Sadzonki cytryńca chińskiego krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie
Cytryniec chiński nie jest bardzo popularną rośliną, jednak warto ją poznać. Jednak zanim zdecydujemy się na to, by kupić sadzonki cytryńca chińskiego, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są wymagania glebowe, jak przebiega sadzenie rośliny, jej uprawa, a także pielęgnacja. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, gdzie kupić sadzonki cytryńca chińskiego i jaka jest ich cena. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się cytryniec chiński.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzonkach roślin.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cytryniec chiński - charakterystyka rośliny
Cytrynowiec chiński - Schisandra chinensis, znany jest również jako chiński agrest i cytrynowiec japoński. Cytrynowce chińskie zaliczane są do rodziny cytryńcowatych - Schisandraceae. Warto wiedzieć, że chińskie agresty nie są jednak bardzo znanymi roślinami, dlatego też ich sadzonki nie są aż tak często kupowane.
Rośliny te naturalnie występują w dolinach rzek i w górskich lasach Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza w Japonii, Chinach, Korei oraz w Rosji. Powinniśmy wiedzieć, że cytrynowiec japoński nie jest drzewem ani też krzewem, natomiast jest to dwupienne pnącze, przez co bardzo często traktowany jest jako krzew lub drzewo.
Jeśli interesujemy się zakupem cytrynowca japońskiego - Schisandra chinensis, powinniśmy wiedzieć, czym się on charakteryzuje. Otóż łodyga cytrynowców jest bardzo elastyczna. Z łatwością oplata ona drzewo lub krzew, przez co pnie drzew wyglądają bardziej atrakcyjnie. Pnącze dorasta do około 8-15 m długości.
Liście roślin są ogonkowe i ułożone w pęczkach. Mają one eliptyczny lub odwrotnie jajowaty kształt, a ich brzeg jest drobnoząbkowany. Nasada liści jest klinowata, a ich koniec jest zaostrzony. Charakterystycznym elementem jest przyjemny zapach, który wydziela się po ich roztarciu. Liście, tak jak i owoce i kwiaty są dekoracyjną częścią rośliny. Rozdzielnopłciowe kwiaty zwisają na długich szypułkach i wyrastają w kątach liści. Kwiaty są one pachnące i wybarwione na biały lub kremowy kolor. W momencie przekwitania zabarwiają się na lekko różową barwę. Kolejnym elementem jest kłosowata kiść, która składa się ze szkarłatnoczerwonych, kulistych i soczystych jagód, w których znajduje się jedno lub dwa nasiona.
Sadzonki cytryńca chińskiego - jakie wymagania glebowe mają rośliny, a także jak przebiega ich uprawa
Jeśli chcemy zdecydować się na zakup sadzonek, powinniśmy wiedzieć, jak przebiega sadzenie, a także i pielęgnacja roślin. Najpierw jednak powinniśmy zapoznać się z wymaganiami glebowymi i tym, na jakim stanowisku zasadzić sadzonki. Wtedy znacznie łatwiej będzie nam prowadzić uprawę tych pnączy.
W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że sadzonki cytryńca chińskiego powinny być sadzone na próchniczych, żyznych i dostatecznie wilgotnych glebach. Warto wiedzieć, że rośliny te wykazują dużą mrozoodporność, natomiast słabo reagują na suszę. Z kolei możemy je sadzić na stanowiskach wodnych. Kolejnym elementem jest stanowisko, które powinno być słoneczne lub lekko zacienione, ciepłe, a także osłonięte od wiatru.
Pamiętajmy o tym, że podczas sadzenia musimy zadbać o podpory dla pnącza. Dobrze jest więc sadzić te pnącze w pobliżu drzew, ponieważ mogą się one wtedy swobodnie oplatać. Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację, powinniśmy zadbać o to, by pnącze, zwłaszcza w okresach suszy, miało zapewnione wystarczającą wilgotność gleby.
Co ciekawe, cytrynowiec chiński to roślina o jadalnych owocach, które stosowane są jako surowce zielarskie. W owocach i nasionach znajdują się kwasy organiczne, cukry i witamina C. Owoce usuwają zmęczenie, a także poprawiają ostrość widzenia nawet w ciemności. Jest to także roślina ozdobna, która rozmnaża się przy pomocy odrostów korzeniowych lub odkładów. Z owoców cytryńców chińskich możemy także przygotować konfitury, dżemy, a nawet i sok. Z liści i kory tworzy się napar, który pije się jak herbatę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cytryńca chińskiego.
Gdzie kupić sadzonki i jaka jest ich cena - chiński agrest w sklepie internetowym i stacjonarnym - wady i zalety
Kiedy planujemy, by cytryniec chiński znalazł się w naszym ogrodzie, musimy wiedzieć, gdzie zakupimy sadzonki tych roślin i w jakich cenach są one dostępne. Pamiętajmy o tym, że sadzonki można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym. Jednak zarówno pierwsza, jak i druga możliwość ma swoje wady i zalety.
Kupując sadzonki cytryńca chińskiego w sklepie stacjonarnym, możemy jeszcze przed zakupem sprawdzić, w jakiej kondycji są sadzonki. Tutaj pamiętajmy, by nie wybierać takich, które mają widoczne uszkodzenia mechaniczne, ale również tych, które są porażone przez choroby i szkodniki. Niestety decydując się na zakup w sklepach stacjonarnych, musimy wybrać się do sklepów i sprawdzić, czy cytryniec jest w ich ofercie.
Jednak inną alternatywą są sklepy internetowe. W tym przypadku bez wychodzenia z domu możemy zrobić zakupy, które dodatkowo przyjdą do nas kurierem. Wadą tego typu zakupów jest to, że nie wiemy, jak wyglądają sadzonki i w jakiej kondycji one są. Dlatego jest to dość duże ryzyko, szczególnie gdy nie kupujemy od znanych i polecanych sprzedawców. Cena za te rośliny to około 12 zł za sadzonkę, oczywiście zależy to od miejsca zakupu, a także od tego, jak duża jest sadzonka.