Sadzenie tui – kiedy?

Po wybraniu odpowiedniego stanowiska i zakupie roślin, możemy przystąpić do ich sadzenia. Termin sadzenia tui zależy głównie od rodzaju sadzonki, jaki wybierzemy. Jeśli zdecydowaliśmy się na tuję szmaragd w doniczce, wtedy bez problemu będziemy mogli ją posadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Natomiast należy unikać ciepłych okresów lata (lipiec, sierpień). Osoby, które wybrały sadzonki do tworzenia żywopłotów ze szkółki leśnej, powinny zaplanować ich sadzenie dopiero w sierpniu lub wrześniu. Możliwe jest też sadzenie tui na przełomie kwietnia i maja. Uszkodzony system korzeniowy musi mieć odpowiednie warunki i potrzebuje czasu, aby w pełni odżyć przed okresem zimowym. W przeciwnym razie tuja będzie zbyt osłabiona, by przetrwać do kolejnej wiosny.

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie stanowiska do sadzenia tui. Dlatego na początku należy wykopać szeroki otwór. Najlepiej, aby był dwa razy głębszy niż wysokość korzeni tui. Dno dołka przykrywamy ziemią ogrodniczą i torfem przeznaczonym do sadzenia roślin iglastych o odczynie lekko kwaśnym. Niektórzy dodają również kompost.

Sadzenie tui w przygotowanej glebie
Sadzenie tui krok po kroku - przewodnik dla każdego

Sadzonki i sadzenie tui krok po kroku

Na przygotowanym podłożu należy umieścić bryłę korzeniową. Zalecamy jednak ułożyć ją nieco głębiej niż były uprawiane w doniczce. Kolejnym krokiem jest pokrycie bryły korzeniowej za pomocą przygotowanej ziemi ogrodniczej i torfu. Następnie należy wlać wodę do otworu i po jej wchłonięciu dodać ziemię w celu wyrównania podłoża. Inną alternatywą może być też umieszczenie tui w wiadrze z wodą na kilka minut tak, by odpowiednio nasiąkła. Wybierając to rozwiązanie, nie będziemy musieli nalewać wody do dołka, dlatego możliwe będzie od razu przejście do zasypania korzenia tui ziemią ogrodniczą. Istotne jest również, aby ponownie podlać glebę. Ściółkowanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dlatego warto pokryć podłoże korą sosnową lub czarną folią ogrodniczą. W ten sposób ograniczymy wyrastanie chwastów i co najważniejsze ochronimy ziemię przed wysuszeniem.

Jeżeli chcemy stworzyć żywopłot, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wykopanie rowu i posadzenie tui wzdłuż sznurka. Rozstaw między roślinami będzie uzależniony od pokroju i wysokości każdej z odmian. Większość rodzajów może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów szerokości, dlatego zaleca się ich sadzenie właśnie w takich odstępach. Dla popularnej tui szmaragd lub brabant wystarczająca będzie odległość 60-80 cm. W przypadku tui na gęsty żywopłot powinniśmy zaplanować rozstaw 60-100 cm między roślinami. Rozstaw odmiany danica, hoseri lub woodwardii będzie natomiast uzależniony od osiąganej szerokości przez daną roślinę.

ikona podziel się Przekaż dalej