Sadzonki dzikiej róży (Rosa canina) – kilka słów o gatunku

W ogrodach głównie pojawiają się szlachetne odmiany róż. Są piękne i bardzo eleganckie, rosną na rabatach, jako solitery, a także na żywopłot. Róża dzika jest co nieco zapomniana, ale warto ją posadzić. Owoce dzikiej róży są naprawdę wartościowe, zatem krzew powinien znaleźć się w każdym ogrodzie.

Dzika róża to roślina pospolita w Europie, włącznie z Polską. To Rosa canina, róża psia. Dziko pojawia się jeszcze co najmniej 20 podobnych gatunków, są jednak mniej powszechne. Odmiany róży dzikiej są nieliczne. Krzew czasami zaskakuje przepięknymi kwiatami w czasie spacerów po lesie i przyleśnych drogach i ścieżkach. Zwłaszcza kwitnienie dzikiej róży jest piękne. Kwiaty są delikatne, różowe i pachnące. Pojedyncze, złożone z drobnych płatków, mają subtelną budowę. Pojawiają się w czerwcu, a w okresie jesiennym opadają, zawiązując owoce.

Krzew dzikiej róży nie jest wysoki i chociaż jego pędy osiągają 2-3 m wysokości, są one wygięte i opadają w dół. Na dodatek na łodygach pojawiają się silne kolce, hakowato wygięte i łatwo rozrywające skórę. Liście są złożone z pięciu eliptycznych lub jajowatych listków. Owoce dzikiej róży to czerwone, prawie bordowe pestkowce. Są drobne i kwaśne, nie nadają się do jedzenia na surowo, można jednak robić z nich przetwory. Pojawiają się jesienią, do zbiorów nadają się po pierwszych przymrozkach.

Owoce dzikiej róży – właściwości

Sadzonki róż dzikich są sprzedawane głównie do wykorzystania na żywopłot lub do celów leczniczych. Owoce mają bardzo wiele wyjątkowych właściwości upiększających, często wyciągi z nich dodaje się do kremów do twarzy i balsamów. Owoce można zbierać także w ogrodzie i przygotowywać z nich napar, który ma dobroczynne działanie na cały organizm.

Przede wszystkim owoce dzikiej róży uzupełniają dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. A to oznacza, że mogą być wsparciem w czasie przeziębienia i grypy, wzmacniają układ odpornościowy i wspomagają krążenie. Nieco uszczelniają naczynia krwionośne, obniżają także ciśnienie krwi. Właściwości przeciwzapalne sprawiają, że często stosuje się różę na reumatoidalne zapalenie stawów i choroby dróg oddechowych. Sprzedaż owoców dzikiej róży jest prowadzona w wielu sklepach spożywczych i zielarskich, ale nic nie zastąpi owoców zbieranych na bieżąco w ogrodzie.

Sadzonki dzikiej róży – sprzedaż i cena

Sadzonki dzikiej róży można znaleźć w szkółkach i centrach ogrodniczych. Sprzedaż sadzonek prowadzona jest także w sklepach internetowych, które sprzedają sadzonki kwiatów. Najczęściej są sprzedawane w pojemnikach, jednakże zdarzają się także balotowane czy z nagim korzeniem. Sadzonki róż dzikich warto kupować wyłącznie w pojemnikach. Te z odsłoniętym korzeniem są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i przesuszenie, przez co nie przyjmują się w nowym miejscu.

Sprzedaż sadzonek online może być jednak ryzykowna. Warto kupić je stacjonarnie, by móc sprawdzić ich jakość. Zwłaszcza należy zwrócić uwagę na liście. Nie powinno być na nich żadnych śladów żerowania szkodników ani patogenów grzybowych. Niestety, ale sadzonki róż są dość podatne na choroby. Cena jest zbliżona do tej, jaką mają sadzonki piwonii i bardziej pospolite odmiany róż. Sadzonka to koszt około 10-12 zł. Można je kupić także w paczkach po pięć lub dziesięć sztuk, idealnie na żywopłot. Sprawdź także ten artykuł o uprawie dzikiej róży w ogrodzie.

Sadzonki dzikiej róży – jak sadzić?

Aby kwitnienie, a tym samym owocowanie róży było obfite, trzeba znaleźć dla niej idealne stanowisko. Róże bywają kapryśne, a to, że dziki gatunek porasta lasy i rozprzestrzenia się same, nie ma większego znaczenia. Przede wszystkim należy przeznaczyć dla niej naprawdę dużo miejsca, bowiem lubi się mocno rozrastać. Co ciekawe, podłoże nie może być zbyt zasobne. Dlatego przed sadzeniem nie dodaje się mineralnych nawozów, wystarczy niewielki dodatek kompostu. Sadzonki róż preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione.

Sadzonki dzikiej róży sadzi się w podłożu wczesną wiosną lub jesienią, ale na tyle wcześnie, by zdążyła się przyjąć w nowym miejscu. Roślina jest bardzo odporna na chłód, więc świetnie poradzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Sadzenie rozpoczyna się od przygotowania dołu, na dno którego warto wsypać warstwę drenażu. Krzew powinien być zasadzony na głębokości takiej jak rósł wcześniej w szkółce. Sadząc różę należy uważać, by nie uszkodzić korzeni. Są dość kruche, a każde uszkodzenie może sprawić, że roślina się nie przyjmie lub będzie chorować.

ikona podziel się Przekaż dalej