Sadzonki popularnych roślin - zobacz, jak wybrać sadzonki różnych roślin

Zaprojektowanie i założenie ogrodu to proces składający się z wielu etapów. Jednym z wieńczących całe dzieło jest wybór roślin. Gdy już wiadomo, jakie to będą gatunki przychodzi czas na ich zakup. Bardzo często do ogrodu sprowadzane są sadzonki roślin. To z nich rozwijają się piękne okazy. Warto przy tym wiedzieć, jakie sadzonki wybierać. Na co trzeba zwracać uwagę podczas zakupów? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym artykule.

Młode rośliny do ogrodu

Sadzonki to umieszczane w ziemi fragmenty roślin. Są zazwyczaj pobierane z części korzeni, pędów lub też liści. Dlatego też można podzielić je na różne odmiany ze względu na użytą część rośliny. Patrząc pod tym kątem do dyspozycji są wersje zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe. Bez względu na rodzaj to z nich wyrastają nowe, w pełni rozwinięte okazy. Sadzonki roślin są stosowane do wegetatywnego rozmnażania rozmaitych gatunków. Tę metodę powszechnie wykorzystuje się w sadownictwie i ogrodnictwie.

Doświadczeni hodowcy samodzielnie pozyskują sadzonki roślin. Pod warunkiem, że mają dostęp do już rosnącego okazu. Jeśli nie to konieczny okazuje się zakup. O to drugie rozwiązanie warto też pokusić się na początku przygody z ogrodnictwem. W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje sadzonek przygotowanych do uprawy domowej lub ogrodowej. Pierwszy to rośliny z odsłoniętym systemem korzeniowym. Drugi to tak zwane rośliny balotowane wykopywane z gruntu. Ich korzenie są ukryte w bryle ziemi owiniętej tkaniną. Tymczasem trzeci rodzaj to sadzonki znajdujące się w pojemnikach.

Sadzonki rozwijające się w pojemnikach dostępne są w sklepach przez cały okres wegetacyjny. W tym czasie można również sadzić je bez problemów. Tymczasem wersje balotowane są wprowadzane do sprzedaży od marca do połowy maja i od września do końca października. Co ciekawe da się przechowywać je w takiej postać przez dłuższy czas. Jednakże znacznie lepiej jest umieścić je w gruncie tuż po zakupie. Ostatnia odmiana, czyli rośliny ogrodowe z odkrytym korzeniem dostępne są wczesną wiosną oraz jesienią. Należy posadzić je jak najszybciej, w przeciwnym wypadku szybko wyschną.

Jak wybierać sadzonki drzew owocowych, krzewów i kwiatów?

Wybierając sadzonki kwiatów należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze liczy się ogólny wygląd rośliny. Jej widoczne części nie mogą być uszkodzone czy wysuszone. Sadzonki lawendy czy innych kwiatów powinny być dobrze rozkrzewione. Wybiera się te, które wytworzyły wiele pędów i pąków. Trzeba też sprawdzać czy sadzonki kwiatów noszą jakiekolwiek ślady chorób czy działania szkodników. Wszelkie plamy, białe naloty, kolorowe przebarwienia, nadgryzienia liści, widoczne owady od razu dyskwalifikują sadzonkę. Te same zasady dotyczą rozsady kwiatów.

Sadzonki róż czy innych krzewów ozdobnych również nie mogą być ani wysuszone ani chore. Ponadto kupując rośliny ogrodowe z odkrytym korzeniem trzeba sprawdzić czy nie jest uszkodzony lub gnijący. Ważne jest też to by jego wielkość była zbliżona do wielkości części nadziemnej. Większe trudności sprawia określenie stanu roślin balotowanych i tych rosnących w pojemnikach. Korzenie są wszak otoczone ziemią. Zatem ocenia się właśnie glebę, nie może być przesuszona. To samo tyczy się widocznych korzeni. Sadzonki róż czy innych krzewów i drzew ozdobnych powinny być dobrze rozwinięte. Mieć bujne korony z silnymi pędami.

Wybierając sadzonki drzew owocowych również warto kierować się powyższymi zasadami. Tu jednak pojawiają się dodatkowe kryteria. Większość drzew owocowych w momencie zakupu powinna mieć wysokość 120-140 cm. Oprócz tego ważna jest grubość pnia. Musi wynosić 12-15 mm w zależności od gatunku. Kupując sadzonki borówki amerykańskiej i innych krzewów owocowych istotne są te same kryteria, co w przypadku odmian ozdobnych. Ich korzenie i części nadziemne nie mogą być przesuszone. Rośliny dobrej jakości mają mocne pędy i bujne korony. Nie mają za to śladów działalności szkodników czy też oznak chorób.

Tanie sadzonki to nie zawsze najlepsze rozwiązanie

Wybierając rośliny do ogrodu nie należy kierować się wyłącznie ceną. Tanie sadzonki często okazują się złym wyborem. Nie rozwijają się tak jak powinny, są podatne na choroby lub już zaatakowane. Nie można też jednak popadać w skrajność. Wysoka cena nie jest wcale gwarancją wysokiej jakości. Podczas zakupów warto, więc kierować się zasadami opisanymi powyżej. Dobrze jest rozszerzyć te kryteria o pewne dodatkowe elementy. Są to zagadnienia, które jeszcze bardziej ułatwią zakup rośliny.

Wybierając sadzonki dobrze jest dowiedzieć się, jaka będzie wielkość konkretnego okazu. Dzięki temu można dopasować go do wielkości ogrodu. Kolejna kwestia to poznanie zastosowania i wymagań uprawowych rośliny. Takich jak preferowane stanowisko i jego wilgotność, zasobność ziemi w składniki odżywcze itp. Te informacje znacznie ułatwią późniejszą pielęgnację. Może się też okazać, że jeszcze przed posadzeniem trzeba będzie specjalnie przygotować glebę. Warto wiec trzymać się tych zasad i dokonywać dokładnych oględzin sadzonki. Dzięki temu zakupy z całą pewnością okażą się udane.