Sadzonki bukszpanu krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie
Bukszpan wieczniezielony to znana praktycznie wszystkim roślina, która często rośnie w naszych ogrodach. Cena za sadzonki bukszpanu nie jest wysoka, co sprawia, że zainteresowanie krzewem jest jeszcze większe. Istnieje dodatkowo możliwość rozmnażanie bukszpanu wieczniezielonego, jednak by to zrobić, powinniśmy wiedzieć, jaki jest na to najlepszy sposób. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o szczepkach bukszpanu i ich sadzonkowaniu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzonkach roślin.
Bukszpan wieczniezielony - krótka charakterystyka rośliny
Bukszpan wieczniezielony i jego cechy charakterystyczne
Bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens, znany także jako bukszpan zwyczajny, jest krzewem, który naturalnie występuje na terenach Azji Mniejszej, Afryki Północnej, Europy Południowej i Środkowej, a także w obszarze od Himalajów po Kaukaz. W naszym kraju bukszpan wieczniezielony sadzony jest jako roślina ozdobna.
Warto wiedzieć, że bukszpan jest zimozielonym krzewem, który potrafi dorosnąć do około 3 m wysokości. Jego pokrój jest zwarty i kulisty. Liście tej długowiecznej rośliny są błyszczące, ciemnozielone, skórzaste i eliptyczne. Na pędach wyrastają one naprzeciwlegle, ale bardzo gęsto. Co więcej, wydzielają one dość charakterystyczny zapach. Owocem krzewu jest torebka.
Kwiaty tej rośliny nie są główną ozdobą tej rośliny. Są one bardzo małe i pojawiają się w gęstych i krótkich gronach w kątach liści. Ich kolor jest żółtawobiały. Warto wiedzieć, że bukszpan wieczniezielony jest rośliną jednopienną, a jego kwiaty silnie przyciągają pszczoły i inne rośliny zapylające.
Rozsada bukszpanu - zastosowanie i popularne odmiany
Bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens, jest ozdobną rośliną uprawną, która znana jest z sadzenia w ogrodach. Żywopłoty z bukszpanu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie. Dlatego bez problemu możemy stworzyć niski żywopłot z bukszpanu, jak i wysoki żywopłot z bukszpanu.
Ze względu na gęsty i bardzo ładny pokrój, z bukszpanu możemy stworzyć także różnego rodzaju bryły i formy. Tym tanim sposobem stworzymy w naszym ogrodzie prawdziwe dzieła sztuki, o ile cięcie i cała pielęgnacja krzewu będzie poprowadzona prawidłowo. Dlatego, zanim kupimy rozsadę bukszpanu, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda sadzonkowanie roślin, czy sami możemy przeprowadzić rozmnażanie bukszpanu, a jeśli tak, jak ukorzenić bukszpan i jak o niego dbać.
Zanim przejdziemy do rozmnażania i tego, jak ukorzeniamy bukszpan i jak powinniśmy dbać o szczepki bukszpanu, dowiedzmy się jeszcze, jakie odmiany bukszpanu wieczniezielonego są popularne. Otóż popularnością cieszy się wrażliwa na mróz i dość szybko rosnąca odmiana 'Aureovariegata', której liście z początku są żółte, a później stają się zielonożółte. Kolejną odmianą jest 'Argenteovariegata', której liście charakteryzują się białymi obrzeżeniami, natomiast żółtymi brzegami charakteryzuje się odmiana 'Marignata'. Popularna jest również szybko rosnąca odmiana o charakterystycznym żółtym rysunku na liściach 'Rotundifolia'. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bukszpanie.
Sadzonki bukszpanu - co powinniśmy wiedzieć
Sadzonki bukszpanu - jak powinny być pobierane
Aby rozsada bukszpanu była przygotowana odpowiednio, należy wiedzieć, w jaki sposób pobrać sadzonki tego krzewu. Jest to bardzo przydatne, jeśli chcemy tanio wyhodować nowe rośliny z tych, które mamy. Sam proces jest bardzo prosty. Pamiętajmy jednak, że sadzonka powinna być pobierana ze zdrowej rośliny.
Sadzonki bukszpanu pobiera się w sierpniu, choć wiele osób wykonuje ten zabieg od wiosny aż do lata. Najważniejsze jest jednak to, by nie pobierać sadzonek jesienią, bo wtedy mogą się one nie ukorzenić ze względu na zbyt krótki okres do zimy. Co więcej, szczepki bukszpanu można pobierać przy wykonywaniu cięcia krzewu.
By tanio i dobrze pobrać sadzonki bukszpanu, powinno się ściąć około 10 cm długości odcinek pędu wierzchołkowego. Pamiętajmy przy tym o tym, że takie szczepki bukszpanu powinny być pobierane z jeszcze niezdrewniałych pędów tegorocznych. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na to, by dolna część pędu była sztywna i nie uginała się od delikatnego nacisku. Z kolei reszta pędu powinna mieć zielony kolor.
Szczepki bukszpanu - co z nimi zrobić po pobraniu z bukszpanu
Jeśli pobraliśmy już szczepki bukszpanu z rośliny, powinniśmy dowiedzieć się także, co należy z nimi później zrobić, by były dobrze przygotowane do ukorzenienia się. Otóż pierwsze co robimy po pobraniu jeszcze niezdrewniałych pędów, jest oderwanie do połowy długości pędu ich dolnych listków. Jest to bardzo istotne, ponieważ właśnie ta część rośliny będzie wkopana do ziemi.
Dodatkowo możemy także przyciąć wierzchołek pędu, usuwając przy tym jeszcze małe i nierozwinięte listki. Dzięki temu nasza sadzonka nie będzie traciła tyle wilgoci, przez co nie uschnie. Kolejnym krokiem jest zanurzenie dolnej części rośliny w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i zielnych.
Już po wypuszczeniu korzeni powinniśmy przygotować odpowiednią ziemię pod uprawę sadzonek bukszpanu. Najlepsza będzie do tego rozluźniona z piaskiem ziemia, np. odkwaszony torf wymieszany z piaskiem w stosunku 1:1. Ważne jest to, by odczyn pH gleby był choćby zbliżony do obojętnego, ponieważ bukszpan nie znosi dobrze bardzo kwaśnego podłoża.
Sadzonkowanie - jak ukorzenić bukszpan i jak wygląda jego pielęgnacja
Jeśli wszystkie elementy są już przygotowane, możemy przystąpić do posadzenia naszych sadzonek w podłożu. Warto wiedzieć, że sadzonki powinny być posadzone w półcienistym lub cienistym miejscu i powinniśmy dbać o to, by ich podłoże było cały czas wilgotne. Podlewanie powinno być przeprowadzane bardzo ostrożnie.
Czas ukorzeniania się roślin może być różny. Nasze sadzonki mogą się przyjąć już po kilku tygodniach lub po kilku tygodniach. W trakcie pierwszej zimy powinniśmy trzymać je w szklarni, inspekcie lub też w widnej i chłodnej piwnicy. Już wiosną powinny nadać się do posadzenia w gruncie, natomiast lepiej jest przetrzymać je przez około 2 lata w doniczce, by były silne i bardziej rozkrzewione.
Cena za krzew bukszpanu nie jest wysoka, natomiast pamiętajmy o tym, że ceny zależą głównie od tego, jak wielki jest krzew, który chcemy kupić, a także, od jakiego producenta on pochodzi. Jeśli mamy jednak możliwość do samodzielnego rozmnożenia bukszpanu z własnego krzewu, warto z tego skorzystać, szczególnie dlatego, że zabieg ten nie jest wcale skomplikowany, a możemy uzyskać piękny żywopłot lub krzewy w naszym ogrodzie.