Runianka japońska - pochodzenie


Runianka japońska jest rośliną, która należy do rodziny bukszpanowatych - Buxaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest 6 rodzajów, w tym około 120 gatunków roślin, które występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii i Antarktydy. Te gatunki roślin rozpowszechnione zostały jako rośliny ozdobne, zwłaszcza te z rodzaju bukszpanu - Buxus i runianki - Pachysandra.

Rodzaj runianka - Pachysandra, liczy 5 gatunków, w tym właśnie omawianą przez nas runiankę japońską. Rośliny z tego rodzaju charakteryzują się ułożonymi skrętolegle liśćmi. Poza tym u wszystkich runianek rozmnażanie przebiega tak samo. O tym wspomnimy jednak później.

Runianka japońska znana jest również jako runianka zimozielona. Jej łacińska nazwa to Pachysandra terminalis. Powinniśmy wiedzieć, że te krzewy liściaste, będące również roślinami okrywowymi, są trujące. Naturalnym obszarem występowania runianki zimozielonej jest Japonia, choć obecnie rozpowszechniona jest w uprawie w różnych krajach. Jej siedliskiem są z reguły lasy mieszane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach liściastych.

Pachysandra terminalis - cechy charakterystyczne

Pachysandra terminalis to byliny, które są niskimi krzewinkami. Ich wysokość sięga do około 20-30 cm. Taka runianka zimozielona jest doskonała jako roślina okrywowa, ponieważ tworzy ona piękne, zimozielone kobierce, które w towarzystwie bukszpanu dostają innego akcentu estetycznego. Warto wiedzieć, że te krzewy liściaste wytwarzają bardzo duże ilości rozłóg, ale mimo to charakteryzują się powolnym wzrostem.

Byliny, którymi są runianki zwyczajne, mają swoje liście zebrane na wierzchołkach pędów. Liście są pojedyncze, błyszczące i odwrotnie jajowate. Górna ich część jest karbowano-piłkowana. Niesamowicie ważnym faktem jest to, że liście te są zimozielone, co sprawia, że zainteresowanie wokół tej rośliny jest jeszcze większe. Nie ma się co dziwić, bo chyba każdy chciałby utrzymać swój ogród nawet zimą w zielonej kolorystyce.

Runianka japońska oraz jej uprawa i pielęgnacja, kwiaty, sadzenie, a także wymagania siedliskowe w ogordzie
Runianka japońska - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Ważnym elementem, dla którego kupowana jest ta roślina, są kwiaty. Pojawiają się one w okresie kwietnia i maja, a wyrastają na szczytach pędów. Pojedyncze kwiatki są drobne, natomiast tworzą przepiękne białe kwiatostany. Owoce, którymi są pestkowce w kolorze białym, bardzo rzadko pojawiają się, gdy roślina rośnie na terenie Polski. Pamiętajmy o tym, że runianka zimozielona ma mięsisty, szeroki i płytki system korzeniowy, a dodatkowo jest on wrażliwy na zagęszczenie powierzchni, co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego stanowiska. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach do ogrodu.

Runianka japońska - jak wygląda uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie zagościły byliny, którymi są runianki zimozielone, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania dotyczące stanowiska, sadzenia, pielęgnacji, rozmnażania i ogólnej uprawy. Warto także pamiętać o tym, że mogą być one zaatakowane przez różne choroby i szkodniki. Przeciwko tym chorobom powinno się stosować odpowiednie środki ochrony roślin, które są przeznaczone na konkretne rodzaje chorób. Tylko w ten sposób możemy zapobiec rozprzestrzenieniu się im i sprawić, że nasze rośliny będą zdrowe, a ich rozwój będzie prawidłowy. Preparaty dostępne są w różnych cenach, w zależności od tego, w jakim sklepie je kupimy.

Podstawowymi ważnymi informacjami, jakich powinniśmy przestrzegać, są zdecydowanie wymagania dotyczące stanowiska i gleby. Ta roślina okrywowa nie ma bardzo wysokich wymagań, natomiast trzeba liczyć się z tym, że najlepiej rozwijać się będzie na stanowiskach półcienistych i cienistych. Dodatkowo powinniśmy zapewnić jej dostatecznie wilgotne i żyzne gleby o dobrej strukturze. Pamiętajmy, że ten gatunek nie radzi sobie na glebach zbyt kwaśnych, a tam może zostać porażony chlorozą liści, przez co nasza roślina stanie się słaba i jeszcze bardziej podatna na inne choroby.

Ten bardzo cienioznośny gatunek jest również odporny na mrozy i nie przeszkadza mu przykrycie spadającymi z drzew liśćmi. Runianka japońska powinna być sadzona po 12 sztuk na m2. To właśnie zapewni jej optymalne miejsce do rozwoju. Odnośnie do pielęgnacji, nie ma ona dużych wymagań, a właściwie potrzebuje ona jedynie podlewania i nawożenia, gdy rośliny są dopiero posadzone. Kolejną sprawą, o której warto wspomnieć, jest rozmnażanie, wykonywane przez sadzonkowanie w okresie lipca i sierpnia. Do tego zabiegu wykorzystuje się półdojrzałe wierzchołki pędów lub 3-4 cm fragmenty rozłogów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych drzewach i krzewach ozdobnych?

Runianka japońska to bardzo piękna bylina, której cena nie jest wysoka. Może być ona sadzona zarówno w ogrodach, jak i parkach. Ze względu na swoją cienioznośność doskonale sprawdzi się do obsadzeń pod drzewami, ale również nadaje się do obsadzenia skarp. Niesamowitym zestawieniem będzie połączenie jej z kaliną sztywnolistną albo różanecznikiem wielkokwiatowym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny