Kup sadzonki derenia jadalnego

Jest bardzo wiele powodów, dla których warto sięgnąć po derenia jadalnego. Krzew derenia jest bardzo ładny, może nie aż tak atrakcyjny, jak inne gatunki derenia, na przykład dereń czerwony kwiecisty, ale naprawdę bardzo ciekawie się prezentuje. A do tego ma cenne owoce – duże, zwisające na szypułkach owalne pestkowce, które mają wiśniowoczerwony kolor. Dojrzewanie owoców przypada na wczesną jesień. Początkowo są kwaśne, jednakże później mogą nabrać słodkawego smaku.

Owoce derenia jadalnego świetnie nadają się do przetworzenia lub zjedzenia na surowo. Można robić z nich dżemy i soki, a także dereniówkę – zdrowotną nalewkę o kwaskowatym smaku. Owoce derenia mają dużo witaminy C. Wiele wskazuje także na to, że mają właściwości przydatne podczas problemów z układem krążenia i sercem. Wzmacniają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie.

Sadzonki derenia jadalnego to strzał w dziesiątkę. Roślina nie jest szczególnie wymagająca, nie potrzebuje ani troskliwej pielęgnacji, ani specjalnego podłoża. Derenie są mrozoodporne, tolerancyjne w stosunku do przesuszenia i zanieczyszczenia powietrza. Na dodatek ładnie wyglądają przez cały rok, zatem to wspaniała ozdoba ogrodu.

Cena sadzonki derenia jadalnego

Jeśli chodzi o derenia jadalnego, sadzonki mogą być bardzo zróżnicowane. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że drzewko jest bardzo drogie, ale warto pamiętać, że dereń rośnie bardzo powoli. Dlatego średniej wysokości sadzonka ma już co najmniej kilka lat. Drzewko o wysokości około 1 m to koszt mniej więcej 50 zł. Większe potrafią kosztować już około 100 zł. Z drugiej strony małe sadzonki są dużo tańsze. Cena sadzonki o wysokości około 60 cm to już koszt rzędu 20-30 zł. Różnica jest znaczna.

Warto jednak pamiętać, że nie ma pewności, że mała, młoda sadzonka derenia jadalnego zacznie wypuszczać owoce. Roślina owocuje dopiero po 8 latach od skiełkowania nasiona. To sprawia, że dopiero sporej wielkości drzewko jest zdolne do wytwarzania owoców i być może trzeba będzie cierpliwie poczekać na ten moment. Z tego względu samodzielna uprawa i rozmnażanie derenia w domu nie są najlepszym pomysłem. Krzew derenia rozwija się naprawdę bardzo wolno, więc trzeba by uzbroić się w bardzo wiele cierpliwości.

Sadzonki derenia jadalnego – jakie kupić?

Chociaż dereń jadalny nie ma szczególnych wymagań, roślina bywa kapryśna i musi być naprawdę w dobrym stanie, żeby przyjąć się w nowym miejscu. Dlatego poleca się kupowanie sadzonek derenia jadalnego w dużych punktach sprzedaży, na przykład w szkółkach lub centrach ogrodniczych. Tylko wtedy można mieć pewność, że rośliny były dobrze przechowywane.

To ważne, ponieważ źle przechowywane sadzonki przesychają. Uszkodzone korzenie gorzej się przyjmują na stałym miejscu. Tylko odpowiednio ukorzenione drzewka zapewniają regularnie i obfite owocowanie. Warto także sprawdzić stan liści derenia. Nie może być na nich śladów żerowania szkodników (nadgryzień, przebarwień) czy chorób grzybowych (wilgotnych plam, mączystych nalotów). Dzięki temu uprawa zakończy się powodzeniem. Sprawdź także ten artykuł o uprawie derenia jadalnego w ogrodzie.

Nie tylko sadzonki derenia jadalnego

Dereń jadalny to tylko jeden z wielu różnych gatunków. Rodzina dereniowatych jest bardzo duża, a większość gatunków z powodzeniem można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego w sklepach ogrodniczych dostępne są nie tylko sadzonki derenia jadalnego, lecz także innych gatunków. Większość z nich pełni tylko funkcję ozdobną, ich owoce nie nadają się do jedzenia.

Na liście tych bardziej ozdobnych, ciekawszych gatunków można znaleźć dereń biały. To niewysoki krzew, który z pewnością spotkałeś na spacerze w parku. Jest bardzo popularny i zachwyca swoimi ładnymi, białymi kwiatami. Nieco podobny pokrój jak dereń biały, ma dereń rozłogowy. To roślina, która przywędrowała do nas z Ameryki i porasta łęgi i lasy. Dereń rozłogowy można uprawiać w ogrodzie, ale lepiej wybierać jego kultywary. Są o wiele niej ekspansywne i o wiele bardziej atrakcyjne. Zwłaszcza odmiany o srebrnych liściach ładnie się prezentują. We florze Polski pojawia się jeszcze dereń świdwa. Jest to stosunkowo najmniej znany gatunek. Dereń świdwa rzadko jest uprawiany w ogrodzie.

Ze względu na wartość dekoracyjną w ogrodzie częściej pojawiają się inne gatunki derenia: dereń kwiecisty, dereń kousa i dereń pagodowy. Do rzadziej spotykanych należy także dereń kanadyjski płożący, który nieszczególnie często jest wybierany do ogrodu. Dereń kwiecisty, jak sama nazwa na to wskazuje, zachwyca swoimi przepięknymi kwiatami. Niektóre odmiany mają nietypowe kolory – jak dereń czerwony ‘Cherooke Chief’ czy Red Beuaty’, inne znów, jak podgatunek robra – przebarwiająco się na czerwono kwiaty. Dereń kousa jest świetnie wszystkim znany. Jego ładne, delikatne, czteropłatkowe kwiatuszki wspaniale wyglądają na tle ciemnozielonych liści. Dereń pagodowy natomiast wyróżnia się pokrojem – to duże, regularne drzewo o zachwycającym wyglądzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny