Ogórki gruntowe - na co zwrócić uwagę podczas sadzenia ogórków szklarniowych

Sadzenie ogórków szklarniowych nie jest trudne, lecz najpierw musimy poznać kilka informacji o wymaganiach ogórków gruntowych. Zacznijmy więc od ilości światła, które musimy utrzymać pod osłonami. W tunelu foliowym i szklarni ilość światła musi wynosić 10-15 tysięcy luksów. Pamiętajmy jednak, że ogórki preferują rozproszone światło, a nie bezpośrednie nasłonecznienie, które może uszkodzić liście.

W trakcie wysiewu nasion i podczas kiełkowania odpowiednią temperaturą powietrza będzie 26-28oC, natomiast w trakcie uprawy długich ogórków i tych krótkich, najlepszą temperaturą będzie 22-25oC. Powinna być ona obniżona w dni pochmurne i w nocy, tak by wynosiła 18-19oC. Pamiętajmy, że w tunelu foliowym i w szklarni powinna być ona stała na minimum 2 m wysokości ze względu na uprawę pnących ogórków. Kolejną kwestią jest temperatura podłoża, która w hodowli ogórków pod folią powinna wahać się między 22-25oC.

Istotnym elementem jest podlewanie sadzonek i dorosłych osobników letnią wodą, która latem powinna mieć około 14oC. Ilość dwutlenku węgla jest bardzo ważna i dlatego rozsada ogórków szklarniowych powinna być w niego wzbogacana do 500 ppm. Rozsadzone sadzonki wymagają 500-600 ppm, podczas owocowania należy utrzymywać 700-800 ppm, a najważniejsze jest to, by nie spadać poniżej 350 ppm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o ogórkach gruntowych.

Hodowla to także dbanie o wilgotność powietrza, która nie może być zbyt wysoka, ponieważ wtedy łatwiej pojawią się choroby ogórków szklarniowych. Ogórki pod folią i w szklarni w dni słoneczne powinny mieć utrzymywaną wilgotność 80-90%, natomiast w pochmurne dni 65-70%. Gdy wykonamy wysiew, aż do momentu kwitnienia wilgotność powinna wynosić 50-60%, natomiast gdy pojawią się kwiaty 70%. W pełni kwitnienia i owocowania powinno się utrzymać 80-85% wilgotności.

Uprawa długich ogórków, krótkich oraz pnących powinna być zasobna w składniki pokarmowe, dlatego tak istotny w pielęgnacji jest nawóz. Dla 1 kg ogórków wymagane jest 1,5-2,5 g N, 0,4-0,7 g P i 2,7-5,5 g K. Aby wprowadzić nawóz, warto wykonać analizę podłoża, która pomoże nam w prawidłowym nawożeniu.

Sadzenie ogórków szklarniowych

Uprawa ogórków gruntowych może udać się tylko wtedy, gdy wiemy, jak uprawiać te warzywa. Ważne jest zapylanie ogórków. W warunkach naturalnych to pszczoły zapylają ogórki, natomiast zapylanie ogórków pod osłonami jest trudniejsze i wykorzystywane są do tego gatunki samopylne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uprawach szklarniowych.

Ogórki pnące i płożące pod osłonami sadzi się w dwóch cyklach. Pierwszy cykl wiosenny zaczyna się od I-VI/VII, natomiast drugi cykl nazwany jesiennym trwa od połowy VII lub VIII do końca XI, lub połowy XII. Istotny jest też sposób, w jaki sadzone są ogórki pod folią. Można zrobić to na kilka sposobów: do gruntu, w pierścieniach, w mineralnym podłożu, na wałkach obornika lub na balotach słomy.

Aby mieć pewność, że sadzonki są zdrowe, warto rozpocząć produkcję rozsady. Do wysiania nasion potrzebny jest substrat torfowy lub żyzna ziemia inspektowa, którą wsadza się z nasionami do doniczek o średnicy 8-10 cm. Rozsada ogórków szklarniowych musi osiągnąć wysokość 20-30 cm i mieć 6 liści właściwych, wtedy dopiero nadaje się do wysiania do gruntu.

Uprawa ogórków w szklarni
Sadzenie i uprawa ogórków szklarniowych bez tajemnic

Szybszym sposobem jest podkiełkowanie, które polega na ułożeniu nasion na wilgotnej bibule w temperaturze 26-28oC. Nasiona zostawia się na dobę, a później układa na przygotowane podłoże wsypane do połowy wysokości doniczek i zasypuje się cienką warstwą piasku. Gdy siewki wyrosną za krawędzie doniczki, można zasypać doniczkę do krawędzi. Produkcja rozsady ogórków szklarniowych trwa 30-45 dni i musi być doświetlana około 7 godzin w ciągu doby.

Pielęgnacja i choroby ogórków szklarniowych

Prowadząc uprawę tych warzyw, warto wiedzieć, jak przycinać ogórki szklarniowe oraz jak podwiązać ogórki w szklarni. Te dwie czynności mają dosyć istotny wpływ na całą uprawę. Do pielęgnacji należy także podlewanie, nawożenie, regulowanie temperatury powietrza oraz podłoża, a także uszczykiwanie zawiązków kwiatów, przez co uprawa długich ogórków, ale także tych krótkich będzie bardziej owocna, a plony większe. Sprawdź także ten artykuł o przetworach z ogórków gruntowych.

Podwiązać ogórki w szklarni musimy w taki sposób, by nie uszkodzić pędów ani zawiązków owoców. Najlepiej wykonać to jakimś naturalnym sznurem. Nie można jednak zrobić tego zbyt mocno i warto zostawić miejsce na "jeden palec". To, jak przyciąć ogórki szklarniowe jest bardzo podobne jak u pomidorów. Usuwane są boczne pędy, a pęd główny oplątywany jest wokół konstrukcji.

Do chorób ogórków szklarniowych zaliczane są choroby fizjologiczne, w tym chloroza poszczepienna, więdnięcie ogórków, oparzelizna słoneczna i opadanie zawiązków oraz choroby infekcyjne, którymi są szara pleśń, alternarioza dyniowatych, zgorzelec siewek i rozsady, mączniak rzekomy i prawdziwy oraz czarna zgnilizna zawiązków i pędów. Poza tym warzywa te mogą być atakowane przez szkodniki, którymi są wciornastek zachodni i szklarniowiec, mączlik szklarniowy oraz przędziorek chmielowiec i szklarniowiec. Wszystkie te choroby i szkodniki powodują dosyć duże zagrożenie dla hodowli.

Szklarnia to miejsce, które daje nam bardzo dużo możliwości upraw. Jeśli wiemy, co sadzić w szklarni, pozostaje nam tylko krok do zbierania plonów. Decydując się na ogórki gruntowe, powinniśmy znać podstawowe zasady na temat tego, jak przycinać ogórki szklarniowe, jak podwiązywać ogórki w szklarni, co robić, by plony były duże, a przede wszystkim jak wygląda uprawa i pielęgnacja tych warzyw. Znając te wiadomości, możemy mieć pewność, że uprawa ogórków szklarniowych przyniesie nam pożądany efekt, a ogórki wyrosną duże. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne.

ikona podziel się Przekaż dalej