Sadzenie lawendy krok po kroku - terminy, ziemia, przesadzanie, porady
Lawenda Lavandula jest rodzajem należącym do rodziny jasnotowatych. Wywodzi się z obszarów śródziemnomorskich. Jej niebieskofioletowe drobne kwiaty zebrane w kłosy wydzielają charakterystyczny przyjemny zapach. Kwitną na kutnerowatych szarozielonkawych pędach. Również liście lawendy są pokryte szarawym kutnerem. Kosmetyczne i lecznicze właściwości lawendy doceniali już starożytni Grecy i Rzymianie. W naszym kraju coraz popularniejsza jest uprawa lawendy lekarskiej wąskolistnej. Przeczytaj, jak hodować lawendę, kiedy kwitnie lawenda i jaki jest najlepszy termin jej sadzenia i zbioru.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak hodować lawendę? Lawenda wieloletnia w naszym ogrodzie
Lavandula angustifolia to wąskolistna lawenda wieloletnia, chętnie uprawiana na rabatach, dla zapachu i urody intensywnie niebieskofioletowych kwiatów. Kiedy kwitnie lawenda, w lipcu i w sierpniu, gęsto nasadzone miododajne półkrzewy tworzą w ogrodzie barwną aromatyczną plamę, nad którą unoszą się motyle i pszczoły. Roślina może osiągnąć od 60 cm do 90 cm wysokości.
Nie musimy martwić się, gdzie posadzić lawendę, by mogła swobodnie się rozrastać i uprzyjemniać swoim zapachem pobyt w ogrodzie, bowiem jest rośliną niewymagającą szczególnych warunków uprawowych. Wystarczy, że zapewnimy roślinom słoneczne stanowisko. Najodpowiedniejsza ziemia do lawendy to piaszczysta i przepuszczalna gleba. Wonna roślina nie wymaga regularnego podlewania, dobrze rośnie się w podłożu lekko suchym, co sprzyja rozwojowi korzeni.
Krzewinki lawendy nadają się do sadzenia pojedynczo, na obwódki rabat i oryginalne żywopłoty. Ziemia do lawendy powinna być zasadowa i bogata w wapń. Jak gęsto sadzić lawendę? Przy sadzeniu sadzonek w grupach, najlepiej zachować odstęp co 40 cm. Przy uprawie pojemnikowej sadzonki umieszczamy w donicach i skrzynkach balkonowych o pojemności około 10 l. Podlewamy rośliny oszczędnie, lejąc wodę do podstawek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lawendzie.
Sadzenie lawendy do gruntu – uprawa krzewów krok po kroku
Po wyborze odpowiedniego słonecznego stanowiska możemy rozpocząć sadzenie lawendy do gruntu. Zalecany termin nasadzenia to początek kwietnia do początku października.
1. Stanowisko dokładnie odchwaszczamy i kopiemy dołki o głębokości około 45 cm i szerokości 30 cm. Zwróćmy uwagę, czy miejsce pod lawendę nie jest podmokłe. Najbezpieczniej na dnie dołków wysypać warstwę drenażu, na wysokość 5-10 cm, dzięki czemu woda nie zagrozi korzeniom krzewinek. Dobrym drenażem jest żwir, kamyki lub keramzyt. Możemy zastosować ściółkowanie kamykami wokół roślin, dzięki czemu podniesiemy nieco temperaturę otoczenia i zapewnimy glebie podwyższenie odczynu pH.
2. Zanim nastąpi sadzenie lawendy do gruntu, roślinę umieszczamy w pojemniku z wodą, by korzenie dobrze nasiąkły. Skracamy je o 1/3 długości i pozbywamy się uszkodzonych i suchych liści. Tak przygotowane sadzonki łatwiej przyjmą się i zaczną ładnie rozkrzewiać.
3. Po zasadzeniu sadzonki dołek z warstwą drenażu na jego dnie zasypujemy świeżą ziemią. Odstęp między roślinami powinien wynosić około 40 cm. Lawendę sadzimy w grupach, co pozwoli wydobyć urok rośliny i stworzyć w naszym ogrodzie prawdziwie prowansalski klimat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lawendy wąskolistnej?
Lawenda wieloletnia - pielęgnacja
Pielęgnacja lawendy polega na przerzedzaniu i przesadzaniu roślin, przy zachowaniu odległości 35 cm do 60 cm oraz w wypadku żywopłotów z lawendy – 30 cm. Kiedy krzewinki rosną zbyt gęsto lub potrzebna jest zmiana miejsca nasadzenia, może nastąpić przesadzanie lawendy na nowe stanowisko. Bezpieczny dla roślin termin zabiegu to wiosna lub wczesna jesień – po przekwitnięciu kwiatów. Przesadzanie lawendy przeprowadzamy z bryłą korzeniową, do obszernego dołka, w którym swobodnie zmieszczą się korzenie. Na dno dołka wysypujemy warstwę drenażu. Pamiętajmy, że nowe stanowisko powinno spełniać wymagania rośliny, preferującej osłonięte słoneczne miejsca, o zasadowym odczynie gleby i przepuszczalnym piaszczystym podłożu.
Lawenda dobrze znosi cięcie, które zapewnia roślinom rozkrzewianie się i utrzymanie ładnego pokroju. Zalecany termin cięcia krzewów to wczesna wiosna oraz sierpień – po przekwitnięciu kwiatów. Lawendę przycinamy powyżej zdrewniałych pędów. Po otwarciu się kwiatów, możemy przystąpić do zbioru kłosów. Przez cały czas można pozyskiwać liście. Łodyżki z kwiatami suszy się na otwartych tacach lub w pęczkach, zawieszonych w suchym i przewiewnym miejscu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lawendy w doniczce.
Zastosowanie lawendy – w medycynie, gospodarstwie domowym i kosmetyce
Lawenda jest surowcem zielarskim, wykorzystywanym do sporządzenia leczniczych naparów. Lawendowa herbatka ma działanie uspokajające i przeciwbólowe. Popijanie naparu pomoże na ból i zawroty głowy, a także w przypadkach duszności. Olejek lawendowy, dodany do kąpieli dzieci (6 kropli) pozwoli je wyciszyć. Nacieranie olejkiem skroni pomoże pozbyć się migreny. Olejek stosowany jest na ukąszenia owadów i niewielkie oparzenia.
W gospodarstwie domowym suszona lawenda pomoże w walce z molami. Woreczki z aromatycznym suszem nadadzą ładny zapach bieliźnie. Lawenda znajduje zastosowanie także w kuchni – jako przyprawa do dżemów i składnik lawendowego octu. Dodanie pikantnych przypraw oraz lawendy do potraw wzmocni smak mięsnych dań. Kwiaty lawendy możemy kandyzować.
Kwiaty lawendy są znanym składnikiem kosmetycznych toników, mydeł i olejków. Używanie lawendowych kosmetyków korzystnie wpływa na kondycję skóry oraz pomaga pozbyć się trądziku. Olejek używany jest do masażu, działa odprężająco i pozwala pozbyć się bólu mięśni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lawendy francuskiej?