Floksy - czym charakteryzuje się ta bylina

Floks - Phlox, to kwiat, który cieszy się dość sporym zainteresowaniem, ze względu na swój wygląd. Bylina ta naturalnie występuje na obszarach Ameryki Północnej, natomiast nawet w uprawie, może dorastać do około 120 cm wysokości, choć znane są również niskie floksy. Zastosowań niskich floksów jest wiele. Niskie floksy mogą być sadzone na rabatach, w donicach, a także na obwódkach w różnych kompozycjach.

Sadzonki floksów - Phlox, mają jednak swoje wymagania, o których warto wiedzieć, jeśli decydujemy się na uprawę kwiatów z nasion, czy z sadzonek. W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że sadzonki kwiatów wieloletnich, jakimi są floksy - Phlox, powinny być sadzone w słonecznych, lub lekko ocienionych miejscach. Co więcej, podłoże, w które możemy sadzić nasiona i sadzonki, powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Nie zaszkodzi wzbogacenie gleby kompostem.

Kolejnymi elementem jest to, w jaki sposób pielęgnowany jest ten kwiat. Bez względu na to, czy decydujemy się na floks niebieski, różowy, czerwony czy inny, musimy pamiętać, że wymaga on regularnego podlewania, szczególnie w okresach upałów. Co więcej, po przekwitnięciu kwiatostanów, warto delikatnie przyciąć pędy naszych bylin.

Następnym bardzo ważnym aspektem jest rozmnażanie floksów. Najłatwiejszy będzie z pewnością podział roślin, wykonywany na wiosnę lub na jesień. Floksy mogą być także rozmnażane przez sadzonki pędowe i sadzonki korzeniowe w okresie jesieni lub wiosny. Możliwa jest również uprawa z nasion, lecz jest to dość skomplikowane, dlatego lepiej zostawić to profesjonalistom. Pamiętajmy także o tym, że sadzonki floksów, powinny być sadzone w rozstawie około 40 × 70 cm, we wrześniu i październiku.

Odmiany floksów - floks wiechowaty, floks szydlasty, floks rozłogowy i inne odmiany i gatunki

Pośród floksów wyróżnia się różne gatunki i odmiany, które różnią się od siebie wysokością, cechami morfologicznymi, a przede wszystkim wyglądem kwiatów. Stąd też dostępny w sprzedaży jest zarówno floks niebieski, jak i floks biały, różowy czy czerwony. Poznajmy więc popularne gatunki i odmiany tych roślin.

Dużą popularnością cieszy się floks wiechowaty - Phlox paniculata, który jest zdecydowanie najczęściej sadzony w przydomowych ogrodach. Jego kwiaty pojawiające się w okresie od VII do IX, mają bardzo przyjemny zapach i wybarwiają się one na biały, różowy i fioletowy kolor.

Kolejny jest floks szydlasty - Phlox subulata, którego kwiaty pojawiają się w IV i w V. Kwiaty floksów szydlastych przybierają biały, różowy i liliowy kolor, natomiast liście są zimozielone. Floks rozłogowy - Phlox stolonifera, charakteryzuje się ślicznymi kwiatami w kolorze fioletowym, błękitnym i różowym. Kwitną one od IV do VI. Warto wiedzieć, że jest to niski floks, którego łodygi dorastają do 25 cm wysokości.

Powinniśmy jeszcze poznać takie rośliny, jakimi są floksy Drummonda, które są jednorocznym gatunkiem, rozmnażanym z nasion i kwitnącym w czerwcu. Floksy Kanadyjskie natomiast charakteryzują się różowymi bądź niebieskimi kwiatami, pojawiającymi się w V. Poza tym możemy spotkać się również z atrakcyjnymi kwiatami floksa śnieżnego, które nadają się do obsadzania ogródków skalnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie floksów płożących.

Floksy w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także sadzonki floksów, uprawa i pielęgnacja
Jak wybrać sadzonki floksów krok po kroku, a także sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Sadzonki floksów - co wziąć pod uwagę, kupując sadzonki kwiatów wieloletnich i jaka jest ich cena

Decydując się na sadzonki kwiatów wieloletnich, warto wiedzieć, że ich sprzedaż prowadzona jest zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym. To, czy zakupimy te kwiaty w sklepie internetowym, czy też w ogrodniczym sklepie stacjonarnym lub udamy się po nie do producenta, zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego, co będzie dla nas bardziej dogodne.

Pamiętajmy jednak o tym, że kupując rośliny w sklepach stacjonarnych, mamy możliwość skontrolowania, w jakim są one stanie. Tutaj powinniśmy uważać na to, by nie były one w żaden sposób uszkodzone fizycznie, ale również, by nie widniały na nich ślady szkodników, a także oznaki pojawienia się chorób.

Przy wyborze istotna jest również cena roślin. Pamiętajmy, że ceny są różne i zależą od gatunku i odmiany floksa, ale również od tego, jak bardzo rozwinięta jest sadzonka i gdzie ją kupujemy. Ceny z reguły wahają się w granicach 5-15 zł za jedną sadzonkę. Przykładowo sadzonka floksa wiechowatego może kosztować około 4 zł, natomiast sadzonka tego samego gatunku floksa w odmianie 'Peppermint Twist', będzie kosztowała już w okolicach 12 zł.

Ważne jest również, by przed zakupem rośliny, która najbardziej wpadła nam w oko, zorientować się, czy dany gatunek i odmiana będą odpowiednie na stanowisko, na jakim chcemy je wysadzić. W przeciwnym razie możemy się pożegnać z pięknymi i pachnącymi kwiatami w naszym ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej