Ruszczyk kolczasty - charakterystyka rośliny

Pochodzenie i uprawa ruszczyka kolczastego

Myszopłoch kolczasty, bo taka jest jego druga nazwa, pochodzi z rodziny szparagowatych - Asparagaceae lub, jak niektórzy też twierdzą, z rodziny myszopłochowatych - Ruscaceae. Jego łacińska nazwa brzmi Ruscus aculeatus. Krzew ten pochodzi z okolic Morza Czarnego oraz Morza Śródziemnego.

Roślina ta jest zimozielonym krzewem, który bardzo często używany jest w farmakologii oraz w zieleni - tam tradycyjnie jest formą ozdobną ogrodów. Jest to nagonasienna i jednoliścienna roślina. Ze względu na częściową mrozoodporność, możliwa jest uprawa w gruncie, lecz tylko w ciepłych regionach kraju. Lepiej jest jednak okrywać ją na zimę.

Wymagania co do tej rośliny nie są wysokie. Gleba powinna być żyzna i dostatecznie przepuszczalna. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Ten krzew kolczasty powinien być podlewany w momencie, gdy ziemia będzie sucha, a nawożenie wykonuje się co 2 tygodnie w okresie od marca do października. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bluszczyku kurdybanku?

Ruszczyk kolczasty - morfologia

Ruscus aculeatus jest niskim krzewem, sięgającym od 20 do 90 centymetrów wysokości. Wytwarza struktury, które przypominają liście, a są to tak naprawdę gałęziaki. Jego owoce są jagodami, posiadającymi od 1 do 2 nasion. Mają one średnicę do 15 mm. Osadzone są one na liściach.

Ruszczyk kolczasty posiada kwiaty, które wyrastają na środku gałęziaków. Ich kwitnienie można zaobserwować na przełomie marca i kwietnia. Są małe i mają gwiaździsty kształt. Zazwyczaj są one w kolorze żółtobiałym. Bardzo ważnym elementem tej rośliny, który decyduje o jej zastosowaniu, jest korzeń.

Korzeń ruszczyka stanowią podziemne kłącza. Kłącze ma właściwości lecznicze - znajdują się w nich flawonidy, fitosterole, benzofuran, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, saponiny steroidowe (w tym: neuroruskogenina, ruszyna, furostan ruskozyd, ruskogenina, których jest najwięcej), triterpeny, kumaryny, alkaloidy, związki mineralne oraz żywice. Kłącza nie mają zapachu, a w smaku są słodkie i lekko kwaskowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żyworódce.

Zastosowanie ruszczyka kolczastego to nie tylko jego właściwości zdrowotne, ale także walory dekoracyjne i smakowe
Ruszczyk kolczasty - uprawa, właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Zastosowanie ruszczyka kolczastego

Jakie zastosowanie ma ta roślina?

Myszopłoch kolczasty stosowany jest w kosmetologii, medycynie i bukieciarstwie. Często staje się rośliną doniczkową, która dodaje uroku zarówno w domu, jak i na balkonie czy tarasie. Ze względu na swoje dekoracyjne pędy sadzonki uprawiane są w ogrodach przydomowych, gdzie po dojrzeniu spełniają funkcję roślin ozdobnych.

Chcąc zrobić niepowtarzalną dekorację, np. na Święta Bożego Narodzenia, można posłużyć się tym okazem. Dodatkową zaletą będzie niska cena tych ozdób. Ponadto młode pędy wykorzystywane są w kuchni do przyrządzania różnego rodzaju potraw, by nadać im zupełnie nowego smaku.

Znane są również preparaty, które wykorzystują do produkcji suchy wyciąg z ruszczyka kolczastego. Najważniejszą cechą tej rośliny jest jej funkcja lecznicza. Głównym surowcem lekarskim jest kłącze, które zawiera saponiny steroidowe. Ten krzew kolczasty, a właściwie preparaty z niego zrobione- stosowane są przy hemoroidach, nocnych kurczach łydek, obrzmieniach nóg oraz krwawieniach z dróg rodnych. Dodatkowo jest środkiem moczopędnym.

W kosmetologii spotkać go można w produktach antyalergicznych. Wykorzystywany tam jest do walki z cellulitem i podobnymi zmianami pojawiającymi się na skórze, z cerą naczynkową, narażoną na stany zapalne i zaczerwienienia, a także do ogólnej pielęgnacji skóry twarzy i ciała.

Myszopłoch kolczasty właściwości lecznicze

Ruszczyk kolczasty wykorzystywany był już w czasach starożytnych. Badania prowadzone nad nim potwierdziły duży wpływ na układ krążenia. Ruskogenia zawarta w kłączach, z których jest zbudowany korzeń ruszczyka - pobudza mikrokrążenie, co powoduje lepszy wygląd skóry, dodatkowo łagodzi ona stany zapalne.

Cena za kosmetyki jest różna. Zależy to od tego, czy zdecydujemy się na maść czy tabletki oraz jaką funkcję będą one miały - czy chcemy poprawić wygląd skóry twarzy czy też decydujemy się na poprawę kondycji innych części ciała. Myszopłoch kolczasty znany jest z tego, że zwiększa przepływ żylny i ciśnienie krwi żylnej, działa przeciwzapalnie oraz uszczelnia naczynia włosowate. Wszystkie te cechy są bardzo ważne dla człowieka- jego prawidłowego zdrowia i wyglądu.

Ruszczyk kolczasty i jego właściwości lecznicze. To roślina nie tylko ozdobne, ale także krzew o pozytywnym wpływie na zdrowie
Ruszczyk kolczasty - uprawa, właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Ma zdolność poprawy filtracji i wydalenia płynów poprzez nerki. Dzieje się tak, ponieważ nie pozwala on na przenikanie się płynów z żył do tkanek wokół. Kosmetyki do twarzy działają przeciwzapalnie, a ponadto zmiękczają, nawilżają i poprawiają naturalną barierę ochronną skóry. Łagodzą też powstałe opuchlizny pod oczyma. A użyte w kosmetykach antycellulitowych- redukują grudki tłuszczowe i wygładzają skórę.

Dostępna jest również herbata, która poprawia napięcie żylne. Wykorzystane są do jej produkcji zioła, których uprawa jest zazwyczaj prowadzona z sadzonki. Jak widać, apteka jest pełna w preparaty, których cena nie jest wysoka, a pomagają one bardzo naszym organizmom - zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Opinia na ich temat jest bardzo dobra, a klienci chwalą sobie działanie tych środków.

Ruszczyk kolczasty - preparaty i skutki uboczne

Roślina, jaką jest myszopłoch kolczasty, jest przede wszystkim rośliną leczniczą. Jak wszystkie zioła i rośliny wykorzystywane w farmakologii czy kosmetologii, posiadają pewne skutki uboczne. Czasem są one bardziej skomplikowane, czasem mniej, ale też należy pamiętać, że na każdego człowieka jeden produkt może działać w inny sposób. Przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki i sprawdzić, czy nie ma żadnych niepożądanych składników.

Co do skutków ubocznych rośliny, jaką jest ruszczyk kolczasty, nie są one zagrażające w dużym stopniu. Pierwszym, dość często występującym ostrzeżeniem we wszystkich preparatach i lekach, jest możliwość pojawienia się reakcji alergicznej - najczęściej, gdy używana jest maść (wtedy potencjalny alergen ma kontakt bezpośredni ze skórą). Dlatego warto zapoznać się z ulotką i sprawdzić skład leków, czy nie znajdzie się tam jeden składnik, na który jesteśmy uczuleni. Bardzo rzadko przy stosowaniu tabletki pojawiają się dolegliwości żołądkowe i nudności. Niektóre preparaty mogą powodować zwiększoną potliwość, a u osób z nadciśnieniem może zwiększyć się ciśnienie tętnicze.

Myszopłoch kolczasty i leki z niego wykonane, najczęściej dostępne są w formie ampułek, tabletek i kapsułek. Apteka wyposażona może być również w czopki, maści oraz żele. Ta bardziej płynna forma leku przewidywana jest do stosowania na żylaki i do smarowania obrzmiałych kończyn czy też części ciała. Natomiast doustne środki, przeznaczone są do poprawienia funkcjonowania układu krążenia.

Ruszczyk kolczasty można bez problemu stosować w połączeniu z ekstraktem z kasztanowca. Oba specyfiki uzupełniają swoje działania. Apteka, bardzo często posiada maści, które są stworzone z połączenia tych dwóch roślin. Przeznaczone są one do spuchniętych i zmęczonych nóg - mają one przynieść im ulgę. Cena za konkretne specyfiki waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Ten krzew kolczasty ma bardzo dobrą opinię. Można się z nią spotkać zarówno, jeżeli chodzi o dział kosmetologii, farmakologii, jak i bukieciarstwa. Nie należy zapomnieć, że swoje zastosowanie znajduje również jako roślina ozdobna w ogrodach domowych. Ruszczyk kolczasty ozdobny jest przede wszystkim ze swoich pędów, ale również z niecodziennych gwieździstych kwiatów oraz owoców. Wykorzystywane są one też do tworzenia kompozycji kwiatowych. Chcąc zadbać o swoje zdrowie i poprawić wygląd cery warto zakupić preparaty, których cena nie jest wysoka. Myszopłoch kolczasty polecany jest przez wielu lekarzy, szczególnie przez wzgląd na właściwości, jakie posiada jego kłącze.

ikona podziel się Przekaż dalej