Rzodkiew w ogrodzie – odmiany, sadzenie, pielęgnacja, porady praktyczne
Uprawa rzodkiewki w ogrodzie jest bardzo prostym i przyjemnym zadaniem. Warto zadbać o jej obecność w swoim ogrodzie, ze względu na cenne walory smakowe, jak i również liczne właściwości lecznicze. Ponadto rzodkiew posiada ciekawe odmiany, które wyróżniają się między sobą nie tylko wyglądem, ale również smakiem.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Rzodkiewka w ogrodzie – odmiany
Rzodkiew (Raphanus) jest warzywem zaliczającym się do rodziny kapustowych. Nie ma problemu z jej uprawą na terenie Polski. Choć niektóre odmiany zdecydowanie lepiej rosną w warunkach śródziemnomorskich, gdzie mogą liczyć na zdecydowanie wyższe temperatury. Różne odmiany rzodkiewki przyczyniają się do sporego urozmaicenia przepisów kulinarnych. Rzodkiewka najczęściej swoje zastosowanie znajduje w surowych sałatkach, przy strojeniu potraw, a także przy doprawianiu sosów. Odmiany różnią się między sobą przede wszystkim kształtem korzenia oraz jego kolorem.
Najpopularniejsze odmiany rzodkwi:
- Rzodkiewka – jest to odmiana rzodkwi zwyczajnej, której korzeń może przybierać kolor od białego, poprzez czerwony, aż kończąc na czarnym. Jednak miąższ zawsze jest koloru białego. Najczęściej wykorzystuje się ją jako warzywo do uprawy jednorocznej.
- Biała rzodkiew – odmiana rzodkwi zwyczajnej, która wyróżnia się znacznie większym od rzodkiewki korzeniem. Dodatkowo biała rzodkiew cechuje się pikantniejszym smakiem. Sadzenie rzodkiewki zaleca się w okresie późnowiosennym oraz letnim. Ponieważ posadzona zbyt wcześnie lub zbyt późno biała rzodkiew może nam nie dostarczyć zadowalających plonów.
- Czarna rzodkiew – bardzo często określana również jako rzodkiew zimowa, ze względu na jej późny okres wegetacyjny. Jest o wiele rzadziej spotykanym warzywem w naszych ogrodach. Ze względu na niższą obecność wody, którą posiada biała rzodkiew, ta odmiana jest łatwiejsza do dłuższego przechowywania. Ponadto czarna rzodkiew wyróżnia się pikantniejszym smakiem oraz charakterystycznym aromatem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kapusty pak choi?
- Rzodkiew japońska – zwana również diakonem. Spopularyzowana jako podstawowe warzywo w Japonii. Rzodkiew japońska może być spożywana zarówno jako świeża, gotowana, ale również marynowana i po ususzeniu. Warzywo wyróżnia się pokaźną zawartością witaminy C.
Bardzo często z odmianami rzodkiewki mylona jest również rzepa biała (Brassica rapa). Warzywo powinno być oficjalnie nazywane kapustą właściwą typową. Rzepa biała ceniona jest nie tylko ze względu na liczne walory smakowe, ale również właściwości lecznicze, którymi się wyróżnia. Jej regularne spożywanie, dostarczyć może nam cennych witamin takich jak A, C oraz witamin z grupy B. Dodatkowo rzepa biała jest bogata w beta-karoten, magnez, potas oraz wapń. Warzywo znane jest również ze swoich cennych właściwości korzystnie wpływających na włosy i paznokcie. A może zainspiruje cię także ten artykuł o uprawie cykorii?
Właściwości lecznicze rzodkiewki
Rzodkiewka jest jedną z najpopularniejszych nowalijek, którą zaleca się spożywać ze względu na nieocenione właściwości lecznicze. Niezależnie od tego, czy to będzie rzodkiew japońska, czy też czarna rzodkiew możemy spodziewać się tego, iż jej spożywanie pomoże nam w łagodzeniu, a nawet leczeniu wielu dolegliwości. Wśród właściwości zalicza się doskonałe trawienie rzodkiewki oraz niską kaloryczność. Czarna rzodkiew, jak i również pozostałe odmiany stosowane są przy różnego dolegliwościach żołądkowych i wątrobowych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kapusty w ogrodzie.
Rzodkiew zimowa, a także wczesna posiada właściwości wykrztuśne. Oznacza to przede wszystkim, że można ją spożywać w czasie męczącego kaszlu. Z drugiej strony, warzywo świetnie sprawdza się w leczeniu reumatyzmu. Czarna rzodkiew, jak i również rzodkiew japońska, działa bakteriobójczo. Regularne spożywanie rzodkiewki, będzie korzystnie wpływać na ochronę układu moczowego przed różnymi infekcjami. Ze względu na niską wartość kalorii, a także sporą wartość błonnika, rzodkiew zimowa oraz wczesna polecana jest szczególnie w czasie odchudzania. Jak już wcześniej wspomniano, rzepa biała polecana jest dla osób cierpiących na słabą kondycję włosów i paznokci. Oprócz tego zawiera w sobie duży poziom luteiny, który zapobiega powstawaniu kurzej ślepoty.
Rzodkiewka – sadzenie rzodkiewki i uprawa
Sadzenie rzodkiewki nie wymaga od nas przygotowania specjalnych warunków, ponieważ jej uprawa jest bardzo łatwa i mało wymagająca. Najlepiej sprawdzą się słoneczne stanowiska, a także dość żyzne podłoże. Często sadzenie rzodkiewki traktuje się jako przedplon dla innych warzyw. Szczególnie jeżeli wysiewana jest rzodkiew wczesna lub rzodkiew zimowa. Na pewno uprawa wymaga od nas sporego nawadniania, wtedy możemy liczyć na szybki wzrost i obfite plony.
Rzadko kiedy rzeczywiście wykonujemy sadzenie rzodkiewki przy pomocy młodych siewek. Zdecydowanie częściej zalecany jest wysiew nasion. Dopiero po lekkim wzrośnie należy, wykonać zabieg przerywania rzodkiewki, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na znaczny przyrost korzeni. Polecana jest również uprawa szklarniowa lub tunelowa, szczególnie w przypadku wczesnych odmian. Dzięki temu możemy hodować rzodkiew nawet zimą, nie martwiąc się niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie ogórków gruntowych.