Sadzenie ziemniaków krok po kroku - jak i kiedy sadzić ziemniaki?
To, jak wygląda sadzenie kartofli, to temat bardzo popularny i to nie tylko wśród rolników, bo coraz częściej sadzenie ziemniaków przeprowadza się na działce. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy wiedzieć, kiedy sadzić ziemniaki, na jaką głębokość i w jakiej rozstawie oraz jak wygląda cała uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Jak uprawiać ziemniaki - zabiegi, które trzeba wykonać przed sadzeniem
Jak wygląda uprawa ziemniaków na ogrodzie? Zanim przejdziemy do tego, co robić przed sadzeniem kartofli, powinniśmy wiedzieć, że nasze zbiory, zależą od tego, jakiej wielkości są sadzonki ziemniaków, zwane sadzeniakami, jaki jest ich stan zdrowotny i fizjologiczny. Pamiętajmy, że niewłaściwe przygotowanie sadzonek ziemniaków pogarsza jakość i wielkość plonów.
Zanim nastąpi sadzenie ziemniaków, warto wykonać dwa zabiegi. Pierwszym z nich jest pobudzanie ziemniaków, które ma na celu przyspieszenie tempa rozwoju kiełków świetlnych. Warto pamiętać, aby przed tym zabiegiem zaprawić bulwy chemicznie, aby były mniej narażone na choroby grzybowe. Pobudzenie wykonuje się w następujący sposób. Bulwy, które są używane jako sadzonki ziemniaków, dokładnie się sortuje. Podczas sortowania musimy odrzucić bulwy uszkodzone, zgniłe i przemarznięte. Następnie rozkładamy je luźno w jednym miejscu i przykrywamy, utrzymując w tym pomieszczeniu wilgotność powietrza około 80% i nieduży dostęp światła przez okres 2-3 tygodni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ziemniaków?
Kolejny zabieg to podkiełkowanie, wykorzystywany przy uprawie ziemniaków wczesnych i tam, gdzie jest duże ryzyko pojawienia się zarazy ziemniaka. Zabiegi podkiełkowe mają na celu przyspieszenie plonowania, ale też zwiększają plony nawet o 20%. Przesortowane bulwy ziemniaków wczesnych układa się w ażurowych skrzynkach po około 10 kg w 2 warstwach. Skrzynki ustawiane są na sobie i trzymane w temperaturze 10-15oC i wilgotności 80% przy 12 godzinach dostępu do światła. Przez stosowanie zabiegów podkiełkowych szybko zauważymy kiełki świetlne z zawiązkami pierwszych listków.
Kiedy sadzić ziemniaki?
To, kiedy zasadzić ziemniaki, to bardzo istotna kwestia. Powinniśmy wiedzieć, że w każdym rejonie Polski termin sadzenia roślin podkiełkowych i też nie, będzie się różnił. Najwcześniejszy termin, w którym przeprowadza się sadzenie kartofli, przypada w połowie IV i jest to w obszarze Dolnego Śląsku. Najpóźniejszym terminem jest pierwsza połowa maja, a sadzenie odbywa się wtedy na Suwalszczyźnie.
Musimy pamiętać również, że to, kiedy siać warzywa tego gatunku, zależy również od gleby. Na glebach lekkich i szybko nagrzewających się, sadzenie ziemniaków będzie szybsze, bez względu, czy będzie to popularny ziemniak Irga, czy też inna odmiana ziemniaka. Warto o tym pamiętać. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach ziemniaków jadalnych.
Jeśli sadzenie popularnego ziemniaka Irga, który znany jest już od średniowiecza, będzie przeprowadzone w odpowiednim terminie, to wtedy mamy pewność, że ziemniak głębiej się zakorzeni, a jego składniki pokarmowe i zapasy wody będą lepiej wykorzystane. Jeśli natomiast sadzenie ziemniaka Irga przebiegnie zbyt późno, będzie on bardzo narażony na zarazę ziemniaka, ponadto cały sezon wegetacyjny się przesuwa, a plonowanie spada. Dodatkowo takie ziemniaki krócej można przechowywać, a niepożądane cukry w nich zawarte wzrastają.
Sadzenie ziemniaków
Podczas sadzenia ziemniaków istotny jest zastosowany rozstaw, głębokość, wykorzystywanie nawozów pod ziemniaki oraz przeprowadzenie redlenia ziemniaków na działce lub polu uprawnym. Chcąc się dowiedzieć, jak uprawiać ziemniaki, powinniśmy znać informacje dotyczące tych zagadnień.
Głębokości sadzenia ziemniaków są różne i zależą od rozmiaru bulw. Zasada jest taka, że do średnicy sadzeniaka musimy dodać około 2 cm, ale mierząc od wyrównanej powierzchni sadzenia. Warto pamiętać również, że na glebach suchych sadzimy ziemniaki głębiej, natomiast nie za głęboko, bo wtedy może wystąpić opóźnienie wschodów i pojawienie się ryzoktoniozy ziemniaka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie batatów w ogrodzie?
Jeśli chodzi o rozstaw, to znowu musimy wziąć pod uwagę odmianę ziemniaka. Istnieje jednak optymalna teoria na temat gęstości sadzenia roślin na m2. Przy produkcji nasiennej ilość ta wynosi około 50000-80000, przy ziemniakach wczesnych 45000-50000, w przypadku ziemniaków jadalnych i przemysłowych jest to 40000-50000, a przy tych stosowanych na chipsy i frytki 28000-37000. Tutaj jednak także istotny jest rodzaj gleby, bo na glebach piaszczystych i słabszych gęstość sadzenia jest mniejsza. Orientacyjna rozstawa ziemniaków to 75-90 cm.
Przy sadzeniu warto pamiętać również o stosowaniu nawozów pod ziemniaki. Jeśli chodzi o rodzaj nawozów pod ziemniaki, to zazwyczaj stosowane są naturalne nawozy, takie jak kompost i obornik. Kolejny etap uprawy to redlenie ziemniaków. Redlenie ziemniaków pomaga nam w zachowaniu w jednym miejscu sadzeniaków, przez stworzenie klinowatych rowków.
Kiedy zastosujemy się do wszystkich wyżej wymienionych podpunktów, powinniśmy już wiedzieć, jak uprawiamy ziemniaki na działkach i polach uprawnych, tak by ich plony były dorodne i dobre jakościowo oraz aby ich przechowywanie mogło trwać możliwie jak najdłużej. Sprawdź także ten artykuł o wartościach odżywczych ziemniaków.