Sadzonki bambusa do uprawy w Polsce

Bambus w Polsce? No pewnie, że tak! Wśród tych niezwykłych roślin (łac. Bambusa) pojawiają się także gatunki mrozoodporne! I to nawet bardzo, bo niektóre gatunku wytrzymują aż -29 stopni Celsjusza. Nawet te o średniej mrozoodporności powinny bez problemu wytrzymać polskie zimy i poradzić sobie ze spadkiem temperatur.

Bambus w Polsce w uprawie ogrodowej to głównie dwa gatunki – filostachysy, czyli bambusy drzewiaste i Fragesia, czyli bambusy kępowe, składające się z cienkich źdźbeł ozdobionych ładnymi liśćmi. Oba gatunki pochodzą z Chin i stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Może to moda na egzotykę, może fakt, że bambusy wymagają wyłącznie minimum pielęgnacji i dobrze będą czuły się w każdym podłożu i warunkach.

Bambus ogrodowy to nie tylko proste zielone pędy. To także różnokolorowe odmiany, które wyróżniają się wyglądem. Wśród bambusów drzewiastych znajdziesz zarówno takie o pędach oliwkowych i pokrytych białym nalotem, żółte w paski lub całkowicie czarne. Fragesia także może się różnie prezentować. Niektóre odmiany mają czerwone pędy, inne wytwarzają maleńkie listki, miękkie i delikatne w dotyku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fragrezja szorstka, czyli bambus o niebieskim wybarwieniu listków i pomarańczowych pochwach pędów. To wyjątkowe rośliny, które wspaniale wyglądają w ogrodzie. Oczywiście możesz także kupić bambus w doniczce lub bambus zimozielony, który przenosi się w osłonięte miejsce na zimę.

Sadzonki bambusa – zakup

Bambus w Polsce możesz kupić w kilku różnych miejscach. Najłatwiej będzie oczywiście dokonać transakcji w sklepie internetowym, ale sadzonki bambusa bez większego problemu znajdziesz także w szkółkach i sklepach ogrodniczych stacjonarnych. Ozdobny bambus z reguły występuje w niewielkich doniczkach – to tylko sadzonki, które nie muszą być wysokie. Zdarza się jednak, że pojawiają się sadzonki o wysokości około 100-150 cm. Te są najlepiej ukorzenione.

Bambusy warto wybierać stacjonarnie, by móc naocznie ocenić ich jakość. Dokonując zakupu w sklepie internetowym lepiej wybrać sprawdzonego sprzedawcę, który gwarantuje, że sadzonki są przechowywane w odpowiednim miejscu i nie będą uszkodzone podczas transportu. Bambus w doniczce ma bardzo różne ceny. Niskie sadzonki około 20 cm to koszt około 5-15 zł, jednakże już większe, ponad metrowe to cena już rzędu 110-120 zł. Należy jednak powiedzieć, że im wyższa cena, tym bardziej rozwinięte sadzonki. W sklepach ogrodniczych dostępne są także nasiona bambusa Fargesia, które kosztują zaledwie 2-3 zł za opakowanie. Dzięki nim najtaniej można stworzyć bambusową ścianę w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł o uprawie bambusa ogrodowego.

Wybieramy sadzonki bambusa

Wybierając bambusa warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Należy wybrać przede wszystkim sadzonki, które były sprawdzone w naszym klimacie. Inaczej może okazać się, że zrobić dużą inwestycję w bambusy, a hodowla zakończy się błyskawicznie, od razu pierwszej zimy. Dlatego wybieraj tylko bambus ogrodowy mrozoodporny, takich odmian, o których wiesz, że wytrzymuje spadki temperatur.

Drugim aspektem jest oczywiście jakość sadzonek. Muszą być one w naprawdę dobrej kondycji. Bambus w doniczce nie powinien mieć przerośniętych, wystających korzeni. Warto także sprawdzić stan liści i pędów – muszą być całe i gładkie, dobrze wybarwione. Wszelkie plamki czy ślady żerowania mogą oznaczać chorobę, która może się rozprzestrzenić na inne rośliny w ogrodzie. Doniczka powinna być odpowiednio szeroka – tylko w ten sposób masz pewność, że sadzonka jest dobrze ukorzeniona. To gwarancja, że hodowla się powiedzie, a ozdobny bambus przyjmie się w ogrodzie.

Sadzonki bambusa – rozpoczynamy hodowlę

Większość sadzonek bambusa sprzedawanych jest w doniczkach, a pozostałe są balotowane, więc wszystkie można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Radzi się jednak sadzić je wczesną wiosną, by miały czas na ukorzenienie się w nowym miejscu. Latem rośliny trzeba częściej nawadniać, by nie przesychały, ponieważ młode rośliny są na to dość podatne.

Wybierając miejsce dla bambusów, warto zwrócić uwagę na kierunek wiania najczęstszych wiatrów. Należy znaleźć im takie miejsce, by były dobrze osłonięte przed zimnem. Obojętnie, czy to bambus zimozielony, czy określany jako mrozoodporny – silne zimowe wiatry są dla nich niebezpieczne. Mogą nie tylko zmrozić roślinę, lecz także ją połamać.

Ważnym aspektem jest podłoże. Jeśli chodzi o ziemię, bambusy nie są szczególnie wymagające. Nie lubią tylko ciężkiego i zbitego podłoża i źle reagują na stojącą w nim wodę. Dlatego należy zapewnić im warstwę drenażu z piasku lub żwiru lub znaleźć miejsce o lekkiej, piaszczystej ziemi. Przed sadzeniem do podłoża należy dodać co nieco dobrze rozłożonego kompostu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny