Rudbekia a jeżówka – kilka słów o gatunku


Jeżówka echinacea to inna nazwa tej rośliny. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie nazwa jeżówka purpurowa obejmuje tylko jeden gatunek z ogromnej rodziny rudbekii. Jest to rudbekia purpurowa, zgoła najbardziej znana odmiana, która poza wspaniałymi, słonecznikowatymi kwiatami, jest ceniona także ze względu na swoje szerokie właściwości lecznicze. W zasadzie genetycznie jedna i druga roślina mają ze sobą niewiele wspólnego, jednak są do siebie bardzo podobne. Dlatego często łączy się je, a jeżówka zyskała swoją drugą nazwę. Więcej informacji o jeżówce znajdziesz w tym artykule.

Jak wygląda rudbekia purpurowa?

Rudbekia purpurowa, czyli jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) to roślina o wyjątkowych kwiatach. Jak sama nazwa na to wskazuje – są purpurowe, chociaż czasami zdarzają się także ciemnoczerwone, białe lub fioletowe. Wszystkie mają typowy, stokrotkowy kształt – składają się z wewnętrznego ciemnego „oczka” rurkowatych kwiatów, które są otoczone języczkowatymi, długimi kwiatami – „płatkami”. Kwiaty te rosną na szczycie wzniesionych łodyg i świetnie sprawdzają się w każdym ogrodzie. Jeżówka, czyli rudbekia purpurowa, ma około 150 cm wysokości i utrzymuje się na jednym stanowisku przez wiele lat. Kwiaty jeżówki purpurowej nadają się na kwiat cięty.

Rudbekia w ogrodzie i jej odmiany

Pozostałe rudbekie – odmiany i gatunki właściwe, jak rudbekia wieloletnia czy rudbekia błyskotliwa to byliny, które niezwykle długo mogą zostać na jednym miejscu. Inne gatunki to rośliny jednoroczne, jak na przykład rudbekia owłosiona. Ich kępy są po prostu prześliczne, bardzo wysokie i bardzo gęste. Cechą charakterystyczną dla wszystkich rudbekii jest to, że kwitną w lipcu. Jeżówka natomiast zakwita dopiero w sierpniu albo później. Oba gatunki utrzymują kwiaty bardzo długo, rudbekia purpurowa czasami zrzuca je dopiero po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Jeśli interesują cię inne rośliny ogrodowe, inspiracje znajdziesz w tym miejscu.

Rudbekia fulgida: rudbekia błyskotliwa, rudbekia lśniąca

Rudbekia fulgida, czyli rudbekia błyskotliwa to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych rudbekii. Można znaleźć ją w ogrodzie niemal każdego miłośnika kwiatów. Rudbeckia fulgida to bylina o typowym, pokroju. W zależności od odmiany może mieć różną wysokość – od 30 nawet do 70 cm, jednak tendencje są takie, że jest coraz wyższa. Rudbekia błyskotliwa najczęściej sadzona jest na wysokich rabatach bylinowych, bywa traktowana także jak tło dla niższych roślin. Bardzo ładnie się wtedy prezentuje, ponieważ jej piękne kwiaty górują nad wszystkimi roślinami.

Rudbekia błyskotliwa nazywana także rudbekia lśniąca swoje miano zawdzięcza właśnie połyskowi jej kwiatów. Są one typowe – jest to rudbekia słonecznikowata w typie, wytwarza bardzo długie kwiaty języczkowate, które układają się wokół ciemnego „oczka” kwiatów rurkowatych. Rudbekia błyskotliwa wytwarza kwiaty o błyszczącej powierzchni, intensywnie żółte. To ciekawy aspekt kolorystyczny każdej rabaty. Jest bardzo wytrzymała, kwitnie nieprzerwanie od lipca do pierwszych przymrozków. Rudbekia błyskotliwa przez cały okres kwitnienia wytwarza nowe koszyczki kwiatostanowe, dzięki czemu jest najbardziej wytrwałą dekoracją w ogrodzie. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także: Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

Rudbekia owłosiona w ogrodzie

Kolejny gatunek to Rudbekia hirta, czyli rudbekia owłosiona. Nie jest to rudbekia wieloletnia, to w zasadzie gatunek dwuletni, który jednak w naszych warunkach atmosferycznych uprawiany jest jako jednoroczny. Rudbekia owłosiona (rudbeckia hirta) wytwarza nasiona, które później można samodzielnie wysiewać. Jest to roślina także pełna uroku i bardzo powszechna.

Rudbekia owłosiona - charakterystyka

Największym atutem tej rośliny jest to, że jej odmiany są bardzo zróżnicowane. To sprawia, że rudbekia owłosiona może mieć nawet prawie 1 metr wysokości i idealnie prezentować się na tyle rabaty, jak i kilkadziesiąt centymetrów i świetnie sprawdzać się na obwódkach. Rudbekia owłosiona, jak sama nazwa mówi spośród innych gatunków wyróżnia się przede wszystkim owłosieniem. Zarówno liście, jak i łodygi są pokryte szczeciniasty, widocznym meszkiem. Liście mają nawet 10 cm długości, są wyraźne i żywo zielone. One także wpływają na ładny pokrój rośliny, jednak to jej kwiaty najbardziej zwracają uwagę.

Jak wygląda rudbekia owłosiona?

Odmiany rudbekii w ogrodzie same mogą stworzyć wyjątkową rabatę. Mają złociste, albo żółte kwiaty, bardzo podobne do tych, które oferuje rudbekia błyskotliwa. Jednak ich koszyczki kwiatowe są znacznie większe, prawie ogromne. Mogą mieć nawet 10-15 cm średnicy, co sprawia, że wyglądają jak słoneczniki na cienkich nóżkach. Rudbekia owłosiona często pojawia się także uprawach zakrojonych na handel, jest bowiem bardzo interesująca w bukietach i wazonach.

Rudbekia w ogrodzie tworzy wspaniałe kępy kwiatów. Uprawa nie jest trudna, roślina ma niskie wymagania, a przepięknie się prezentuje.
Rudbekia - co warto wiedzieć, jak sadzić i uprawiać

Jednoroczna rudbekia dwubarwna

Rudbekia dwubarwna Rudbekia hirta var. pulcherrima – to gatunek, którego podstawą była opisana wcześniej rudbekia owłosiona. Jeśli wierzyć łacińskiej nazwie, rudbekia dwubarwna ma być piękniejsza niż rudbekia owłosiona, jednak między tymi gatunkami nie ma zbyt wielkich różnic w wyglądzie. Ze względu na bliskie pokrewieństwo, jej łodygi i liście są pokryte charakterystycznym meszkiem. Jednak wiele osób wybiera właśnie ją ze względu na ciekawsze kwiaty. Uważa się także, że rudbekia dwubarwna jest łatwiejsza w uprawie niż rudbekia owłosiona.

Rudbekia dwubarwna - sadzenie

To także nie jest rudbekia wieloletnia. Jest to roślina jednoroczna, dobrze przystosowana do naszych warunków pogodowych. Jej nasiona wysiewa się bezpośrednio do podłoża, bardzo szybko wytwarza łodygę i kwiaty. Kwitnienie utrzymuje się aż do później jesieni i w tym czasie rudbekia dwubarwna bez reszty króluje w ogrodzie. Jej kwiaty mają charakterystyczny kolor – przechodzą od żółtego, poprzez pomarańczowy, aż do ciekawej czerwieni. Otaczają oczywiście typowe ciemne „oczko” kwiatów rurkowatych. Koszyczki kwiatostanowe są bardzo duże i wyraziste, idealnie więc prezentują się na rabacie.

Rudbekia dwubarwna - z czym sadzić?

Rudbekia dwubarwna jest bardzo atrakcyjna i często bywa uprawiana z innymi roślinami w tym typie. Dobrym towarzystwem dla niej będzie urocza purpurowa jeżówka, ale rabata, na której rządzi wyłącznie rudbekia także jest świetnym pomysłem. Ponieważ wszystkie gatunki mają podobne wymagania, możesz je wymieszać na jednej rabacie. Jeśli jednak taka słoneczna plama żółci w ogrodzie nie przypadła ci do gustu, zdecyduj się na rabaty mieszane. Rudbekia świetnie znosi konkurencję i dobrze czuje się w pobliżu innych roślin, nie konkurując z nimi o wodę czy składniki odżywcze.

Sadzonki czy nasiona? Uprawa rudbekii

Rudbekia wieloletnia może być uprawiana za pomocą sadzonki. Jej nasiona można wysiewać do inspektu i potem wysadzać na wskazane miejsce. Dzięki temu będzie się trochę szybciej rozwijała. Jedną z roślin, które właśnie w ten sposób powinny być uprawiane jest rudbekia naga, mało znany gatunek o bardzo dużych kwiatach, które mogą mieć nawet dwa metry wysokości. Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, to zdecydowanie nasiona wysiewane bezpośrednio będą lepszym pomysłem. W ten sposób powinna być uprawiana przede wszystkim rudbekia dwubarwna, która jest świetnie przystosowana do naszych warunków klimatycznych.

Rudbekia i jeżówka mają takie same wymagania. Dotyczy to wszystkich odmian i gatunków, także bylin, chociaż akurat rudbekia lśniąca (błyskotliwa) może być nieco bardziej kapryśna. Wszystkie gatunki powinny mieć zapewnione dużo słońca, ponieważ w półcieniu kępy wykształcają się wolniej i roślina jest znacznie mniej atrakcyjna. Dodatkowo należy zapewnić im odpowiednio żyzne podłoże. Rośliny te lubią miejsca dość wilgotne, ale dobrze znoszą suszę. Rudbekia może także być sadzona w pobliżu zbiorników wodnych, ale w ogrodzie o podmokłym gruncie nie będzie czuła się dobrze.

Uprawa rudbekii – kilka podstawowych zasad

Jak widać, wymagania, które trzeba spełnić w uprawie rudbekii nie są szczególnie duże. Roślina nie potrzebuje także szczególnej opieki i pielęgnacji. Należy ją nawadniać dość regularnie, zwłaszcza latem, gdy przeciągają się upały i nie widać szans na opady deszczu, jednak nie jest to konieczne wiosną czy jesienią. Roślinę jednak należy nawozić, chociaż to także jest uwarunkowane tym, jaki rodzaj podłoża znajduje się w ogrodzie.

Rudbekia w ogrodzie - wymagania glebowe

Jeśli gleba jest wyjałowiona lub po prostu mało zasobna w składniki odżywcze, konieczne będzie przeprowadzenie nawożenia, i to najlepiej dwa razy do roku. W tym celu wystarczy zakupić standardowe, granulowane lub żelowe, nawozy wieloskładnikowe. Wystarczą uniwersalne nawozy do roślin kwitnących. Ich zastosowanie wiosną i latem wystarczy, by rośliny odżyły i były bardziej bujne. Stosowanie nawozu wspiera także rozwój korzeni, dzięki czemu zapobiega przemarzaniu, ale to akurat rudbekii nigdy szczególnie nie groziło.

Charakterystyka rudbekii

Wszystkie przedstawione tutaj gatunki są praktycznie w pełni mrozoodporne. Bez problemu wytrzymują spadki temperatur do – 20 stopni Celsjusza, a przykryte kołderką śniegu nawet o wiele więcej. Nie musisz się więc przejmować bylinami, jak rudbekia lśniąca – przetrzyma zimę i odrodzi się wiosną. Inne gatunki są jednoroczne, jednak można je zostawić w ogrodzie. Będą dobrą osłoną dla innych roślin, a ich zaschnięte kwiaty mogą się ładnie prezentować pod warstwą szronu i śniegu.

Rudbekia i jej pielęgnacja

W zasadzie najważniejszym zabiegiem, jaki należy robić przy rudbekii, to obrywanie przesuszonych i przekwitłych kwiatostanów. Usuwanie koszyczków kwiatowych na bieżąco ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim roślina ciągle jest atrakcyjna, ale to nie wszystko. Usuwanie koszyczków jest dla niej znakiem, że czas wytworzyć nowe kwiaty, dzięki czemu rudbekia kwitnie nieprzerwanie od lipca aż do jesieni. To jeden z najbardziej wytrwałych ozdobników ogrodu. Latem wspaniale się prezentuje wśród innych kwiatów i kolorów, jesienią natomiast zdecydowanie dominuje nad smętnymi astrami i innymi jesiennymi kwiatami. Jej intensywne, duże kwiaty są idealne do wszelkich wiejskich i rustykalnych nasadzeń, ale powoli pojawiają się także w bardziej nowoczesnych aranżacjach. Rudbekia sprawdzi się w każdym ogrodzie. Sprawdź także inspiracje na inne rośliny ogrodowe, które znajdziesz w tym artykule.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny