Drzewa w ogrodzie – wybierz odpowiednie

Drzewa ogrodowe – ustal rodzaj

Zanim zaczniesz rozglądać się za sadzonkami drzew w ogrodzie, warto zastanowić się nad tym, czego oczekujesz i co chcesz zobaczyć na swoim podwórku. Najbardziej popularne są drzewka owocowe, ponieważ są nie tylko ładne przez cały rok, lecz także są źródłem wartościowych owoców. Jeśli jednak wiesz, że nie będziesz mieć czasu na przetwarzanie owoców na przetwory, lepiej zrezygnować z tych roślin. Chyba, że zdecydujesz się na niskopienne, karłowate odmiany, które nie są tak plenne.

Jest bardzo wiele drzew ozdobnych, które będą nadawać się do ogrodu. Drzewa liściaste to ogromny wybór naprawdę różnych gatunków, które wyróżniają się ciekawym kolorem liści, pokrojem, fakturą blaszek czy nietypowymi kwiatostanami. Nie musisz decydować się na smutne wierzby czy pospolite brzozy i graby – opcji jest naprawdę mnóstwo. Ciekawie prezentują się oczywiście także drzewa iglaste. Nie musisz mieszkać blisko lasu, żeby móc zasadzić sadzonki świerka czy jodłę, które także wspaniale będą wyglądać w ogrodzie.

Wielkość drzewka a wielkość ogrodu

Warto także zastanowić się nad tym, jakie powinno być wybrane drzewo. To fakt, że większość z nich osiąga spore rozmiary dopiero po 10 latach, a po 20 docelowe, ale trzeba mieć to na względzie wcześniej. Pozwolenie na wycinkę drzew trudno jest uzyskać, a zbyt duże drzewa na małej działce zacieniają cały ogród i po prostu są niebezpieczne w czasie burzy czy intensywnego wiatru.

Dlatego, jeśli jesteś właścicielem małego ogrodu, wybieraj spośród niższych drzewek. Niektóre naprawdę duże gatunki mają niskopienne odmiany, które przy okazji są także bardzo atrakcyjne. Wiele z nich, na przykład klon japoński ‘Aureum’, mają ciemnozielone liście. Ich kwitnienie czasami bywa także obfitsze i bardziej intensywne.

Sadzonki drzew – podstawowe informacje

Rodzaje sadzonek drzew

Zarówno sadzonki drzew liściastych, jak i iglastych, występują w trzech rodzajach. Najczęściej można spotkać drzewka z nagim korzeniem. Są one najtańsze, jednak ich jakość czasami pozostawia wiele do życzenia. Nagi korzeń jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne w transporcie. Najgorsze jest jednak to, że szybko wysycha i cała sadzonka traci na jakości. Na dodatek taki rodzaj sadzonki musi być wysadzany wyłącznie wczesną wiosną lub jesienią.

Dlatego lepszą alternatywą są drzewka balotowane. To oznacza, że zostały wykopane w szkółce z całą bryłą korzeniową i owinięte folią, która zapobiega wyparowywaniu wody. Dzięki temu są w lepszej kondycji i mniej narażone na uszkodzenia podczas transportu. Najlepszą opcją byłyby sadzonki w pojemnikach. Pojawiają się w sprzedaży szkółkowej, jednakże prawie wyłącznie w przypadku mniejszych gatunków. Wysokie sadzonki wymagałyby kilkunastolitrowych lub większych pojemników, żeby mogły rozwinąć bryłę korzeniową. A to oznaczałoby ogromny ciężar sadzonki i problemy w transporcie. Jeśli masz już wybrane sadzonki, sprawdź także ten artykuł na temat sadzenia drzew krok po kroku.

Sadzonki szczepione na pniu

Wiele osób, które zamierzają rozpocząć uprawę drzewek owocowych lub ozdobnych, zastanawia się nad tym, czy wybrać sadzonki szczepione, czy nie. Ta metoda nie ma nic wspólnego z modyfikowaniem genetycznym ani podawaniem jakiś substancji do pnia drzewa. Polega to na pobraniu szczepki głównej rośliny i wszczepieniu jej na podkładkę, czyli pień drzewa innego gatunku.

Dlaczego to takie ważne? Bardzo wiele odmian drzewek ozdobnych czy owocowych średnio sprawdza się w naszym klimacie. Szczepienie na podkładkach sprawia, że są one bardziej odporne na mróz i choroby kory i drewna. Szczepki nie przejmują cech podkładki, to znaczy smak owoców czy wygląd drzewa się nie zmienia, jedynie zmienia się odporność. Najczęściej wykorzystuje się podkładki ze śliwy ałyczy lub M24.

Sadzonki drzew podczas sadzenia, czyli sadzonki drzew owocowych i liściastych
Sadzonki drzew krok po kroku, w tym sadzonki drzew owocowych i sadzonki drzew liściastych

W przypadku drzew owocowych bardzo wiele odmian szlachetnych musi być szczepiona na podkładkach. Jeśli chodzi o wybór drzew ozdobnych, można spotkać takie i takie opcje. Sadzonki świerka, sosny czy na przykład aronii nie muszą być szczepione – rośliny są typowe dla naszych warunków klimatycznych.

Jak wybrać sadzonki drzew

Jak określić jakość sadzonki

Kupując sadzonki drzew, warto zobaczyć je na żywo, żeby ocenić ich jakość. Tylko w ten sposób będziesz w stanie stwierdzić, czy naprawdę nadają się do posadzenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich poziom rozwoju. Powinny być rozgałęzione i sporo liści na gałązkach. Jesienią mogą być one oczywiście już przebarwione, wcześniej jednak powinny być zielone i gładkie.

Sadzonki drzew liściastych muszą mieć gładką, zieloną blaszkę. Warto sprawdzić spodnią stronę liści – tam często są widoczne ślady żerowania różnego rodzaju szkodników. Warto także przyjrzeć się, czy nie widać żadnych przebarwień i plam, które mogłyby zwiastować choroby grzybowe. Jeśli to możliwe, obejrzyj system korzeniowy rośliny – musi być intensywnie rozwinięty i dość duży, wtedy szansa, że drzewo się przyjmie jest znacznie większa.

Należy wybierać sadzonki co najmniej dwuletnie. Starsze także nadają się do sadzenia, ale te 7-10 letnie są już duże i ich sadzenie może sprawiać kłopot. Na dodatek trudniej się przyjmują i są znacznie droższe. Jednakże oznacza to także, że od razu masz prawie dorosłe drzewka, które ładnie wyglądają w ogrodzie.

Ceny przykładowych drzewek

Trudno stwierdzić, ile kosztuje przeciętna cena drzewa. Zależy to od bardzo wielu czynników – oczywiście te rzadsze i mniej popularne będą o wiele droższe, niż pospolite. W przypadku drzew liściastych więcej przyjdzie zapłacić za intensywnie wybarwione i bardziej ozdobne odmiany, w przypadku owocowych – za te szlachetne. Drzewa iglaste o nietypowym wybarwieniu igieł także mogą być co nieco droższe.

Kupując drzewka z nagim korzeniem w szkółce, możesz liczyć na cenę rzędu 7-25 zł za sztukę. Jeśli jednak kupujesz rośliny w pojemnikach, cena 20-60 zł za sztukę jest bardziej odpowiednia. Drzewa liściaste w barwnych odmianach są droższe – ceny klonu japońskiego o bordowych liściach sięgają 80 zł za 50-cio centymetrową sadzonkę. Najbardziej nietypowe odmiany o intensywnie wybarwionych kwiatach mogą kosztować o wiele więcej. Na przykład magnolia o żółtym kolorze kwiatów to już cena ponad 120 zł za sztukę.

Dużo przyjdzie nam zapłacić także za dużą, kilkuletnią sadzonkę. 3 metrowa sadzonka jawora to koszt około 500 zł. Dwumetrowy buk natomiast potrafi kosztować więcej niż 450 zł. Nieco tańsze są dorosłe drzewka owocowe. Na przykład wiśnia kosztuje mniej więcej 320 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt sadzenia, którym zajmują się wyłącznie profesjonalne firmy ogrodnicze.

ikona podziel się Przekaż dalej