Sadzonki kwiatów wieloletnich: kwiaty rabatowe

Wśród licznych kwiatów ogrodowych bardzo wiele nie nadaje się do zimowania w gruncie. To rośliny jednoroczne, które na jesień trzeba wykopać, by przez zimę ochronić je przed chłodem. Należy do nich duża część roślin cebulowych i mnóstwo egzotycznych gatunków. Rośliny jednoroczne są ładne i ciekawie się prezentują, ale tak naprawdę podstawą rabaty są wieloletnie kwiaty ogrodowe. Można zmieniać im towarzystwo, ale przynajmniej kilka gatunków powinno być stałych. Jakie byliny do ogrodu warto kupić na rabatę?

Na uwagę zasługują przede wszystkim floksy, zwane także płomykami. Niewielkie kępy gęstych listków i ciekawych, bardzo intensywnie wybarwionych kwiatów wspaniale się prezentują. Podobnie kępiasty i gęsty pokrój mają macierzanka i lawenda. To bardzo popularne gatunki, których fioletowe kwiaty są ozdobą rabat w ogrodzie w każdym stylu. Sadzonki roślin tego typu kosztują najczęściej około 2-4 zł za sztukę.

Na rabacie powinno znaleźć się także miejsce dla roślin o wzniosłym pokroju. To na przykład liliowce, których karpy mogą zimować w ziemi i nie trzeba ich wykopywać. Wieloletnie kwiaty ogrodowe, które ciekawie prezentują się na rabacie to także liatry i bodziszki. Zwłaszcza te ostatnie zasługują na uwagę, ponieważ mają delikatny pokrój, przywodzący na myśl wiejskie ogórki. Długoletnie funkie natomiast znajdą zastosowanie w zacienionym miejscu. To królowe cienia ozdobne z liści, które mają różną fakturę i kolory na blaszce. Funkie są długowieczne – potrafią przeżyć nawet 20-30 lat w jednym miejscu. Ceny sadzonek tych kwiatów wahają się w okolicach 3-7 zł za sztukę.

Byliny do ogrodu: rośliny na solitery

Sadzonki kwiatów ozdobnych to jednak nie tylko rośliny rabatowe, lecz także większe, które sprawdzają się jako solitery. Krzewinki i niskie krzewy o nietypowych kształtach lub rośliny, które wspaniale prezentują się przy płocie lub murze. Jednym z gatunków szczególnie zasługujących na uwagę jest piwonia (peonia). To niska roślina o pokroju krzewu, która w okresie wiosenno-letnim cała obsypana jest kwiatami. Ale nie bylejakimi kwiatami – ogromnymi, pełnymi, wspaniale wybarwionymi. Niektóre odmiany są szczególnie zachwycające, pierzaste, dwubarwne, ogromne kule piękna. Sadzonki piwonii kosztują od 7 do 25 zł za sztukę.

Inny gatunek, który także wspaniale się prezentuje w ogrodzie to jukka karolińska. Jest to gęsta kępa szablastych liści, spomiędzy których na grubych łodygach wyrastają gęste kwiatostany w białym kolorze, złożone z małych dzwoneczków. Długoletnie jukki wspaniale się prezentują jako solitery, a ich koszt wynosi około 16 zł za sztukę.

Jukka w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także sadzonki kwiatów wieloletnich
Sadzonki kwiatów wieloletnich oraz porady zakupowe i uprawowe

W nowocześnie urządzonym ogrodzie dobrze wygląda trytoma groniasta, zwana także kniphofią. To roślina o ciekawym pokroju. Na szczycie długiej, wzniesionej łodygi znajduje się wiechowaty kwiatostan – kłos złożony z intensywnie wybarwionych kwiatów, które często przechodzą kolorami od jasnego do ciemnoczerwonego. Koszt sadzonek trytomy to zaledwie kilka złotych. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wieloletnich.

Gdzie kupić sadzonki kwiatów wieloletnich?

Niektóre byliny wieloletnie są bardzo popularne, dlatego pojawiają się w wielu różnych sklepach. I to nie tylko tych ogrodniczych. Takie rośliny jak liliowce, lawenda czy piwonie pojawiają się zarówno w centrach ogrodniczych i marketach, jak i na przykład w supermarketach. Jeśli jednak marzą ci się rośliny lub ich odmiany o nietypowych cechach, które są trudniej dostępne, o wiele lepiej szukać ich u producentów kwiatów ogrodowych lub w szkółkach.

Tanie sadzonki z reguły można kupić przez internet. Bardzo wiele sklepów online prowadzi sprzedaż z dostawą i warto z niej skorzystać. Należy jednakże wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, na przykład sposób dostawy. Trzeba mieć pewność, że sadzonki kwiatów ozdobnych nie zostaną zniszczone w transporcie. Niestety, ale uszkodzone korzenie gorzej się przyjmują. Dlatego warto postawić na sprawdzonych dostawców lub samemu jechać do sklepu ogrodniczego i wybrać egzemplarze. Tanie sadzonki nie znaczą lepsze.

Sadzonki kwiatów wieloletnich: jakość sadzonek

Wybierając sadzonki kwiatów wieloletnich warto zwrócić uwagę na ich jakość. Najlepiej sprawdzają się sadzonki w pojemnikach. I o ile chodzi o rabatowe byliny do ogrodu, o tyle nie ma z tym większego problemu, ale krzewy i krzewinki czasami sprzedawane są z nagim korzeniem. Takie sadzonki są tańsze, ale nie warto ich kupować. Są one po prostu gorszej jakości – odsłonięty korzeń wysycha, gorzej się przyjmuje w nowym miejscu i jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Byliny wieloletnie będą długo cieszyć oko pod warunkiem, że będą dobrej jakości. Warto kupować duże, rozwinięte sadzonki z rozwiniętym systemem korzeniowym. Ważny jest także stan liści rośliny. Należy przyjrzeć się blaszkom z obu stron – powinny być gładkie, bez śladów żerowania szkodników czy przebarwień i mokrych plam. Istnieje bowiem ryzyko, że wraz z nową rośliną przyniesiemy do ogrodu zakażenie chorobą o podłożu grzybowym, która może zagrozić nie tylko gatunkom ozdobnym, lecz także użytkowym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny