Czy rynna plastikowa może być w pełni funkcjonalna? Okazuje się, że rynny PVC (sprawdź na: www.kropsystem.eu/pl) są niezwykle konkurencyjne dla tradycyjnego orynnowania z metalu. Cechuje je lekkość, trwałość i atrakcyjny design. Nie tylko są odporne, ale także można w ich przypadku korzystać z gotowych systemów. Pozwala to na znaczne przyspieszenie prac. Co jeszcze warto wiedzieć o rynnach PVC?

Rynna PVC. Czemu warto stawiać na ten produkt?

Rynna PVC produkowana jest z polichlorku winylu. Jest to materiał, który zrewolucjonizował wiele branż. Okazało się, że bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku orynnowania. Rynna PVC odznacza się niską wagą przy dużej wytrzymałości. Rozumie się przez to odporność na uszkodzenia mechaniczne w postaci zadrapań lub uderzeń, ale również na czynniki atmosferyczne.

Uszkodzenie we postaci rysy także nie jest tu specjalnym problemem, bo pozostaje stosunkowo mało widoczne. Wszystko dlatego, że rynna PVC jest barwiona w masie, czyli barwnik bywa dodawany do materiału przeznaczonego do produkcji. Nie ma tu więc również problemów z odbarwianiem się.

Czemu taki produkt może być lepszy od rynny metalowej? Przede wszystkim PVC jest całkowicie odporne na korozję. Nie potrzeba dla niego żadnej warstwy zabezpieczającej. Jednocześnie polichlorek winylu odznacza się bardzo małą chropowatością. Przez to doskonale odprowadza wodę, co jest wielkim atutem w przypadku orynnowania.

Dodatkowo zaletą produktów wykonanych z PVC jest ich elegancki wygląd. Można z powodzeniem dobrać kolor rynny tak, aby pasowała do dachu. Jednocześnie takie barwione w masie produkty będą estetyczne nawet po latach.

Gotowe systemy rynien z PVC

Zaletą rynien z PVC jest to, że występują one w gotowych systemach. Dzięki temu nie ma problemu ze zgraniem ze sobą poszczególnych części. Jednocześnie sam montaż przebiega szybciej. Niekoniecznie musi też być wykonywany przez fachowców.

Rynna plastikowa i jej prawidłowy montaż

Rynna plastikowa będzie w pełni funkcjonalna wtedy, gdy zostanie właściwie zamontowana. Najczęściej do zamocowania systemu rynnowego dochodzi po ułożeniu pokrycia dachowego. Taka kolejność jest spowodowana dbałością o to, aby nie uszkodzić rur z PVC.

Do mocowania rynien służą rynajzy, czyli specjalne haki służące przytrzymywaniu rurek z PVC. Mocuje się je do deski okapowej lub krokwi. Zalecany dystans pomiędzy dwiema rynajzami to 50 cm. Czasem rozstawia się je co 60 lub 70 cm, ale nie wolno przekraczać tych odległości. Przy zbyt dużych odstępach może dojść do uszkodzenia systemu.

Same rynajzy występują w różnych typach: oprócz uniwersalnych, pojawiają się tu haki doczołowe i dokrokwiowe. Ich wybór uzależniony jest od preferowanego sposobu montażu. Materiałem wykonania jest odpowiednio pomalowany metal lub PVC.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej