Datura - czym charakteryzuje się wieloletnia roślina

Datura - Datura, znana jest także jako bieluń i czasami bywa błędnie nazywana jako Brugmansia. Powinniśmy wiedzieć, że Brugmansia to zupełnie inna roślina i nie powinniśmy mylić jej z daturą. Datura to roślina, która zalicza się do rodziny psiankowatych - Solanaceae, bez różnicy czy mówimy o daturze czerwonej, daturze fioletowej, daturze różowej, czy daturze drzewiastej.

Warto wiedzieć, że rośliny te naturalnie występują na terenach Ameryki Południowej, a także w południowej części Ameryki Północnej. Ich naturalnym miejscem występowania są suche i skaliste tereny, pustynie, ale możemy spotkać je również na ruderalnych siedliskach i w ogrodach przydomowych. Tutaj musimy także wiedzieć, że kwiat datura w wielu miejscach uznawany jest za inwazyjny chwast.

Bardzo ważne jest to, że zarówno datura drzewiasta, jak i inne datury, są roślinami silnie trującymi, dlatego nie są polecane do posadzeń w okolicach placów zabaw, czy w ogrodach, w których przebywają dzieci. Jeśli jednak chodzi o kwiaty ozdobne, które nazywane są jako datury, obecnie zostały one zakwalifikowane do rodzaju brugmansja - Brugmansia. Zajmijmy się właśnie tymi ozdobnymi roślinami.

Datura to wieloletnia lub jednoroczna roślina. Znana jest również datura drzewiasta, która jest znanym krzewem lub nawet i niewielkim drzewem. Warto wspomnieć jednak o tym, że datury jednoroczne charakteryzują się mniejszymi kwiatami, które dorastają do około 15-20 cm długości i rosną one pionowo do góry. Natomiast datura wieloletnia wytwarza kwiaty do około 50 cm długości i są one z reguły zwisające lub przewisające. Liście datury są ciemnozielone, duże i jajowate. Sprawdź także ten artykuł o uprawie bielunia datury.

Kwiat datura - co musimy wiedzieć o uprawie

Zanim zakupimy nasiona, czy też sadzonki datury lub jej odmian, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te kwiaty, ponieważ są one dość wysokie. W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, że datura najlepiej rozwija się w próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe i dość szybko nagrzewającej się glebie. Najlepiej, gdy jej pH będzie wynosiło od 5,5 do 6,5. Dodatkowo na dnie doniczki powinno się wykonać około 2 cm warstwę drenażu, do którego możemy wykorzystać keramzyt lub gruby żwir.

Kolejnym elementem uprawy jest przesadzanie, które przeprowadza się kilka razy w ciągu roku, szczególnie gdy sadzonka jest młoda. Kiedy zapewnimy roślinom odpowiednie nawożenie i częste przesadzanie, będą one szybciej rosły i lepiej się rozwijały. Przejdźmy teraz do nawożenia, które w przypadku starszych roślin musi być intensywne szczególnie w okresie wegetacyjnym. Do nawożenia możemy użyć Florovit, który stosujemy do podlewania, bądź Azofoskę lub Osmocote, które są nawozami wolno działającymi.

Niezbędnym zabiegiem jest podlewanie roślin, które jest szczególnie ważne w okresie letnim, gdzie datury pozbywają się wody poprzez swoje duże liście. Podlewanie powinno być przeprowadzane regularnie, by zachować stałą wilgotność gleby. Dodatkowo woda powinna być odstana. Ważne jest także to, by nie polewać liści roślin, ponieważ może to spowodować gnicie liści i kwiatów.

Podczas uprawy datur, musimy pamiętać o tym, że rośliny jednoroczne nie są przystosowane do przycinania. Z kolei wieloletnie datury przycina się dopiero wtedy, kiedy osiągną około 80-100 cm wysokości. Właśnie wtedy przycinanie powinno być raz na rok w okresie późnej jesieni. W tym okresie skracamy około 1/4 długości pędów.

Odmiany i cena za sadzonki datury - który kwiat datura powinien wzbudzić nasze zainteresowanie

Jeśli interesuje nas zakup datury, powinniśmy wiedzieć, że sadzonka tej rośliny dostępna jest do zakupu zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Cena za rośliny jest zróżnicowana i zależy od tego, jakiej wielkości jest sadzonka, jakiej jest ona odmiany, a także, od jakiego producenta kupujemy daturę. Tak samo jest w przypadku nasion. Z reguły cena za sadzonkę wynosi około 10 zł.

Jednak przy zakupie musimy zwrócić uwagę na to, w jakiej kondycji jest sadzonka. Jest to bardzo istotne, ponieważ uszkodzone lub porażone chorobami i szkodnikami sadzonki, z reguły nie mają szansy na prawidłowy rozwój, a co za tym idzie, zmarnujemy nie tylko pieniądze, ale i czas oraz wysiłek, który włożymy w uprawę.

Podczas zakupu datury, warto zwrócić także uwagę na różne odmiany, ponieważ na rynku dostępna jest nie tylko datura biała, ale także datura czerwona, datura różowa, datura fioletowa, czy też datura żółta. Do popularnych odmian tej rośliny zalicza się odmiana 'Double Purple Queen', 'Double White' czy też 'Apricot'.

ikona podziel się Przekaż dalej