Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) - co powinniśmy wiedzieć o roślinie

Rudbekia błyskotliwa - skąd pochodzą te wysokie byliny

Rudbekia błyskotliwa - Rudbeckia fulgida, często bywa nazywana jako rudbekia lśniąca - Rudbeckia nitida, natomiast powinniśmy wiedzieć, że są to dwa różne gatunki roślin. Jednak zarówno rudbekia błyskotliwa, jak i rudbekia lśniąca, zaliczane są do jednej rodziny, a dokładniej do rodziny astrowatych - Asteraceae.

Warto wiedzieć, że rodzina astrowatych jest jedną z największych rodzin, do których zaliczane są rośliny naczyniowe. Do astrowatych zalicza się około 24700-25000 gatunków roślin, które pogrupowane są w aż 1620 rodzajach. Rośliny z tej rodziny występują naturalnie na bardzo zróżnicowanych stanowiskach.

Zarówno rudbekie błyskotliwe, lśniące, jak i okazałe, są roślinami, które pochodzą z rodzaju rudbekia - Rudbeckia. Wszystkie rośliny z tego rodzaju pochodzą z Ameryki Północnej. Do rudbekii zalicza się 15 gatunków roślin. Powinniśmy wiedzieć, że rośliny te są podstawowymi roślinami, które wykorzystywane są do obsadzania dużych rabat, sadzenia w grupach na trawnikach, czy na kwiat cięty. Sama rudbekia błyskotliwa również pochodzi z Ameryki Północnej i dziko rośnie na terenie Teksasu, Florydy i Georgii. W Europie znalazła się w XVIII w., gdzie została sprowadzona przez ogrodników. Na terenie Polski jest to tylko roślina uprawna, która nie występuje w stanie dzikim.

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) - czym wyróżniają się jej kwiaty i kiedy kwitnie

Zanim przejdziemy do tego, jak przebiega uprawa tej byliny, powinniśmy zapoznać się z tym, czym się ona charakteryzuje. Oczywiście bardzo dużo pokażą nam zdjęcia, które są szeroko dostępne w książkach, poradnikach i internecie, natomiast na zdjęciach możemy mieć problem z dostrzeżeniem wszystkich szczegółów. Dlatego warto znaleźć takie zdjęcia, które pokazują każdy element rośliny. Zacznijmy więc od tego, że rudbekia błyskotliwa - Rudbeckia fulgida, to wysoka roślina, która może dorastać do około 60 cm wysokości. Roślina ta tworzy gęste kępy, ale i rozłogi, przez które jest w stanie się rozmnożyć.

Co więcej, ten gatunek charakteryzuje się prostą, sztywną i wzniesioną łodygą, która pokryta jest drobnymi włoskami i rozgałęzia się. Od dołu jest ona kanciasta, natomiast na górze jest żeberkowana. Liście ułożone są na pędach skrętolegle i pokryte są szorstkim owłosieniem. Warto wiedzieć, że liście górne są całobrzegie i lancetowate, natomiast dolne są ząbkowane i mają szerokojajowaty kształt z ostrym zakończeniem.

Najważniejsze są jednak kwiaty rośliny, które stanowią główny element ozdobny. Kwitnienie następuje w okresie VII-X i właśnie wtedy możemy zobaczyć na naszych roślinach kwiaty zebrane w koszyczek. Kwiaty języczkowe mają intensywnie żółty lub czasem i jasnopomarańczowy kolor, natomiast wewnętrzne kwiaty rurkowe są ciemnobrązowe, a nawet i prawie czarne. Sprawdź także ten artykuł na temat sadzenia i uprawy rudbekii.

Rudbeckia fulgida - uprawa i pielęgnacja rośliny

Rudbekia lśniąca - wymagania glebowe i stanowisko pod wysiew

Bez względu na to, czy chcemy uprawiać kostrzewy trzcinowe, manny mielec, czy też rudbekie błyskotliwe lub lśniące, powinniśmy wiedzieć, jakie wymagania mają te rośliny i jakie stanowisko będzie dla nich najlepsze do wysiewu. Tylko dzięki temu będziemy w stanie wyhodować zdrowe i dobrze rozwinięte rośliny.

Powinniśmy też pamiętać o tym, że jeśli nasza kostrzewa trzcinowa, manna mielec, czy też rudbekia błyskotliwa, będzie posadzona na złym stanowisku i w nieodpowiedniej dla niej glebie, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami, do których zalicza się między innymi poparzenie liści, choroby grzybowe, więdnięcie rośliny, a nawet i zamieranie rośliny. Dlatego tak istotne jest to, by dokładnie zorientować się, jakie stanowisko będzie najlepsze dla danego gatunku i odmiany roślin.

Rudbekia błyskotliwa to wysoka bylina, która najlepiej czuje się sadzona w suchej lub lekko wilgotnej glebie. Poza tym rudbekie są bardzo mało wymagające pod względem rodzaju gleby i świetnie poradzą sobie w przeciętnych glebach ogrodowych. Co więcej, musimy zapewnić jej nasłonecznione lub lekko ocienione stanowisko.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Rudbeckia fulgida - co warto wiedzieć na temat uprawy, pielęgnacji i cięcia rudbekii błyskotliwej

Po zapoznaniu się z wymaganiami rudbekii błyskotliwej - Rudbeckia fulgida, możemy przejść do tego, co powinniśmy wiedzieć na temat uprawy, pielęgnacji i rozmnażania. Zacznijmy więc od tego, że rudbekie błyskotliwe powinny być sadzone w ilości 9 roślin na 1 m2. W ten sposób roślina będzie miała wystarczającą ilość miejsca, aby się w pełni rozwinąć.

Bylina rudbekia błyskotliwa, Rudbeckia fulgida i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i sadzenie
Kwiat rudbekia błyskotliwa, Rudbeckia fulgida i jego wymagania, uprawa, odmiany omiegów

Jeśli chodzi natomiast o rozmnażanie, powinniśmy wiedzieć, że rudbekia błyskotliwa może być rozmnażana z nasion, natomiast o wiele większym zainteresowaniem cieszy się rozmnażanie jej wegetatywnie, przez rozłogi. Rośliny te nie wymagają dużej pielęgnacji, przez co są doskonałe nawet do amatorów w dziedzinie ogrodnictwa.

Natomiast warto pamiętać o tym, że w okresie długotrwałej suszy i upałów, powinniśmy podlewać nasze rośliny, ponieważ w przeciwnym razie mogą one wyschnąć. Co więcej, przed samym kwitnieniem, zaleca się nawożenie rośliny około 2-3 razy. Istotne jest także cięcie, które przeprowadza się po przekwitnięciu po to, by roślina się wzmocniła i nie traciła zbędnej energii na transport składników odżywczych i wody do wyższych partii.

Rudbekia błyskotliwa - zastosowanie i ciekawe odmiany rośliny

Rudbekia błyskotliwa - Rudbeckia fulgida, to piękna i prosta w uprawie roślina, z którą poradzi sobie każdy. Jest to doskonały gatunek, który możemy wykorzystać do nasadzeń na rabatach. Warto też wiedzieć o tym, że ta bylina nadaje się również na kwiaty cięte, ponieważ długo wytrzymuje w wazonie z wodą.

Warto zwrócić uwagę na odmiany tego gatunku, ponieważ wielokrotnie właśnie któraś z tych odmian jest częściej kupowana niż sam gatunek. Na uwagę zasługuje między innymi odmiana 'Herbstonne', która charakteryzuje się żółtymi i pojedynczymi koszyczkami, a także gładkimi liśćmi. Ta odmiana jest wyższa od samego gatunku, przez co może stanowić ciekawy element wysokościowy w naszym ogrodzie.

Co więcej, nie powinniśmy zapominać o odmianach 'Golden Glow' i 'Goldquelle', które są odmianami o pełnych koszyczkach w kolorze jaskrawożółtym. Natomiast odmiana 'Goldsturm' to odmiana, która tak jak i sam gatunek, dorasta do około 60 cm wysokości, natomiast jej koszyczki są dość duże, ponieważ osiągają nawet do 12 cm średnicy. Pamiętajmy też o tym, że dobrym rozwiązaniem jest połączenie kilku odmian i stworzenie grupy na trawniku lub na rabacie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny