Jeżówka purpurowa – kilka słów o gatunku

Jeżówka to roślina, która wyglądem może nieco przypominać astry. Ma taki sam układ płatków, gęsto rozmieszczonych wokół środka – „oczka” złożonego z kwiatów rurkowatych. Jeżówka pochodzi z prerii Ameryki Północnej i zaskakująco dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Dorasta nawet do 80 cm wysokości – ma wzniesione, cienkie pędy, na szczycie których pojawiają się kwiaty.

Jeżówka purpurowa swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej kwiaty mają wyjątkowy, fioletowo-różowy kolor, chociaż popularna jest także jeżówka żółta. Ładnie wyglądają na tle ciemnozielonych, jajowatych liści. Ponadto jeżówka ma naprawdę minimalne wymagania uprawne, dlatego jest bardzo powszechna i popularna. Świetnie sprawdza się na kolorowych rabatach, zwłaszcza kiedy jej towarzyszką jest kolorowa średnio wysoka rudbekia lub kolorowe niecierpki.

Kwiat jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Uprawa w ogrodach w Ameryce zaczęła się właśnie od tego, że z liści i kwiatów tworzono panaceum na ukąszenia, oparzenia i inne rany. Obecnie uważa się, że jeżówka poprawia układ odpornościowy. Dlatego dobrze sprawdza się echinacea dla dzieci, które często chorują. Podaje im się syrop przygotowany na bazie jeżówki.

Sadzonki jeżówki – zakup i cena

Są dwa sposoby na uprawę jeżówki. Można wysiać nasiona w ogrodzie lub zakupić gotowe sadzonki. Uprawa przez nasiona jest opłacalna na plantacjach, na których uprawia się roślinę na przeznaczenie na farmaceutyki. Poza tym jednak różnica w cenie między sadzonkami a nasionami nie jest taka duża. Zresztą jeżówka szybko się rozprzestrzenia, więc za kilkanaście złotych można mieć całe może kolorowej jeżówki w ogrodzie. Cena sadzonek waha się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę.

Kupienie sadzonek jest dobrym rozwiązaniem głównie ze względu na to, że rośliny są pozyskiwane przez podział kłącza rośliny matecznej. Oznacza to, że kwiat jest identyczny jak matka i zachowuje wszelkie cechy odmianowe. Na dodatek rośliny rozmnażane przez podział są bardziej odporne na choroby grzybowe.

Jeżówka i zbliżenie na jej kwiat w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także sadzonki jeżówki i odmiany jeżówki
Jakie sadzonki jeżówki wybrac, czyli jeżówka purpurowa i odmiany jeżówki

Sadzonki można kupić w centrach ogrodniczych i sklepach tego rodzaju. Możliwa jest oczywiście także sprzedaż wysyłkowa na przykład w sklepach ogrodniczych online. Ma to swoje plusy – ceny w sieci są niższe i możesz od razu wybrać wszystkie nasiona i sadzonki, które są ci potrzebne do ogrodu. Z drugiej strony sprzedaż wysyłkowa nie pozwala na obejrzenie sadzonek, dlatego istnieje ryzyko, że będą one w złym stanie lub kiepsko zniosą podróż. Dlatego warto kupować przede wszystkim u sprawdzonych dostawców. Kłącza muszą być jasne i mięsiste, żeby roślina przyjęła się w nowym miejscu. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy jeżówki purpurowej w ogrodzie.

Odmiany jeżówki szczególnie zasługujące na uwagę

Chociaż jeżówka purpurowa, jak sama nazwa wskazuje na to, jest fioletowo-różowa, to w ostatnim czasie na rynku pojawiły się odmiany o ciekawszych kolorach płatków. Odmiany jeżówki mogą być naprawdę bardzo oryginalne. Na uwagę zasługuje jeżówka żółta ‘Yellow’, ale to nie wszystko. To jedna z tych bardziej zwyczajnych odmian.

Do tych najciekawszych należą odmiany dwubarwne, które po prostu zachwycają kolorem płatków. Jedną z nich jest ‘Green Envy’, jeżówka o zielono-różowym kolorze płatków. Na rabacie pięknie wygląda także ‘Red Mangus’ o czerwono-różowych płatkach i zielono-biała ‘Green Jewel’. Wszystkie odmiany łączy jedno – są niezwykle trwałe. Ich kwitnienie trwa długo, a wtedy pojedyncza roślina wytwarza dziesiątki kwiatów, które stopniowo przekwitają. Jeżówka to gwarancja, że co roku w ogrodzie odbędzie się festiwal barw.

Sadzonki jeżówki – sadzenie

Sadzonki jeżówki powinny być sadzone do ogrodu wiosną. Ich okres kwitnienia przypada bowiem od lipca do września, więc warto zadbać o to, żeby roślina zdążyła się przyzwyczaić do nowego miejsca. Uprawa zaczyna się najczęściej od przygotowania małych sadzonek z kłączy. Rozmnażanie jeżówki polega właśnie na podziale kłączy, dlatego kupiona sadzonka często jest po prostu skiełkowanym kłączem, które można podpędzić w doniczce z piaskiem lub mieszanką torfu z perlitem. Kiedy kłącza puszczą dobrze korzenie, można wysadzić jeżówki do ogrodu.

Sadzonki powinny mieć sporo przestrzeni. Jeżówka, tak jak rudbekia czy astry, lubi się rozrastać, dlatego rozstawa powinna wynosić mniej więcej 30 cm. Jeżówka wymaga przepuszczalnej i żyznej ziemi. Kwiat będzie lepiej się rozwijał, jeśli dostanie dużo składników pokarmowych oraz wapnia już na starcie. Nie można zapomnieć także o tym, że gatunek potrzebuje sporo słońca i ciepła. Jeżówki w jednym miejscu potrafią rosnąć nawet przez 20 lat, a ich uprawa nie przysparza właścicielom żadnego problemu.

ikona podziel się Przekaż dalej