Czosnek niedźwiedzi - charakterystyka rośliny

Czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum, to roślina z rodziny amarylkowatych - Amaryllidaceae, która naturalnie rośnie w postaci rozległych łanów w runach wilgotnych lasów liściastych. Czosnek spotykany jest na terenach Europy, gdzie również prowadzi się jego uprawę. W Polsce możemy go spotkać na południu kraju, natomiast w północnych częściach jest on dość rzadko spotykany, a nawet objęty częściową ochroną.

Warto wiedzieć, że rośliny te są już od dana znane jako rośliny ozdobne, lecznicze i jadalne. Co więcej, wykazują one podobne właściwości lecznicze do czosnku pospolitego, ale w przeciwieństwie do niego, wyróżniają je bardzo atrakcyjne kwiaty i ulistnienie. Pamiętajmy, że wszystkie części tej rośliny są jadalne.

Jeśli interesuje nas uprawa czosnku niedźwiedziego, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się roślina. Otóż czosnki niedźwiedzie - Allium ursinum, rosną w płatach, albo i zwartych, ale i dużych łanach i dorastają do około 20-50 cm wysokości. Ich organem podziemnym są wąskie i długie cebule. Liście czosnku są długoogonkowe, a zaostrzona na końcu blaszka jest eliptyczno-lancetowata.

Szypuła kwiatostanu jest pełna, wzniesiona, bezlistna i trójkanciasta. Może osiągnąć ona nawet 15-50 cm wysokości, co powoduje, że jest dłuższa od liści. Z kolei kwiaty, będące częścią ozdobną rośliny, są zebrane po 3-30 w luźnych baldachach na szczycie szypuły kwiatostanu. Pojedyncze kwiatki są białe, a ich średnica dosięga do około 2 cm. Z kolei owocem jest pękająca torebka, która składa się z trzech komór, w których znajduje się po 1 lub 2 nasiona.

Czosnek niedźwiedzi - sadzenie, uprawa i pielęgnacja w doniczce i ogrodzie

Jeśli kupimy już sadzonki czosnku niedźwiedziego - Allium ursinum, powinniśmy wiedzieć, jak przebiega ich uprawa, zasadzenie, a także, jakie czynności związane z pielęgnacją są im niezbędne. Bez tego nasza uprawa w doniczce lub w ogrodzie nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Dlatego warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi powinien być uprawiany w ścisłej kontroli, ponieważ należy do roślin dość ekspansywnych, przez co w niekontrolowanych warunkach może rozrosnąć się do dość dużych obszarów i tym samym ograniczy możliwość wzrostu innych roślin. Na pewno nie powinniśmy go sadzić przy roślinach motylkowatych, ponieważ może ograniczyć ich wzrost, tak jak i one ograniczają wzrost czosnku.

Pamiętajmy też, że czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum, w przeciwieństwie do innych czosnków, jest w stanie rosnąć na stanowiskach lekko zacienionych. Musimy mu jednak zapewnić odpowiednio przepuszczalną, próchniczą i żyzną glebę. Nie zapominajmy też, że jest on wrażliwy na suszę i zbyt dużą wilgoć w glebie, dlatego przy przeprowadzaniu podlewania, powinniśmy pamiętać o regularności, ale nie dużej intensywności.

Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także jak wybrać sadzonki czosnku niedźwiedziego
Sadzonki czosnku niedźwiedziego, a także czosnek niedźwiedzi, jego uprawa i pielęgnacja

Kolejnym ważnym elementem jest to, że czosnek wysiewany jest na miejsce stałe lub do zimnego inspektu, już po dojrzeniu nasion. Z kolei cebule, wykopane późnym latem, powinny być sadzone w kolejnym roku, po kiełkowaniu. Ważne jest jednak, by cebule sadzone były dość głęboko. Jeśli szukasz więcej cennych porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie czosnku niedźwiedziego krok po kroku.

Sadzonki czosnku niedźwiedziego - gdzie kupić i jak wybrać

Jeśli nie chcemy sadzić cebul czosnku lub wysiewać ich nasion, a interesują nas jedynie gotowe sadzonki czosnku niedźwiedziego, wtedy z pewnością łatwiejszym sposobem będzie zakup sadzonek tych ozdobnych, ale i leczniczych roślin. Zanim jednak do tego przejdziemy, powinniśmy zwrócić na kilka kwestii, istotnych przy ich wyborze.

W pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, gdzie zakupimy sadzonki. Otóż możliwości jest wiele i wszystko zależy tak naprawdę od nas. Sadzonki czosnku niedźwiedziego - Allium ursinum, zakupimy zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Jednak kupując sadzonki przez internet, powinniśmy mieć pewność, że sprzedawca, od którego kupujemy materiał zielny, jest polecany. W przeciwnym razie możemy spotkać się z wielkim rozczarowaniem.

Co więcej, kupując sadzonki stacjonarnie, mamy możliwość zauważenia, czy wszystko jest z nimi dobrze i czy wyglądają zdrowo. Tutaj powinniśmy dokładnie obejrzeć nasze sadzonki, a wszelkie zmiany chorobowe lub oznaki żerowania szkodników, muszą informować nas o tym, by nie kupować tych sadzonek. Dlatego przeglądnięcie rośliny z każdej strony powinno być dla nas czymś naturalnym i odruchem.

Jeśli uda nam się zakupić sadzonki czosnku niedźwiedziego - Allium ursinum, możemy przystąpić do ich przesadzenia, pamiętając oczywiście o tym, by sprostać wszelkim wymaganiom rośliny. Nie zapominajmy również o pielęgnacji, zwłaszcza podlewaniu rośliny, która jest bardzo istotnym elementem podczas całej uprawy. Dobrze hodowany czosnek, może stać się doskonałym materiałem do rozmnażania w kolejnych latach uprawy.

ikona podziel się Przekaż dalej