Sadzenie i uprawa pomidorów – co warto wiedzieć

Pomidor zwyczajny (lycopersicon esculentum) to najpopularniejsze warzywo, które w sezonie stanowi dodatek do wielu dań, lekkich sałatek czy po prostu kanapek. Przetwory z pomidorów to dobry sposób na wzbogacenie diety w witaminy poza sezonem. Uprawa pomidorów w przydomowym ogródku jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Korzyści za to niewspółmiernie duże – pyszne, soczyste i ekologiczne pomidory to coś, co każdy może mieć na wyciągnięcie ręki. Odpowiednie nasiona pomidorów, sadzonki pomidorów i wreszcie hodowla pomidorów to klucz do sukcesu.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Uśmiechnięta kobieta z gałązką pomidorów

Hodowla pomidorów – od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o tym, że uprawa pomidorów to coś, czym chcemy się zająć, to pierwszy krok na drodze do własnej, niewielkiej plantacji pomidorów. Po tym pojawia się szereg pytań o nasiona pomidorów, które będą najlepsze, o to, czy rozsądniej nie jest zdecydować się na gotowe sadzonki pomidorów, aż wreszcie o samo sadzenie pomidorów. Aby cieszyć się obecnością tego warzywa w ogrodzie, trzeba także podjąć decyzję co do tego, jakie odmiany pomidorów nas interesują.

Samo sadzenie pomidorów nie nastręcza trudności. Podobnie jest ze wszystkimi innymi aspektami, jakie niesie ze sobą uprawa amatorska. Wystarczy tylko posiąść odpowiednią wiedzę i już można się zająć hodowlą pomidorów. Wbrew pozorom uprawa pomidorów wcale nie jest trudna. Oto kilka przydatnych informacji dotyczących tego, jakie nasiona pomidorów wybrać i jak pozyskać z nich sadzonki pomidorów. Dzięki tym poradom, uprawa pomidorów w gruncie będzie czystą przyjemnością. Jeśli planujesz założenie przydomowego ogródka, sprawdź także, jak uprawiać czosnek niedźwiedzi.

Odmiany pomidorów, czyli jakie nasiona pomidorów wybrać?

Jeśli chodzi o odmiany pomidorów, to zdecydowanie jest w czym wybierać. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się głównie do terminu owocowania, kształtu, wielkości, koloru, odporności na choroby pomidorów i szkodniki, aż wreszcie walorów smakowych. Niektóre odmiany pomidorów są bardziej słodkie, inne bardziej wytrawne. Soczyste, idealne na soki czy przeciery oraz o zbitym miąższu, lepiej nadające się jako dodatek do potraw, a nie ich baza.

Polacy najchętniej na hodowlę pomidorów wybierają odmianę malinową. Ta odmiana pomidora w Polsce cieszy się największą popularnością ze względu na wyjątkowy smak. Wśród ich odmian na uwagę zasługuje przede wszystkim pomidor Malinowy Warszawski oraz Malinowy Ożarowski. Równie chętnie wybieraną odmianą pomidorów jest Andrus czy Figiel. Te ostatnie to tak zwane pomidorki koktajlowe. Do wczesnych pomidorów należą odmiany Atol i Beta. Średnio późny jest kulisto-spłaszczony, równie popularny Gigant. Nasiona pomidorów tych odmian są najczęściej wybieranymi do późniejszego sadzenia pomidorów.

Sadzenie i uprawa pomidorów – co warto wiedzieć 2

Uprawa pomidorów – przygotowanie sadzonek

Jeśli już zdecydujemy się na nasiona pomidorów konkretnej odmiany, możemy przejść do kolejnego kroku, jakim jest hodowla pomidorów, poprzedzona przygotowaniem wszystkiego pod późniejsze sadzenie pomidorów. Jak sadzić pomidory? W pierwszym etapie najważniejsze jest wyhodowanie sadzonek pomidorów z nasion. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pominąć ten krok i kupić gotowe sadzonki, ale ten etap także daje sporo satysfakcji w sytuacji, gdy uprawa amatorska ma szansę stać się naszym hobby.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas tradycyjna uprawa pomidorów pod folią czy też uprawa pomidorów w szklarni, sadzonki przygotowujemy w ten sam sposób. Nasiona pomidorów posłużą do produkcji tak zwanej rozsady, której przygotowanie trwa od 1,5 do 2 miesięcy. Ten czas należy wziąć pod uwagę przy planowaniu odpowiedniego terminu na sadzenie pomidorów. Warto nadmienić, że z 1 g nasion powstanie około 200 sztuk rozsady. Wszystko, co trzeba zrobić, to przygotować podłoże, składające się najlepiej z 1/3 ziemi ogrodniczej, 1/3 torfu i 1/3 próchnicy. Nasiona pomidorów wysiewa się zwykle na przełomie kwietnia i maja do multiplatów, czyli plastikowych palet rozsadowych, do skrzyneczek lub dużych doniczek. Nasiona należy wysiać w miarę możliwości równomiernie i przykryć warstwą od 0,5 do 1 cm ziemi. Następnie rozsadę należy lekko zwilżyć. Do prawidłowego wzrostu i późniejszego powodzenia uprawy pomidorów w gruncie niezbędna jest temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza. Sadzonki pomidorów przygotowuje się zatem w szklarni, w tunelu lub w inspekcie, gdzie możliwe jest stworzenie takich warunków. Planowana przez nas uprawa pomidorów pod folią czy też uprawa pomidorów w szklarni wymaga zatem stworzenia odpowiedniego zaplecza już na etapie przygotowywania sadzonek. Możliwe jest także po prostu przykrycie skrzynek czy rozsady folią. Najważniejsze, by temperatura była właściwa i aby codziennie na jakiś odkrywać rozsadę dla zapewnienia dobrego wietrzenia.

Kiedy w naszej rozsadzie pojawi się pierwszy liść, tak zwany wschód, temperaturę należy zmniejszyć do od 15 do 20 stopni Celsjusza. Jednocześnie ważne jest nadal regularne nawilżanie ziemi, wedle potrzeb, by nie doprowadzić do jej wysuszenia. Kolejne liście to znak, że przyszedł czas na pikowanie, czyli wybór najsilniejszych siewek i przesadzenie ich do osobnych doniczek. Po krótkim czasie wzrostu otrzymujemy rośliny gotowe do sadzenia pomidorów.

Sadzenie pomidorów w gruncie i ich pielęgnacja

Jak sadzić pomidory i jakie powinny być warunki uprawy pod osłonami? Uprawa pomidorów w gruncie, niezależnie od tego, czy preferowana przez nas forma to uprawa pomidorów pod folią czy też uprawa pomidorów w szklarni, przebiega tak samo. Prace w ogrodzie powinny rozpocząć się od przygotowania podłoża. Hodowla pomidorów najlepiej udaje się na glebach bogatych w próchnicę, przepuszczalnych i ciepłych. Ważne także, by wybrać dla niej stanowisko dobrze nasłonecznione. Przygotowanie podłoża pod pomidory gruntowe polega na głębokim przekopaniu gleby. To także moment, w którym już należy wziąć pod uwagę nawożenie pomidorów, gdyż ziemię najlepiej wzbogacić naturalnym nawozem organicznym, czyli obornikiem lub kompostem. Jest to także ważne na dalszym etapie wzrostu roślin, szczególnie w momencie, gdy zaczynają się zawiązywać owoce.

Sadzenie i uprawa pomidorów – co warto wiedzieć 3

Właściwa uprawa pomidorów powinna zostać poprzedzona zahartowaniem przygotowanych wcześniej sadzonek. Te kupione na targu są zwykle już gotowe do uprawy pomidorów w gruncie, ale w przypadku tych samodzielnie wysianych, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Rozsadę należy zahartować poprzez zmniejszenie intensywności podlewania i wietrzenia na tydzień przed planowanym sadzeniem pomidorów. Zasadne jest również obniżenie temperatury do nawet poniżej 10 stopni Celsjusza. Da to roślinom możliwość zabezpieczenia się i uodpornienia na zmienione, trudniejsze warunki wzrostu. Pominięcie tego kroku może sprawić, że sadzonki pomidorów nie przyjmą się, i nie pomoże nawet uprawa pomidorów pod folią, ani nawet uprawa pomidorów w szklarni. Do sadzenia nadają się rośliny o wysokości od 15 do 30 cm z minimum pięcioma wytworzonymi liśćmi, a maksimum około ośmioma. Zbyt małe lub przerośnięte sadzonki sprawią, że pomidory gruntowe w ogrodzie prawdopodobnie nie zaowocują. Ważną poradą jest także fakt, że przed posadzeniem pomidorów powinno się obficie podlać korzeń. Uniemożliwi to uszkodzenie go podczas próby wyjęcia z doniczki i sprawi, że pomidor gruntowy karłowy dobrze się przyjmie. Ponadto trzeba wysadzić pomidory na głębokość kilku centymetrów.

Polecane nasiona i nawozy do pomidorów

Kiedy sadzić pomidory?

Pomidory gruntowe sadzi się najczęściej w połowie maja, czyli w momencie, kiedy ustają wiosenne przymrozki. To najlepszy czas na rozpoczęcie tego rodzaju prac w ogrodzie. Co do techniki, nie jest ona zbytnio skomplikowana i każdy z łatwością poradzi sobie z sadzeniem pomidorów gruntowych. Po właściwym i ostrożnym wyjęciu rośliny z doniczki należy umieści ją w przygotowanym, małym dołku w taki sposób, by pierwsze liście znajdowały się nad powierzchnią ziemi, ale jednocześnie się z nią nie stykały. Jeśli chodzi o rozstawę, to średnio wynosi ona 80 x około 45 cm. Rzędy w odstępach 80 cm warto wytyczyć znacznikiem lub po prostu łopatą. Dla odmian późnych odstępy między samymi roślinami (nie rzędami) można zwiększyć z zalecanych 45 cm do nawet 60-80 cm. Warto przy tym wziąć pod uwagę, ile roślin mamy do wysadzenia i jakim obszarem uprawy dysponujemy.

Pomidory po posadzeniu trzeba dość obficie podlać, a następnie podsypać ziemią i ugnieść, by zapewnić trwałe utrzymanie się młodej rośliny w glebie. Warto także nadmienić, że termin sadzenia to jedno, ale uwagę trzeba zwrócić również na pogodę. Sadzenie pomidorów powinno się odbywać w dzień pochmurny, bezdeszczowy. Lepiej unikać słońca, ale gdyby miało to opóźnić sadzenie lub doprowadzić do zmarnowania przygotowanej rozsady, można posadzić pomidory w słoneczny dzień, ale wieczorem.

Hodowla pomidorów po posadzeniu

Do uprawy pomidorów należących do gatunku wysoko rosnących niezbędne będzie zastosowanie tyczek o wysokości około 1,5 m. Jeśli chodzi o odmiany tak zwane karłowe, co do zasady nie stosuje się do nich palików, ale w przypadku małych upraw w ogródku warto to zrobić. Tyczki po prostu ułatwiają pielęgnację i podtrzymują ciężkie owoce.

Na własny użytek w uprawie amatorskiej najlepiej zdecydować się raczej na odmiany wysoko rosnące, nie na karłowe. Dzięki temu ze stosunkowo niewielkiego obszaru można pozyskać większe plony. Takie odmiany prowadzi się na palikach, przy stałym utrzymywaniu jednego pędu. Uprawa warzyw tego rodzaju jest bardzo plenna, a owoce bardzo smaczne. Konieczne jest zatem usuwanie bocznych pędów. Brak tego zabiegu spowoduje, że wzrost rośliny nie będzie się skupiał na głównym pędzie i owocach, lecz energia zostanie rozproszona na inne pędy, przez co owocowanie zostanie w znacznym stopniu ograniczone. Uprawa pomidorów w gruncie okaże się mało efektywna.

Warto zwrócić uwagę, że nasza uprawa jest narażona na różnego rodzaju choroby pomidorów. Nie warto uciekać się do chemicznych środków ochrony roślin. W końcu w przypadku uprawy w ogrodzie chodzi o to, aby pestycydów unikać i pozyskać ekologiczne owoce. Utrzymać rośliny w dobrej kondycji pomoże nawożenie pomidorów roztworem z kompostu lub obornika. Ważne jest także regularne podlewanie, które również stanowi naturalną ochronę przed chorobami pomidorów. Rośliny, niezależnie od tego, czy chodzi o pomidorki koktajlowe w doniczce, czy pomidorami gruntowe w ogrodzie, są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników właśnie w czasie suszy, kiedy dodatkowo także mogą odsłaniać się korzenie.

Jak widać, uprawa pomidorów gruntowych nie należy do najtrudniejszych, a stały dostęp do pysznych, ekologicznych i świeżych owoców, zerwanych wprost z krzaczka, wart jest każdego zachodu. Warto uprawiać pomidory, gdyż w okresie lata pomidory są ciekawym urozmaiceniem wakacyjnego grillowania. Zachęcamy także do lektury artykułu: TOP5 potraw na grilla ogrodowego.

Ocena: 4,2/5 (głosów 5)
, aktualizacja 1 listopada 2019
Komentarze (2)
 • 19 czerwca 2018 11:06 - Kazimierz Jacek napisał(a) ocena: 2 głosowało: 10

  Witam!
  Pozwolę sobie na małą dygresję leksyksykaną, tj. pojęciową :)
  Hoduje się zwierzęta domowe, świnie, krowy, psy, rybki akwariowe, itp. A rośliny się uprawia, np. zboże, buraki czy w tym wypadku - pomidory
  :)

 • 18 maja 2019 10:05 - ~dd napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Jak sparzyć pomidory krok po kroku? Praktyczny poradnik
Jak sparzyć pomidory krok po kroku? Praktyczny poradnik
Wybieramy sadzonki pomidorów - na co zwrócić szczególną uwagę
Wybieramy sadzonki pomidorów - na co zwrócić szczególną uwagę
Nawożenie pomidorów krok po kroku - jaki nawóz do pomidorów wybrać i jak go wykorzystać?
Nawożenie pomidorów krok po kroku - jaki nawóz do pomidorów wybrać i jak go wykorzystać?
Rozsada warzyw krok po kroku - rozsada pora, selera, sałaty czy pomidora
Rozsada warzyw krok po kroku - rozsada pora, selera, sałaty czy pomidora
Jak przygotować pomidory na zimę? Oto 5 prostych i smacznych przepisów
Jak przygotować pomidory na zimę? Oto 5 prostych i smacznych przepisów
Nasiona pomidorów - które wybrać? Popularne odmiany, ceny, opinie
Nasiona pomidorów - które wybrać? Popularne odmiany, ceny, opinie
Jak zrobić pomidory w słoikach na zimę? Oto 3 praktyczne sposoby
Jak zrobić pomidory w słoikach na zimę? Oto 3 praktyczne sposoby
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów - 3 proste przepisy
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów - 3 proste przepisy
Czy pomidor to owoc czy warzywo? Wyjaśniamy
Czy pomidor to owoc czy warzywo? Wyjaśniamy
Uprawa selera naciowego krok po kroku - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Uprawa selera naciowego krok po kroku - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Jak i kiedy siać pomidory? Praktyczny poradnik wysiewu krok po kroku
Jak i kiedy siać pomidory? Praktyczny poradnik wysiewu krok po kroku
Uprawa pomidorów w szklarni krok po kroku
Uprawa pomidorów w szklarni krok po kroku
Uprawa papryki w gruncie – odmiany, sadzenie, hodowla, porady praktyczne
Uprawa papryki w gruncie – odmiany, sadzenie, hodowla, porady praktyczne
Miechunka peruwiańska – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości
Miechunka peruwiańska – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości
Uprawa brokułów w ogródku – odmiany, sadzenie, pielęgnacja, choroby
Uprawa brokułów w ogródku – odmiany, sadzenie, pielęgnacja, choroby
Miechunka pomidorowa – uprawa, pielęgnacja, najlepsze przepisy
Miechunka pomidorowa – uprawa, pielęgnacja, najlepsze przepisy
Topinambur (słonecznik bulwiasty) - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, właściwości, zastosowanie
Topinambur (słonecznik bulwiasty) - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, właściwości, zastosowanie
Szparag lekarski w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Szparag lekarski w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Kabaczek w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, zbiór krok po kroku
Kabaczek w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, zbiór krok po kroku
Nowalijki wiosenne w przydomowym ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, terminy sadzenia
Nowalijki wiosenne w przydomowym ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, terminy sadzenia
Cukinia w ogrodzie - uprawa cukinii w warunkach przydomowego ogrodu
Cukinia w ogrodzie - uprawa cukinii w warunkach przydomowego ogrodu
Koper włoski (fenkuł) - uprawa, właściwości, działanie, zastosowanie i inne ciekawostki
Koper włoski (fenkuł) - uprawa, właściwości, działanie, zastosowanie i inne ciekawostki
Fenkuł - uprawa, właściwości, zastosowanie w kuchni, sprawdzone przepisy
Fenkuł - uprawa, właściwości, zastosowanie w kuchni, sprawdzone przepisy
Bakłażan (oberżyna, psianka podłużna) - uprawa w przydomowym ogrodzie krok po kroku
Bakłażan (oberżyna, psianka podłużna) - uprawa w przydomowym ogrodzie krok po kroku
Jak zrobić przetwory z pomidorów na zimę?
Jak zrobić przetwory z pomidorów na zimę?
Saletra amonowa - najpopularniejszy nawóz do ogrodu - skład, sposób użycia, dawkowanie
Saletra amonowa - najpopularniejszy nawóz do ogrodu - skład, sposób użycia, dawkowanie
Seler w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości odżywcze
Seler w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości odżywcze
Pasternak – odmiany, uprawa, właściwości lecznicze, podobieństwa do pietruszki
Pasternak – odmiany, uprawa, właściwości lecznicze, podobieństwa do pietruszki
Dynia w ogrodzie – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Dynia w ogrodzie – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Topinambur – uprawa słonecznika bulwiastego od A do Z, pielęgnacja, właściwości lecznicze bulwy topinamburu
Topinambur – uprawa słonecznika bulwiastego od A do Z, pielęgnacja, właściwości lecznicze bulwy topinamburu
Najlepsze przepisy na potrawy z jarmużu – przegląd
Najlepsze przepisy na potrawy z jarmużu – przegląd
Uprawa kukurydzy w ogrodzie - to bardzo proste! Zrób to sam krok po kroku!
Uprawa kukurydzy w ogrodzie - to bardzo proste! Zrób to sam krok po kroku!
Rzeżucha krok po kroku - jak zasadzić i pielęgnować rzeżuchę?
Rzeżucha krok po kroku - jak zasadzić i pielęgnować rzeżuchę?
Cykoria w ogrodzie - uprawa, sadzenie, pielęgnacja, odmiany, właściwości
Cykoria w ogrodzie - uprawa, sadzenie, pielęgnacja, odmiany, właściwości
Kalarepa w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze
Kalarepa w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze
Biała rzepa w ogrodzie - sadzenie, uprawa, właściwości
Biała rzepa w ogrodzie - sadzenie, uprawa, właściwości
Rukola (rokietta siewna) w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, właściwości
Rukola (rokietta siewna) w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, właściwości
Bataty – uprawa w ogrodzie słodkich ziemniaków krok po kroku
Bataty – uprawa w ogrodzie słodkich ziemniaków krok po kroku
Kalendarz biodynamiczny na cały rok
Kalendarz biodynamiczny na cały rok
Cebula szalotka (czosnek askaloński) - uprawa, pielęgnacja, cena, zastosowanie
Cebula szalotka (czosnek askaloński) - uprawa, pielęgnacja, cena, zastosowanie
Jak samodzielnie uprawiać pomidory koktajlowe w domu czy na balkonie?
Jak samodzielnie uprawiać pomidory koktajlowe w domu czy na balkonie?
Uprawa i cięcie winogron - porady praktyczne
Jak się pozbyć muszek owocówek - najlepsze sposoby
Jak się pozbyć muszek owocówek - najlepsze sposoby
Kapusta - odmiany, uprawa, pielęgnacja - porady dla każdego
Kapusta - odmiany, uprawa, pielęgnacja - porady dla każdego
Jak zasadzić awokado? Praktyczny poradnik
Jak zasadzić awokado? Praktyczny poradnik
Uprawa winorośli w Polsce - najlepsze odmiany do uprawy
Uprawa winorośli w Polsce - najlepsze odmiany do uprawy
Choroby pomidorów - jak sobie z nimi radzić?
Choroby pomidorów - jak sobie z nimi radzić?

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij