Truskawki balkonowe – hodowla truskawek w pojemnikach

Truskawki są roślinami klimatu umiarkowanego, więc w Polsce ich uprawa bardzo dobrze się udaje. Jeśli nie posiadamy własnego ogródka, możliwa jest uprawa truskawek na balkonie.Sadzonki truskawek kupujmy w renomowanych szkółkach, by mieć pewność, że są wolne od szkodników i chorób. Pozytywne opinie osób, które zakupiły tam sadzonki, potwierdzają ich bezproblemową uprawę.

Sadzenie truskawek przeprowadzamy w pojemnikach, o głębokości 40-60 cm, by bez problemu rozwijał się okazały korzeń sadzonki. Truskawki na balkonie możemy zasadzić w barwnych plastikowych donicach, w wiszących koszach, w których pięknie prezentują się truskawki wiszące lub w skrzyniach, dla nadania naszemu balkonowi rustykalnego charakteru.

Hodowla truskawek wymaga dobrego przygotowania gleby przed sadzeniem i częstego podlewania:

  • dno pojemników, w których będziemy uprawiać truskawki balkonowe, wysypujemy warstwą drenażu - na samym dnie układamy gałązki, na nie wsypujemy kamienie lub keramzyt i przykrywamy wszystko warstwą piasku. Dopiero teraz wypełniamy pojemnik ziemią, z dodatkiem nawozu, w dawce opisanej na etykiecie.
  • truskawki dobrze rosną w żyznej i lekko kwaśnej ziemi, na słonecznym stanowisku. Posypanie gleby hydrożelem, zapewni utrzymanie właściwej wilgotności. Ziemię w doniczce obficie podlewamy i pozostawiamy do następnego dnia, by woda dobrze nawilżyła całą zawartość pojemnika.
  • w jednej doniczce możemy zasadzić 3-4 sadzonki, w skrzynce – do 8 roślin. Zbyt gęste sadzenie truskawek wpłynie na pogorszenie się smaku i jakości owoców – będą mniejsze i mało słodkie.

Jak uprawiać truskawki na balkonie? Zanim zasadzimy truskawki na balkonie, przygotujmy sadzonki:

  • należy zadbać o wyprostowanie korzeni. Zbyt długie, lekko przycinamy. Korzenie sadzonek powinny swobodnie zmieścić się w pojemnikach,
  • truskawki sadzimy co 15 cm,
  • w ziemi powinien znaleźć się cały wyprostowany korzeń. Roślinę delikatnie przysypujemy ziemią, tak, by wystawała jedynie część naziemna, z liśćmi,
  • sadzonki obficie podlewamy, nie mocząc liści, by uniknąć chorób grzybowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach truskawek w Polsce.

Uprawa truskawek na balkonie – wybór najlepszej odmiany

Truskawki tworzą długie naziemne pędy – rozłogi. Uprawa truskawek w doniczkach umożliwia zasadzenie roślin w wiszących pojemnikach, co pozwala uzyskać truskawki wiszące – rozłogi będą przewieszać się z doniczki. Pnące truskawki uprawia się w skrzynkach i stojących donicach, przy podpórkach i drabinkach, do których delikatnie wplatamy długie rozłogi.

Jakie truskawki na balkonie sprawdzą się najlepiej? Na naszym balkonie sprawdzą się następujące rodzaje sadzonek:

  • sadzonki Frigo – wykopuje się je zimą i przetrzymuje do wiosny, w chłodniach. Zasadzona na wiosnę roślina, dostarczy nam smacznych owoców już dwa miesiące po zasadzeniu,
  • sadzonki zielone - wykopuje się jesienią lub na wiosnę. Truskawki na balkonie, zasadzone na wiosnę, owocują w tym samym roku.
Truskawki balkonowe w pojemnikach w czasie zbiorów, a także uprwa truskawek na balkonie
Uprawa truskawek na balkonie krok po kroku, czyli truskawki na balkonie w pojemnikach

Na balkonie możliwa jest hodowla każdej odmiany truskawek. Jednak sięgnijmy po taką, która będzie owocowała w tym samym roku, po posadzeniu. Godne polecenia są odmiany, które możemy uprawiać na balkonie, jako truskawki wiszące lub pnące:

  • truskawka odmiany ‘Selva’ – dostarcza aromatycznych dużych owoców, od drugiej połowy maja, do pierwszych jesiennych przymrozków – bez dłuższej przerwy. Roślina wyróżnia się dużą odpornością na choroby,
  • truskawka odmiany ‘Malling Opal’ – dostarcza dużych owoców, od maja do jesiennych przymrozków. Odmiana wyróżnia się wybornym smakiem soczystych truskawek. Opinie klientów, którzy dokonali zakupu odmiany, wskazują na obfitość plonów, co umożliwia delektowanie się świeżymi owocami, jak i przygotowanie przetworów.
  • truskawka odmiany ‘Albion’ – tworzy bardzo słodkie czerwone owoce, o regularnym kształcie. Możemy cieszyć się obfitym plonowaniem w pierwszym roku od posadzenia - od czerwca do jesiennych przymrozków. Odmiana ‘Albion’ jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz choroby.

Truskawki na balkon, czyli uprawa truskawek w doniczkach – porady

  • Sadzonki truskawek sadzone przed 15 maja, narażone są na wiosenne przymrozki, więc wymagają ochrony. Okrywamy je na noc, np. agrowłókniną.
  • Podlewamy krzewy co kilka dni, tym częściej, im płytszy jest pojemnik. W czasie upałów truskawki wymagają większej uwagi – podlewamy je nawet codziennie.
  • W czasie podlewania omijamy owoce i liście, bowiem mokre rośliny narażone są na choroby grzybowe. Wodę należy ostrożnie wlewać na ziemię wokół krzewów.
  • Krzewy truskawek zasilamy biohumusem i nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla warzyw i roślin owocujących, po 3 tygodniach od posadzenia. Należy przestrzegać wszystkich uwag producenta, dotyczących dawkowania.
  • Truskawki mogą być atakowane przez mszyce i przędziorki. Pozbywamy się szkodników, stosując tylko naturalne środki ochrony roślin, samodzielnie przygotowane w domu lub dostępne na rynku.
  • Do częstych chorób grzybowych należy szara pleśń oraz mączniak prawdziwy. Porażone rośliny należy opryskiwać naturalnymi preparatami, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.
  • Pod koniec sezonu przygotowujemy krzewy truskawek do zimy. Usuwamy zwiędłe liście i odchwaszczamy doniczki. Po skończonym owocowaniu obcinamy długie rozłogi. Truskawki chronimy przed mrozem, okrywając je np. agrowłókniną lub słomianą matą.
ikona podziel się Przekaż dalej