Czosnek - charakterystyka rodzaju

Czosnek - Allium, jest to rodzaj rośliny, która zalicza się do rodziny amarylkowatych - Amaryllidaceae. Do tego gatunku należy aż około 700 gatunków, które w stanie dzikim występują na terenie całej półkuli północnej, a zwłaszcza na obszarach strefy umiarkowanej. Czosnek znany jest zarówno z gatunków ozdobnych, jak i gatunków jadalnych, którym jest między innymi czosnek pospolity.

Czosnek - Allium, pochodzi z Azji, a dokładniej z Chin lub Syberii. Znany jest już od ponad 5000 lat. Warto wiedzieć, że czosnek został sklasyfikowany do roślin leczniczych już w V wieku p.n.e. Co więcej, główki czosnku znalazły również swoje miejsce w malarstwie i możemy je zauważyć na malowidłach w piramidzie Cheopsa, w ruinach Herkulanum i Pompei oraz w pałacu Knossos na Krecie.

Powinniśmy wiedzieć, że czosnek - Allium, w zależności od gatunku, może dorastać od 15 do nawet 200 cm wysokości. Jego liście są równowąskie i szarozielone. Warto wspomnieć także o charakterystycznych dla rodzaju kwiatostanach, które mogą być w postaci baldachów lub główki, która znajduje się na szczycie łodygi bezlistnej. Kwiatostan składa się z szypułkowych, drobnych i promienistych kwiatków. Ich owoce to torebki, w których znajdują się czarne nasiona.

Czosnek wiosenny - o czym pamiętać, zanim rozpocznie się uprawa czosnku wiosennego

Uprawa czosnku jarego jest bardzo popularna, ze względu na to, że czosnek jest cenionym warzywem i przyprawą, która ma niesamowite właściwości lecznicze. Do najważniejszych właściwości czosnku należy między innymi to, że przyczynia się on do obniżenia ciśnienia krwi, a także leczy problemy przewodu pokarmowego i nadciśnienia. Co więcej, czosnek - Allium, ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, co powoduje, że uprawę czosnku jarego prowadzi się często po to, by stworzyć przetwory wykorzystywane przy przeziębieniach. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na syrop z czosnku.

Jednak zanim rozpoczniemy sadzenie czosnku wiosną, powinniśmy wiedzieć, jakie ma on wymagania dotyczące gleby i stanowiska. Otóż, jeśli chcemy wykonać sadzenie czosnku wiosną, wtedy już jesienią w roku poprzedzającym uprawę, powinniśmy zmieszać naszą glebę z obornikiem w dawce 40 t/ha.

Pamiętajmy jednak o tym, że to, kiedy zacznie się uprawa czosnku jarego, w dużej mierze zależy także od tego, na jakiej glebie będzie on sadzony. Jeśli nasz czosnek letni lub wiosenny zasadzimy glebie lekkiej, wtedy jego sadzenie może być przeprowadzone już w pierwszym roku po zastosowaniu obornika. Natomiast jeśli gleba pod uprawę jest cięższa, wtedy warto poczekać jeszcze 2-3 lata od zastosowania obornika, zanim zabierzemy się za sadzenie.

Czosnek wiosenny w trakcie wzrostu, a także sadzenie czosnku wiosną krok po kroku
Uprawa czosnku wiosennego, a także czosnek wiosenny i sadzenie czosnku wiosną

Nie zapominajmy również o tym, że gleba pod uprawę czosnku powinna być wiosną odpowiednio zorana i bronowana. A dodatkowo musimy wykonać nawożenie organiczne, które uzupełni nasze podłoże w niezbędne minerały. Jeśli zależy nam na dobrym materiale sadzeniowym, warto zdecydować się na odmianę czosnku wiosennego Jankiel lub Jarus.

Uprawa czosnku wiosennego - jak wygląda sadzenie czosnku wiosną i jego późniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa czosnku wiosennego nie jest skomplikowana, ale bardzo ważne dla niej jest to, by wiedzieć, kiedy wykonuje się nawożenie oraz zbiór. Jest to tak samo ważne przy nawożeniu czosnku zimowego, jak i zbiorze czosnku zimowego. Pamiętajmy jednak o tym, że zbiór czosnku zimowego przypada wcześniej, ponieważ jest on sadzony już jesienią, kiedy to pod uprawę czosnku jarego przypada dopiero przygotowanie gleby.

Sadzenie czosnku wiosennego przypada w terminie od III do IV, pamiętając o tym, że najpóźniejszym terminem sadzenia może być 10.IV. Jest to bardzo ważne, ponieważ w późniejszym terminie, nasze cebulki mogą się nie ukorzenić, co jest przyczyną nierozwijania się liści i wykształcania zbyt małych główek, o ile te w ogóle się wykształcą.

Czosnek wiosenny sadzony może być maszynowo, ale zazwyczaj ta czynność przeprowadzana jest ręcznie. Ważne jest to, by pomiędzy rzędami pozostawić około 27-30 cm odstępu. Powinniśmy również wiedzieć, że ząbki czosnku sadzone są przez wciskanie pionowe ząbków piętką w dół w odstępach 5-10 cm między cebulkami. Co więcej, cebulki powinny być sadzone na głębokość 3-5 cm. Warto wspomnieć także o tym, by dociskać ziemię wokół cebulek.

Nie zapominajmy również o zabiegach, które wykonywane są już po posadzeniu czosnku wiosennego. W przypadku czosnku wiosennego nie są aż tak bardzo istotne zabiegi pielęgnacyjne, ale powinniśmy nasze cebulki pokryć ściółką, dzięki której nasze plony mogą wzrosnąć nawet o 30% bardziej. Ściółka może być wykonana z rozdrobnionej i lekko przekompostowanej słomy albo też z kory drzew iglastych. Nawożenie czosnku wiosennego nie jest aż tak istotne, jak nawożenie czosnku zimowego. Powinniśmy jednak pamiętać, o tym, by gleba jeszcze przed posadzeniem naszych cebulek była odpowiednio przygotowana i nawieziona.

ikona podziel się Przekaż dalej