Jak wybrać sadzonki borówki amerykańskiej

Jakie sadzonki kupić?

Sadzonki borówki amerykańskiej możesz kupić w wielu różnych miejscach. Najlepiej byłoby, gdybyś mógł je zobaczyć, by ocenić ich jakość. Jakie sadzonki kupić? Najlepiej sprawdzają się dwuletnie, ponieważ to najskuteczniejszy materiał sadzeniowy. Młodsze i starsze krzewinki gorzej się przyjmują w nowym miejscu.

Krzak borówki amerykańskiej powinien być dobrej jakości. Warto sprawdzić stan jej liści, także spodnią stronę blaszki, żeby stwierdzić, czy nie mają żadnych szkodników ani śladów ich żerowania. Rozsada powinna mieć dużą, pokaźną bryłę korzeniową i silnie rozkrzewioną część nadziemną. Im więcej rozłogów, tym lepiej. Jeśli masz możliwość, wyciągnij krzew z doniczki i sprawdź stan korzeni. Powinny być gęste i liczne, nie mogą być podgniłe czy słabe. Inaczej rozsada się nie przyjmie.

Rodzaje sadzonek borówki amerykańskiej

Borówki amerykańskie są sprzedawane praktycznie zawsze w pojemnikach. Gotowy do zasadzenia krzak borówki amerykańskiej jest dość niski – ma około 50-70 cm, dlatego raczej nie sprzedaje się ich w balocie, ani z nagim korzeniem. To dobrze, ponieważ każdy krzew w pojemniku jest bardziej odporny na uszkodzenia, lepiej się przyjmuje i można go sadzić tak naprawdę przez cały sezon.

Borówka, tak jak sadzonki jagody kamczackiej i innych jagód, jest sprzedawana w pojemnikach o objętości dwóch lub trzech litrów. Im większa donica, tym większą szansę na rozrost mają korzenie. Na każdej doniczce powinna znajdować się etykietka z nazwą odmiany. Dzięki temu mamy pewność, że roślina jest czysta odmianowo i uzyskamy owoce, których oczekujemy.

Uprawa borówki amerykańskiej

Uprawa sadzonki w pojemnikach jest możliwa w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego, jednakże warto wiedzieć, że warto zrezygnować z sadzenia późną jesienią, żeby roślina zdążyła się przyjąć w nowym miejscu.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie podłoże – gleba powinna być kwaśna, z dużą zawartością próchnicy i torfowa. Latem musi być wilgotna, ponieważ rośliny niestety często przesychają w okresie upałów. Krzewy sadzi się w półcieniu, w miejscach osłoniętych przed wiatrem, by uchronić je przed przemarzaniem wczesną wiosną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie borówki amerykańskiej.

Zakup sadzonki borówki amerykańskiej

Specjalistyczne szkółki borówki amerykańskiej – cena i opinie

Hodowlą zajęły się teraz na ogromną skalę specjalistyczne szkółki borówki amerykańskiej. Są to miejsca, w których możesz kupić sadzonki borówki zarówno hurtowo, jak i kilka sadzonek indywidualnie. Oczywiście tego rodzaju szkółki są także hurtowniami dla sklepów i ich produkty możesz znaleźć w sklepach ogrodniczych i niektórych marketach.

Ceny sadzonek w szkółkach są najniższe. Tutaj można zrobić zakupy hurtowe, na przykład rozsada 10 sztuk to koszt niższy niż 100 zł. Cena pojedynczej sadzonki wynosi maksymalnie 10-12 zł. W szkółkach możesz zaleźć także inne rośliny, najczęściej krzewy owocowe, na przykład sadzonki jagody kamczackiej, malin i tym podobne.

Sadzonki borówki – sprzedaż online i wysyłka

Zarówno szkółki, jak i sklepy ogrodnicze online prowadzą sprzedaż wysyłkową przez Internet. Ma to mnóstwo plusów, przede wszystkim sprawia, że nie trzeba przejmować się transportem – jeśli zakupisz dużo sadzonek, może okazać się, że przewiezienie ich bezpiecznie samochodem osobowym nie sprawdzi się.

Z drugiej strony nie można zobaczyć rozsady i nie ma pewności, w jakim stanie będą dostarczone sadzonki. Problemem może być także wysyłka – kurierzy zazwyczaj nie obchodzą się za delikatnie z paczkami, więc jest ryzyko, że rośliny zostaną uszkodzone. Krzew najlepiej kupić w zaufanym sklepie i sprawdzić opinie dotyczące firmy kurierskiej, która zajmie się dostarczeniem zamówienia.

Sadzonki borówki amerykańskiej owinięte folią, a także cena za sadzonkę
Sadzonki borówki amerykańskiej krok po kroku, a także ich zakup i cena

Polecane odmiany borówki amerykańskiej

Popularne odmiany borówki amerykańskiej

Kupując sadzonki warto zwrócić uwagę na ich odmiany i wybrać taką, która najlepiej sprawdzi się w ogrodzie. Uprawa amatorska rządzi się innymi prawami niż towarowa, dlatego warto zwrócić uwagę na to, do jakiego celu przeznaczona jest konkretna odmiana. Należy wziąć pod uwagę także takie czynniki jak wielkość owoców i podatność na choroby grzybowe.

Najpopularniejsze odmiany do uprawy amatorskiej to ‘Bluecorp’, ‘Bluegold’, ‘Chandler’ i ‘Patriot’. Wyróżniają się dużymi owocami, zwłaszcza odmiana ‘Patriot’ rodzi bardzo duże, ładne jagody o matowej skórce z szaro-niebieskim nalotem. Wszystkie te odmiany są bardzo smaczne i nadają się idealnie do zjadania bezpośrednio lub jako dodatek do deserów. Na dodatek charakteryzują się odpornością na choroby. Co prawda ich plenność jest średnia, ale w przydomowym ogrodzie nie ma to takiego znaczenia, jak w uprawie towarowej. Jeśli chcesz mieć zapewniony zbiór owoców przez cały rok, koniecznie wybieraj sadzonki o zróżnicowanym okresie owocowania.

Odmiany borówki: najlepsze zapylacze

Nie można zapomnieć o tym, że borówka amerykańska to roślina obcopylna. Dlatego uprawa tylko jednej odmiany jest błędem – wtedy liczba zawiązanych owoców może spaść nawet do 30%. Dlatego warto sprawdzić, które odmiany są zapylaczami dla siebie nawzajem i posadzić je w odpowiedniej odległości.

Jak to sprawdzić? Oczywiście porównując okresy kwitnienia poszczególnych odmian. Dla bardzo dużej części odmian dobrym zapylaczem jest ‘Bluecorp’ i ‘Chandler’. Kwitną one dopiero w drugim tygodniu maja i są idealne do zapylania średnich i późnych odmian. W przypadku wcześniejszych odmian warto zdecydować się na ‘Spartan’ lub ‘Elizabeth’, których pierwsze kwiaty pojawiają się już pod koniec kwietnia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny