Sadzonki lawendy – najpiękniejsze gatunki

W uprawie świetnie sprawdzają się liczne gatunki lawendy. W Polsce jednak najczęściej można spotkać kępy lawendy wąskolistnej. Są one naprawdę popularne, ponieważ dobrze sprawdzają się w naszych warunkach, a przy tym są bardzo łatwe w uprawie. Roślina ma maksymalnie 50-60 cm wysokości i mają typowy niebiesko-fioletowy kolor. Kwiatostany lawendy wąskolistnej są dość ścisłe i wspaniale się prezentują, a ich kwitnienie trwa całe lato. To najpiękniejsza ozdoba parapetów, sprawdza się także w ogrodzie. Inna nazwa gatunku to lawenda lekarska, ponieważ ma niewielkie właściwości lecznicze.

Na uwagę zasługuje także mrozoodporna lawenda francuska. Ponieważ nie poddaje się zimie, może być uprawiana jako lawenda wieloletnia. Jest bardzo podobna do wcześniej opisanej kuzynki, jednakże jest znacznie większa – może mieć nawet do 100 cm wysokości. Jej kwiaty mają ciemnofioletowy kolor, ale niektóre odmiany są o wiele delikatniejsze, nawet lekko różowe. To, co najbardziej wyróżnia lawendę francuską spośród innych gatunków to skrzydełkowate płatki, które wyrastają spomiędzy gęsto ułożonych kwiatów. Dzięki temu roślina jest naprawdę bardzo ciekawa. Przycinanie lawendy przeprowadza się co roku po kwitnieniu.

W cieplejszych miejscach kraju można uprawiać także dwa inne gatunku: lawendę szypułkową i wełnistą. Ta pierwsza ma purpurowe przylistki, które wyrastają nad kwiatami. Co ciekawe kwiaty lawendy szypułkowej są delikatnie karmazynowe. Roślina ładnie wygląda, ale jest naprawdę wrażliwa na mróz, dlatego lepiej sprawdzi się w pojemnikach. Lawenda w ogrodzie to może być lawenda wełnista. Jaskrawe kwiaty wspaniale wyglądają na tle jej białych i wełnistych liści. Cała roślina ma ciekawy, balsamiczny zapach. Kwiaty także są podatne na bardzo niską temperaturę.

Sadzonki lawendy – jakie wybrać

Lawenda najczęściej sprzedawana jest w sadzonkach w pojemnikach. Młode rośliny są za niskie, żeby sprzedawać je z nagim korzeniem lub balotować, jednak w pojemnikach świetnie się sprawdzają i dobrze wyglądają. Lawenda wieloletnia jest tak popularna, że w sezonie można ją kupić we wszystkich marketach i sklepach ogrodniczych. Sprzedaż prowadzona jest także online i sadzonki lawendy raczej nie zostają uszkodzone w transporcie, ponieważ są dość odporne.

Lawendę często sprzedaje się już kwitnącą. Taka najlepiej sprawdza się w uprawie pojemnikowej. Małe sadzonki kwitnące dobrze wyglądają na parapetach, gankach, balkonach czy na tarasie. Zanim zacznie się kwitnienie roślinę można wsadzić do ogrodu. Zarówno lawenda lekarska może być sprzedawana w mniejszych lub większych kępach. Sadzonki powinny być gęste. Warto zwrócić uwagę na liście – muszą być całe, bez widocznych przebarwień, pęknięć czy uszkodzeń. Jeśli jest to możliwe, warto obejrzeć korzenie, lawenda powinna mieć rozbudowaną bryłę korzeniową, rozrośniętą i gęstą. Korzenie muszą być białe, brązowe mogą oznaczać, że roślina gnije. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lawendy krok po kroku.

Cena sadzonek lawendy

Sadzonki lawendy mogą być naprawdę tanie. W sezonie sprzedaż w marketach jest bardzo nasilona, a sadzonka kosztuje od 3 do 5 zł za sztukę. Oczywiście dotyczy to tylko małych okazów, niewielkich kępek, które dobrze sprawdzą się do uprawy pojemnikowej. Z drugiej strony lawenda w ogrodzie najpiękniej wygląda w dużym zagęszczeniu, dlatego trzeba kupić co najmniej kilkanaście kępek, co potrafi dać już dość znaczną kwotę.

Sadzonki lawendy w ogrodzie
Jaka jest cena za sadzonki lawendy, czyli lawenda w ogrodzie i jej uprawa

Duże sadzonki lawendy są znacznie droższe. Rozrośnięta kępa o pędach długości 50 cm to koszt około 20-25 zł. Nadal nie jest to zbyt dużo, a pozwala na zajęcie sporo miejsca na rabacie. Duże sadzonki lawendy dobrze wyglądają w drewnianych skrzyniach na tarasie. Lawendę można uprawiać także z nasion. Kilkadziesiąt sztuk to koszt mniej więcej 2,5 zł, a rozmnożenie rośliny z nasion nie sprawia większego problemu.

Odmiany lawendy o ciekawych kwiatach – cena

Oczywiście wyżej wymienione ceny dotyczą tylko standardowych odmian lawendy. Te bardziej oryginalne, na przykład biała lawenda są już nieco droższe. Na uwagę zasługuje odmian ‘Hidcote’ o intensywnie wybarwionych kwiatach, której cena oscyluje w okolicy 7,5 zł za kępę. Podobną cenę na bardziej odporna na mróz ‘Beate’ o intensywnie pachnących kwiatach. Jest idealna do suszonych bukietów.

Odmiany lawendy francuskiej także mogą być nieco droższe. Około 8-9 zł kosztuje ‘Papilon’ o kwiatach przypominających motyla. Mniej więcej tyle samo kosztuje biała lawenda ‘Edelweiss’ o naprawdę niezwykłych kwiatach. Jak jednak widać cena sadzonek lawendy nie jest wygórowana, pewnie ze względu na jej powszechność i łatwość rozmnażania. Nie trzeba za długo czekać aż roślina dorośnie, tak naprawdę można ją wysiewać od razu do podłoża lub na rozsadnik. Koszty uzyskania wielu sadzonek będą po prostu minimalne.

ikona podziel się Przekaż dalej