Sadzenie winorośli – jak i kiedy sadzić winogrona

Gdzie i jak sadzić winorośl? Krzewy winogron najlepiej rozwijają się na stanowiskach ciepłych i osłoniętych przed zimnymi podmuchami wiatru. Nie powinniśmy wybierać miejsc narażonych na mrozy. W naszym kraju uprawa winogron udaje się najlepiej w rejonach zachodnich – koło Zielonej Góry, w okolicach Wrocławia, Tarnowa, itp. Niektóre odmiany winorośli można sadzić na chłodniejszych obszarach północno-wschodniej Polski. Należą do nich odmiany ‘Rondo’ oraz ‘Solaris’. Winobranie odbywa się jesienią, zazwyczaj od połowy do końca września, chociaż niektóre odmiany winorośli owocują już w sierpniu.

Ziemia pod winogrona, o pH od 6,5 do 8, nie może być zbyt mokra i zasolona. Poza tym rośliny nie są wymagające i tolerują każdy rodzaj podłoża. Silnie wapienna gleba wymaga zastosowania winorośli szczepionych na podkładkach, by wykluczyć niebezpieczeństwo pojawienia się chlorozy. Ziemia pod winogrona, odpowiednio przygotowana, pozostaje w tym samym miejscu przez wiele lat, stąd należy poświęcić jej szczególną uwagę. Podstawowym zabiegiem jest głęboka orka, na głębokość około 60 cm, co pozwoli na wzruszenie podłoża. Korzenie winnej latorośli otrzymają wówczas odpowiednią ilość powietrza i substancji odżywczych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o winogronach.

Zanim nastąpi sadzenie winogron, konieczne jest rozsianie nawozów potasowych i fosforowych. Korzystne jest rozłożenie obornika, w ilości około 10 kg na 1 m2. Po dwóch miesiącach możemy wysadzać młode rośliny.

Jak i kiedy sadzić winogrona?

  • Sadzonki, dobrze ukorzenione, sadzimy wiosną, od marca do maja. Jeśli kupujemy sadzonki w doniczce, możemy wysadzać rośliny w ciągi całego sezonu. Jesienią przyjmą się sadzonki winnej latorośli wysadzane na glebach lekkich.
  • Dołek do sadzenia kopiemy na głębokość większą, niż długość sadzonki. Na jego dnie usypujemy kopczyk ziemi zmieszanej z kompostem i ustawiamy na nim roślinkę.
  • Wierzchołek winnej latorośli powinien wystawać nad powierzchnię ziemi, na około 4 cm. Dołek uzupełniamy ziemią i winogrona dobrze podlewamy. Jeśli interesuje cię uprawa winorośli, przeczytaj także ten artykuł o pergolach.
  • Wokół roślin usypujemy kopczyk ziemi, by zabezpieczyć sadzonki przed niskimi temperaturami.
  • Późną wiosną, w czerwcu rozkopujemy kopczyki i usuwamy odsłonięte korzonki, co sprzyja rozwojowi korzenia głównego. Czynność powtarzamy w sierpniu.
  • Jesienią należy kolejny raz usypać kopce ziemi wokół roślin, by zabezpieczyć je przed spadkiem temperatury.
  • Cięcie winnej latorośli wykonujemy w drugiej części zimy, na 2 cm nad oczkiem. Pozostawiamy od 1 do 3 oczek, co zapewni obfite owocowanie. Dojrzewaniu owoców pomaga uszczknięcie wierzchołków bocznych pędów. Zabieg wykonujemy w sierpniu. A może zainteresują cię takżeporady na temat uprawy i cięcia winogron zebrane w tym artykule?

Sadzenie winogron w ogrodzie
Sadzenie winogron wiosną lub jesienią tak naprawdę w ogóle się od siebie nie różni. Sadzonki umieszcza się w uprzednio przygotowanym podłożu.

Sadzenie winogron przy ścianach i w pojemnikach

Krzaki winnej latorośli dobrze rosną przy murach i ścianach, zwróconych w kierunku południowym. Pędy rozpinamy na kratach. Pojedyncze krzaki winogron mogą oplatać różnego rodzaju podpory i pergole oraz tworzyć szpalery.

Należy zadbać o właściwe sadzenie winogron. Gleba musi być luźna, o odpowiednio dużej miąższości. W dołku umieszczamy kołek, do którego w późniejszym czasie przywiążemy pędy winorośli. Sadzonki, po osiągnięciu około 10 cm wysokości, spryskujemy preparatami przeciwko mączniakowi. Odmiany winorośli deserowych nasadzamy na odległość 1m, natomiast altanowych – 1,5m. Sprawdź także inspiracje na nalewki zebrane w tych artykułach.

Uprawa winogron z doniczki wymaga regularnego podlewania, czego nie musimy robić w przypadku roślin rosnących na plantacji. Wybieramy donice o rozmiarze, np. 40x40x60 cm oraz o głębokości 30 l. Na dno pojemnika sypiemy warstwę drenażową. Najodpowiedniejsza jest gleba próchniczna, o pH około 6,5. Rośliny zasilamy płynnymi nawozami od maja do lipca. Winogrona z doniczki, odpowiednio pielęgnowane, dostarczą równie smacznych owoców jak winogrona, którymi obsypane są krzaki winnej latorośli, rosnące w ogrodzie. Krzewy stanowią piękna ozdobę balkonów i tarasów. Wybieramy na nie odmiany wolniej rosnące.

ikona podziel się Przekaż dalej