Dlaczego warto kupić sadzonki budlei Dawida

Budleja Dawida w naturalnych warunkach roślinie w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Jednakże w Europie także można ją uprawiać, w Polsce dobrze sprawdza się zwłaszcza w cieplejszych częściach kraju. Można jednakże spróbować uprawiać ją wszędzie – czasami lekko przemarza, ale zimy są ostatnio łagodniejsze, więc o ile posadzisz ten krzew ozdobny w bardziej zacisznym miejscu, jego uprawa świetnie się sprawdzi.

Budleja Dawida osiąga maksymalnie 2 m wysokości. Początkowo rośnie dość szybko – co roku przybywa około 80 cm. Jest to krzew o rozłożystym pokroju, tym bardziej, że końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. A te są naprawdę zachwycające. Mają wrzecionowaty kształt, lekko wiechowaty. Długie i wąskie, wyrastają z wierzchołków pędów. Najczęściej są fioletowe i silnie pachną, wabiąc motyle do ogrodu. Dlatego też czasami budleja pojawia się pod nazwą motylowiec.

Ze względu na przepiękny pokrój krzew budleja idealnie sprawdzi się w ogrodzie wiejskim i rustykalnym, ale po prawdzie budleja na pniu będzie pasowała także do klasycznych, eleganckich i minimalistycznych aranżacji. Można sadzić ją w większych grupach, ale jeśli nie masz na to miejsca, nic straconego. Roślina przepięknie wygląda jako soliter.

Budleja Dawida – najlepszy sklep i zakup

Sadzonki budlei Dawida są dość popularne, dlatego można je kupić w wielu sklepach. Ich sprzedaż prowadzi niejeden sklep internetowy. Budleja sprzedawana jest także w centrach ogrodniczych i szkółkach. Sadzonki można spotkać także na różnych festiwalach kwiatowych, bazarach i giełdach. Warto jednakże zaopatrzyć się u sprawdzonych sprzedawców. Zakupy przez Internet być może nie są złym pomysłem, jednakże warto mieć na uwadze to, że sadzonki mogą ulec uszkodzeniu w transporcie. Nie będziesz mieć także możliwości oceny ich liści – powinny być całe, nieuszkodzone, bez śladów żerowania czy plam.

Sadzonki muszą być świetnej jakości, aby dobrze przyjęły się w nowym miejscu. Najważniejszy jest stan ich systemu korzeniowego, ponieważ przesuszenia i uszkodzenia mechaniczne mogą zmniejszać możliwość zaadoptowania się na nowym stanowisku. Budleja Dawida sprzedawana jest w wersji z nagim korzeniem, w balocie lub w pojemnikach. Ten pierwszy rodzaj sadzonek z reguły jest najtańszy, ale także najbardziej narażony na uszkodzenia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie budlei Dawida w ogrodzie.

Sadzonki budlei Dawida – cena

Najczęściej sprzedawane są dwuletnie sadzonki budlei. Są to z reguły niezbyt wysokie krzewinki, które jednakże są już gotowe do kwitnienia. Po kilku sezonach osiągną swoja docelową wysokość. Cena takiej sadzonki nie jest wygórowana – z reguły wynosi kilkanaście złotych na aukcji internetowej i około dwudziestu w sklepie stacjonarnym. Za to większa sadzonka, w 20-litrowym pojemniku jest nieco droższa. Ceny zaczynają się od 30 zł.

Krzew budleja czasami sprzedawany jest także jako budleja tricolor. Tak naprawdę są to jednak trzy małe sadzonki różnych odmian, o różnych kolorach kwiatów. Sadzi się je bardzo blisko siebie, żeby kwiatostany się wymieszały. Trzy sadzonki faktycznie mogą wyglądać jak budleja tricolor – trójbarwna odmiana jednego krzewu. Taki zestaw kosztuje między 28 a 40 zł.

O wiele droższa jest budleja na pniu. Szczepiona budleja Dawida jest nie tylko bardziej odporna na mróz, lecz także ładnie wygląda. Tworzy postać drzewka o parasolowatym kształcie, ozdobionego dużymi kwiatostanami w różnych kolorach. Sadzonka budlei szczepionej na pniu to niestety koszt około 45-60 zł.

Sadzonki budlei Dawida – sadzenie i uprawa

Sadzonki budlei Dawida można kupować przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ sadzenie można wykonywać w okresie, gdy ziemia nie jest zamarznięta, czyli od marca do listopada. Dotyczy to sadzonek w pojemnikach lub balotowanych, te z nagim korzeniem sadzi się jesienią, na tyle wcześnie, by zdążyły się przyjąć przed rozpoczęciem się przymrozków.

Dla budlei wybieramy słoneczne i ciepłe stanowisko. Krzew powinien być dobrze osłonięty przed zimnem i mroźnymi powiewami wiatru. Roślinę na zimę należy okryć, ale jeśli zapewnisz jej dobrze przepuszczalną, żyzną i lekko wilgotną glebę, nic złego nie powinno się jej przydarzyć. Nie trzeba bać się przemarzania, ponieważ roślina szybko odbija i błyskawicznie odrasta. Nawet po przemarznięciu może zakwitnąć jeszcze w tym samym roku.

Pielęgnacja budlei nie jest wymagająca. Motylowiec w ogrodzie kwitnie bez szczególnej zachęty. Ten niebywały krzew ozdobny w zasadzie nie potrzebuje nawożenia, jeśli jednakże zasilisz go nawozem wieloskładnikowym 2-3 razy w roku, kwitnienie będzie zdecydowanie bardziej obfite. Wczesną wiosną krzew można przyciąć i na tym kończy się konieczna pielęgnacja budlei.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny