Sadzenie roślin w ogrodzie - porady praktyczne dla różnych roślin

Sadzenie roślin nie polega tylko na umieszczeniu ich w dołku i zasypaniu ziemią. Na tę czynność składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Ważne jest stanowisko, gleba, głębokość wykopu. Trzeba też wiedzieć kiedy najlepiej sadzić daną roślinę. Dlatego też pokrótce wyjaśnimy na czym polega sadzenie roślin.

Jak sadzić rośliny w ogrodzie?

Pierwszą ważną zasadą jest zapewnienie roślinie odpowiedniej gleby i stanowiska. Kupując sadzonkę należy się dowiedzieć co nieco na jej temat. Czy lubi ziemie żyzne, umiarkowane czy też ubogie w składniki odżywcze? Czy preferuje stanowiska nasłonecznione czy zacienione? Zdarza się też, że może rozwijać się i w cieniu i w słońcu. Dopiero po poznaniu odpowiedzi na te pytania można przejść do sadzenia. Ta czynność składa się z kilku bardzo ważnych etapów. Prawidłowo wykonane nasadzenia roślin są gwarancją powodzenia uprawy.

W sklepach kupimy sadzonki w pojemnikach. Można je umieszczać w ziemi przez niemal cały sezon. Mamy też jednak wersje z gołym korzeniem, nasiona lub cebule. Tu już trzeba przestrzegać terminów sadzenia. O nich wspomnimy nieco później. Samo sadzenie rozpoczyna się od oczyszczenia wybranego stanowiska z chwastów, kamieni i odpadków. Często też trzeba wzbogacić ziemię nawozem lub kompostem. Następnie wykopuje się dołek dopasowany do wymagań konkretnego gatunku. Umieszcza się w nim roślinę tak by nie uszkodzić korzeni. Po tym pozostaje tylko uklepanie ziemi i obfite podlanie posadzonego okazu.

Sadzenie kwiatów i innych gatunków roślin

Sadzenie kwiatów, podobnie jak innych roślin zazwyczaj przeprowadza się w dwóch terminach. Pierwszy to wiosna a drugi jesień. Wszystko zależy od tego jaką odmianę umieszczamy w ziemi. Na przykład rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią wysadza się wiosną. Tymczasem okazy zakwitające wiosną sadzi się późnym latem lub jesienią. Nieco inaczej jest w przypadku bylin. Odmiany niewrażliwe na mróz najlepiej sadzić jesienią. Zdążą się ukorzenić i będą gotowe na wiosenną wegetację. Gatunki wrażliwe na niskie temperatury nasadza się wiosną.

Sadzenie krzewów ozdobnych również przeprowadza się w dwóch terminach. Gatunki liściaste najlepiej umieszczać w ziemi od października do połowy listopada. Jeśli zaś chodzi o termin wiosenny, najlepsze warunki pojawiają się pod koniec lutego. Sadzenie krzewów ozdobnych zimozielonych wykonuje się wiosną lub wczesną jesienią, zazwyczaj jest to druga połowa września. Jeśli zaś chodzi o drzewa to kierujemy się niemal takimi samymi zasadami jak w przypadku krzewów.

Trochę inaczej wygląda kwestia nasadzenia roślin iglastych. Iglaki kupowane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, od wiosny do jesieni. Natomiast okazy z bryłą korzeniową umieszcza się w ziemi w dwóch terminach. Pierwszy to okres od połowy kwietnia do połowy maja, jeszcze zanim pojawią się pąki. Kolejne nasadzenia można wykonywać od połowy sierpnia do połowy października. Trzeba tylko unikać upałów i przeciągającej się suszy. Wiemy już teraz kiedy i jak sadzić najpopularniejsze grupy roślin.