Jakie drzewa są dostępne do zakupu?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda sadzenie drzew, powinniśmy dowiedzieć się, jakie drzewa są dostępne do zakupu. Od tej kwestii zależy również to, w jaki sposób będzie się odbywało sadzenie drzewek owocowych, sadzenie drzew liściastych, sadzenie drzew iglastych, a nawet bierze się to pod uwagę, sadząc krzewy owocowe.

Pierwszym i najłatwiejszym do sadzenia rodzajem są rośliny doniczkowe. Charakteryzują się one w pełni zabezpieczonym systemem korzeniowym. W przypadku roślin doniczkowych możemy sadzić zarówno małe, jak i duże i starsze egzemplarze różnych drzew i krzewów.

Więcej trudności sprawiają rośliny z odkrytym systemem korzeniowym. I to w tym przypadku zalecane jest sadzenie roślin młodych, które szybciej przyjmą się na nowym stanowisku. Warto wybierać roczne lub maksymalnie 3-letnie egzemplarze, których wysokość będzie wynosiła około 40 cm. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie większych i starszych drzew i krzewów, może minąć kilka lat, zanim zobaczymy pierwsze oznaki wzrostu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu drzewek owocowych?

Ostatnią formą są rośliny balotowane, czyli takie, których system korzeniowy jest okryty jutą albo siatką. W tym przypadku nie ma wielkiego ryzyka, że drzewa i krzewy owocowe lub ozdobne się nie przyjmą. Natomiast zależy to od tego, czy są one prawidłowo balotowane, bo tylko wtedy wykazują podobne właściwości, jak w przypadku roślin doniczkowych.

Kiedy sadzić drzewka owocowe i ozdobne?

Przy sadzeniu drzew liściastych, sadzeniu drzew iglastych, czy sadzeniu drzewek owocowych i krzewów, istotne jest to, jaki termin sadzenia wybierzemy. Zazwyczaj sadzenie możliwe jest w dwóch terminach, czyli na wiosnę i jesienią. Zobaczmy, kiedy powinno się sadzić drzewa i krzewy owocowe i ozdobne.

Termin sadzenia drzew zależy od tego, jak zabezpieczona jest bryła korzeniowa roślin. Dlatego też rośliny o odkrytym systemie korzeniowym powinniśmy sadzić na wiosnę, a dokładniej w okresie marca i kwietnia jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Można również przeprowadzić sadzenie na jesień w okresie od października do listopada, przy czym należy tu uważać na nagłe zmiany temperatur, dlatego powinniśmy zabezpieczyć system korzeniowy przed zmarznięciem.

Jesienią sadzi się również rośliny balotowane, ponieważ w tym okresie jest najwięcej opadów, dzięki czemu drzewa będą przygotowane na czas wegetacji. Rośliny doniczkowe mogą być sadzone właściwie przez cały rok, o ile pozwalają nam na to warunki atmosferyczne. Roślin doniczkowych, balotowanych i tych z odkrytym systemem korzeniowym, nie powinno się sadzić w okresach mrozów i wtedy, gdy gleba jest zamarznięta. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych do ogrodu.

Sadzenie drzew w ogrodzie, a także sadzenie drzewek owocowych oraz porady kiedy sadzić drzewka owocowe
Sadzenie drzew krok po kroku - praktyczne porady, terminy, ciekawostki

Jeśli zdecydujemy się na zakup rośliny mało mrozoodpornej, wtedy powinniśmy sadzić ją wiosną. Ważnym aspektem jest również to, aby sadzenie rozpoczynać od roślin, których wegetacja następuje najwcześniej, ponieważ zbyt późne posadzeni może doprowadzić do tego, że jej okres wegetacji zostanie przesunięty.

Jak wygląda sadzenie drzew?

Przed rozpoczęciem sadzenia drzew i krzewów powinniśmy wiedzieć, że bardzo istotną kwestią jest właściwe przygotowanie i dobranie stanowiska. Dodatkowo musimy odpowiednio przygotować rośliny, a właściwie ich bryły korzeniowe, aby ich rozwój przebiegał bez problemu.

Przed posadzeniem należy zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Moczenie systemu korzeniowego powinno trwać od kilkunastu minut do kilku godzin, jeśli moczymy sam system korzeniowy. Kiedy korzenie naszych roślin są długie, skracamy je do około 40 cm długości. Pamiętajmy jednak, że gdy przytniemy korzenie, będziemy musieli również proporcjonalnie do tego przyciąć pędy nadziemne. Dodatkowo w promieniu 30-50 cm od miejsca sadzenia, powinniśmy przekopać glebę tam, gdzie rosną chwasty. Dzięki temu zlikwidujemy niekorzystnie wpływającą na rośliny konkurencję korzeniową.

W tym momencie wykopujemy dołek, który będzie tak duży, by korzenie mogły być swobodnie rozłożone oraz by nie było potrzeby podwijania go pod spód. Po wykopaniu dołka możemy wsypać do niego nawóz, co jest zalecane w przypadku sadzenia roślin na wiosnę. Dawki nawozu zależą od rodzaju rośliny. Glebę, która jest zbyt gęsta, możemy wymieszać ze żwirem i piaskiem. Jeśli potrzebujemy gleby próchniczej, musimy do niej dodać humus lub próchnicę. Jeśli chcemy podnieść pH gleby, wtedy wykonuje się wapnowanie, aby zakwasić glebę, musimy do niej dodać torf nieodkwaszony. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach liściastych.

Po odpowiednim przygotowaniu dołka wkładamy roślinę do dołka, pamiętając, aby system korzeniowy był luźno rozłożony. Drzewo musi być posadzone na takiej głębokości, na jakiej rosło wcześniej, a w tym celu musimy znaleźć miejsce, gdzie korzeń zamienia się w łodygę. Po umieszczeniu drzewa w dołku zakopujemy je, co jakiś czas udeptując, a na koniec intensywnie podlewamy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny