 5 ząbkami międzyległymi w stosunku do działek kielicha. Liście i owoce nie są natomiast najbardziej istotnym elementem rośliny, ponieważ tym są kwiaty dzwonkowate.
Kwiaty w przypadku rozwara wielkokwiatowego są najważniejszym elementem dekoracyjnym rośliny. Pięciokrotne kwiaty są dość duże, bo mogą osiągać nawet do około 5 cm średnicy. Ich korona jest zrosłopłatkowa i wyjątkowo szeroko dzwonkowata. Rozwar wielkokwiatowy zawdzięcza swą popularność między innymi wybarwieniu kwiatów, które zazwyczaj przyjmują kolor niebieski i fioletowy oraz różne odcienie tych barw. Poza niebieskimi i fioletowymi barwami można spotkać się także z białym i różowym kolorem kwiatów, ale ty występują u odmian uprawnych. Kwiaty pojawią się w naszym ogrodzie na przełomie lipca i sierpnia. Sprawdź także ten artykuł o dzwonku brzoskwiniolistnym.
Rozwar wielkokwiatowy - uprawa roślin, ich zimowanie i pielęgnacja
Rozwar wielkokwiatowy, tak jak i popularny aster jest rośliną ozdobną, która jest doskonała na rabaty, ale i bardzo dobrze będzie sprawdzała się na balkonie. Warto również skomponować te rośliny z innymi kwiatami, dzięki czemu uzyskamy interesujące aranżacje balkonowe i ogrodowe. Do takich kompozycji nadaje się aster, ale i niskie rośliny płożące o ozdobnych liściach, które świetnie będą dopełniały całą kompozycję. Pamiętajmy, że niebieski kolor będzie współgrał z wieloma innymi barwami, przez co zyskujemy pełną dowolność w ich doborze. Musimy jednak dobierać je tak, by miały podobne wymagania dotyczące stanowiska.
Niewiele osób wie, że Platycodon grandiflorus w niektórych obszarach traktowany był jako roślina lecznicza. Wywary z korzeni tych roślin, w których zawarta jest saponina triterpenowa, były używane jako środek o działaniu wykrztuśnym. Dlatego, gdy chcemy, aby ta piękna bylina o działaniu leczniczym znalazła się w naszym ogrodzie, na balkonie, czy też tarasie, powinniśmy dowiedzieć się tego, jakie ma ona wymagania odnośnie do stanowiska, ale też jak przebiega jej pielęgnacja, zimowanie i uprawa.
Zacznijmy więc od tego, że rozwar wielkokwiatowy nie jest bardzo wymagającą rośliną z rodziny dzwonkowatych. Jego wymagania odnośnie do podłoża są niewielkie, a należy zadbać głównie o to, by gleby pod uprawy tych roślin były piaszczyste, a ich odczyn kwasowości był zbliżony do obojętnego. Kolejnym istotnym elementem jest to, aby stanowisko dla rozwarów wielkokwiatowych było nasłonecznione, choć zniosą one również delikatnie ocienione miejsca. Dzięki temu ich kwiaty będą się ładniej wybarwiały, a ich wzrost będzie przebiegał prawidłowo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bugenwilli?
Jeśli chodzi o samą pielęgnację, z pewnością ważne jest to, by rośliny, zwłaszcza młode, w gorące dni były podlewane. Nie zapominajmy jednak, że podlewanie powinno wykonywać się w porach wieczornych lub wczesnym ranem, by możliwie jak najbardziej zmniejszyć ryzyko poparzenia. Jeśli nasze rośliny znajdują się na balkonie, musimy przenosić je na okres zimowy do pomieszczenia, najlepiej takiego, w którym temperatura będzie dochodziła do około 10oC.
Rozwary wielkokwiatowe to bardzo przyjemne rośliny, które możemy swobodnie komponować z innymi kwiatami i krzewinkami. Ich uprawa jest bardzo prosta, dzięki czemu nadają się one zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych ogrodników. Pamiętajmy jednak o tym, że należy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Wielkokwiatowy rozwar w ogrodzie to wybór wart rozważenia.