Zakup hortensji – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Hortensje są krzewami, których urodą będziemy cieszyć się przez wiele lat, dlatego najlepiej nabyć sadzonki w dobrym sklepie ogrodniczym lub w szkółce. Sadzonki hortensji można również kupić w ogrodniczych firmach wysyłkowych. W ich ofercie spotyka się nowe odmiany hortensji, trudno dostępne w tradycyjnych sklepach. Korzystając z usług firm wysyłkowych, warto pamiętać, że wysłane rośliny mogą nie wytrzymać trudów transportu i przesadzanie hortensji może okazać się zabiegiem trudnym do przeprowadzenia.

Niskie odmiany hortensji bukietowej i hortensji ogrodowej mogą być uprawiane w gruncie oraz w dużych pojemnikach. Sadzonki roślin kupujemy na przełomie kwietnia i maja, przy cieplejszej aurze. Młode hortensje, hodowane w szklarniach, wyglądają zdrowo, mają liście i tworzą pierwsze pąki. Tanio nabędziemy hortensje na letnich wyprzedażach roślin, często organizowanych przez przedsiębiorstwa ogrodnicze. Cena hurtowa, niższa niż pojedynczych okazów, obejmuje większą liczbę sadzonek.

Przy kupnie sadzonek zwróćmy uwagę, jak roślina wygląda. Młode krzewy powinny ładnie się rozgałęziać i mieć szeroki pokrój. Zdrowe liście nie są uszkodzone i nie mają żadnych zmian, w postaci żółtych lub brązowych plam. Opadające liście są oznaką zamierania sadzonki. Hortensje lubią wilgoć, więc więdnące liście i suche podłoże świadczą o niewłaściwym podlewaniu. Jeśli podłoże jest wilgotne, a liście więdną, z pewnością zostały uszkodzone korzenie.

Kupujemy sadzonki hortensji - najciekawsze odmiany oraz ich ceny

Efektowne odmiany hortensji nadają się do uprawy w ogrodzie oraz w donicach. Gatunkiem najczęściej wybieranym jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Okazałe kwiatostany zachwycają bogactwem kolorów. Hortensja biała, różowa lub czerwona, posadzona w kwaśnej ziemi dla różaneczników, zmieni kolor na niebieski. Efektownym gatunkiem jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Roślina ceniona jest za piękne kwiaty, możliwość sadzenia krzewów na słoneczny stanowisku oraz mrozoodporność.

Ciekawe odmiany:

  • Hortensja ogrodowa ‘NIKKO BLUE’ to hortensja niebieska, dorastająca do około 120 cm wysokości.Jest odmianą o najintensywniejszym niebieskim kolorze, spośród niebieskich hortensji. Szeroki krzew pięknie komponuje się z innymi niskimi krzewami hortensji, nasadzonymi w półcieniu. Cena dwuletniej sadzonki wynosi około 15,50 zł - 25 zł/sztukę.
  • Hortensja bukietowa ‘CANDLELIGHT’  tworzy pachnące żółte duże kwiaty, ujęte w 30-cm kwiatostany. Gęsty krzew dorasta do 120 cm wysokości. Cena dwuletniej sadzonki hortensji wynosi około 14,50 zł – 25 zł/sztukę.
  • Hortensja bukietowa ‘DOLLY’ to hortensja biała, kolekcjonerska. Efektowny krzew może osiągnąć 160 cm wysokości. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Cena za sadzonkę wynosi około 12 zł – 21 zł/sadzonkę.

Popularnym gatunkiem jest hortensja krzewiasta, hortensja drzewiasta, hortensja drzewkowata (Hydrangea arborescenes). Hortensje drzewiaste to gęste wyprostowane krzewy osiągające około 100 cm – 150 cm wysokości. Godne uwagi są odmiany:

  • ‘ANNABELLE’ – hortensja biała, dorastająca do 150 cm wysokości. Cena za sadzonkę wynosi 20 zł.
  • ‘BOUNTY’ – odmiana o kremowych kwiatach, o średnicy 25 cm, roślina dorasta do 120 cm wysokości. Cena sadzonki – 60 zł/sztukę.
  • ‘PINK ANNABELLE’ odmiana o intensywnie różowych kwiatach oraz ‘STRONG ANNABELLE’– odmiana tworząca okazałe kremowe kwiaty, to nowe odmiany, osiągające 150 cm wysokości. Koszt sadzonek wynosi 35 zł/szt.
Kobieta trzymająca hortensję w doniczce, a także sadzonki hortensji, zakup i sadzonkowanie hortensji
Sadzonki hortensji krok po kroku, czyli porady zakupowe, sadzonkowanie hortensji i uprawa

Należy pamiętać, że hortensje drzewiaste tworzą okazałe ciężkie kwiatostany, wymagające podparcia w czasie kwitnienia. Producenci hortensji oferują rośliny w ilościach hurtowych – niska cena hurtowa umożliwia nabycie tanio wielu atrakcyjnych odmian, na potrzeby sklepów ogrodniczych oraz kwiaciarni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji ogrodowej.

Nasiona i szczepki hortensji – zakup i co dalej?

Hortensje rozmnaża się generatywnie, poprzez nasiona oraz wegetatywnie, poprzez szczepki hortensji. Kupując nasiona odmian, zdolne do wykiełkowania, musimy mieć świadomość, że otrzymane rośliny mogą różnić się od okazu matecznego. Natomiast sadzonkowanie hortensji wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża i zapewnienia właściwych warunków rozwoju.

W sprzedaży dostępne są nasiona różnych odmian hortensji. Oferowane są zarówno nasiona pojedynczej odmiany, jak i zestaw nasion różnych odmian. Uzyskamy pewność, że zakupione nasiona są świeże i spełnią nasze oczekiwania, jeśli nabędziemy je od rzetelnych sprzedawców. Rozsada hortensji, przeprowadzona w odpowiednich domowych warunkach, pozwoli na szybkie kiełkowanie roślin, które pojawią się po około 2 tygodniach. Rozsada hortensji, zanim zostanie wysadzona na ogrodowych rabatach, powinna zostać poddana hartowaniu.

Przykładowe ceny nasion:

Zestaw 16 odmian hortensji bukietowej, po 10 nasion w opakowaniu, kosztuje około 30 zł. Za pojedyncze opakowanie, zawierające 10 nasion, zapłacimy około 2 zł. W sklepach ogrodniczych spotkamy również nowe odmiany hortensji, np. koszt 5 nasion hortensji bukietowej waniliowo-truskawkowej wynosi około 7 zł. Na etykiecie każdej torebki z nasionami znajduje się szczegółowa instrukcja wysiewu nasion.

Sadzonkowanie hortensji pozwoli uzyskać ukorzenione i zdrowe rośliny, które będą dekorować nasz ogród przez długi czas. Po zakupieniu wybranej sadzonki hortensji, możemy przesadzić ją do dekoracyjnej doniczki lub do gruntu. Młode hortensje będą bezpieczniejsze, jeśli do wiosny przezimujemy je w doniczkach, w pomieszczeniach o temperaturze około 0 stopni Celsjusza – minus 5 stopni Celsjusza.

ikona podziel się Przekaż dalej