Liliowiec – roślina o ciekawym pokroju

Liliowce to delikatne rośliny, które zaskakują jednakże wytrzymałością. Są naprawdę niewymagające i nadają się do każdego ogrodu. Noszą wszelkie warunki, nie chorują i wspaniale się prezentują. I chociaż ich kwiaty żyją tylko jeden dzień, każda roślina wypuszcza ich tak dużo, że okres kwitnienia trwa całe tygodnie i ciągle są zachwycające.

Liliowiec swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest podobny do lilii. I coś w tym jest, chociaż ta roślina jest nieco inna. Kwiaty są mocno wyciągnięte, ich płatki odginają się do tyłu, odsłaniając zbiór długich, kolorowych pręcików. Tym, co najbardziej zachwycające w liliowcach są ich kolory. Najróżniejsze, najpiękniejsze odmiany i wzory. Z tego względu jeden liliowiec ogrodowy nie wystarczy! Na rabacie trzeba posadzić ich chociaż kilkanaście, by nacieszyć się barwami i wzorami, które mają do zaoferowania.

Poza okresem kwitnienia liliowce także ładnie wyglądają. Tworzą kępę mieczowatych liści, które opadają ku ziemi. Spośród liści wyrastają kwiaty na długich, wzniesionych łodygach. Rośliny pojawiają się dość gęsto, dzięki czemu zasłaniają podłoże. To sprawia, że sadzonka liliowca ma świetne warunki i nie wymaga pielenia – spomiędzy egzemplarzy nie wyrastają chwasty. Gatunek jest bardzo odporny na mróz i może być w jednym miejscu przez naprawdę długi czas.

Sadzonki liliowców: odmiany godne uwagi

Każde miejsce oferujące sprzedaż liliowców od razu oferuje kilkanaście lub kilkadziesiąt odmian. Jak wybrać te właściwe? Cóż, to nie jest łatwe, bo wszystkie naprawdę są piękne. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ogólną charakterystykę roślin. Liliowce dzielą się na odmiany wysokie i niskie. Hitem są odmiany powtarzające kwitnienie, dzięki którym okres wytwarzania kwiatów jest bardzo długi. Ważne są oczywiście także kolory – warto zwrócić uwagę na te dwubarwne.

Najbardziej typowe liliowce to te żółte (‘Double River’), różowe (‘Grape Velvet’) i białe (‘Arctic Snow’). I warto mieć je w swoim ogrodzie, ale naprawdę na uwagę zasługują takie odmiany jak ‘Little Woman’ z biało-pomarańczowymi płatkami, różowo-biała ‘Briliant Circle’ lub czerwono-żółta ‘Bonanza’. A może coś bardziej nietypowego? Czarny ‘Bogeyman’ z pewnością będzie ciekawym aspektem każdej rabaty. Odmiany wysokie to między innymi ‘Stella D’Oro’ o licznych żółtych kwiatach i fioletowa ‘Blue Sea’. Na uwagę zasługują także powtarzające kwitnienie ‘Scrambled’ i ‘Freaky Tiki’, a także pełne kwiaty odmiany ‘Candlelight Dinner’. Sprawdź także ten artykuł o uprawie liliowców w ogrodzie.

Sadzonki liliowców – zakup i cena

W zasadzie przedmiotem sprzedaży liliowców rzadko jest sadzonka – ukorzeniona roślinka w doniczce. To oczywiście także się zdarza, jednakże najczęściej prowadzona jest sprzedaż karp. Liliowiec to roślina rozmnażająca się poprzez podziemne karpy, które dobrze znoszą przechowywanie w chłodnej temperaturze i transport, dlatego to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Karpy można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, na przykład u producentów lub w sklepach ogrodniczych. Dobrą alternatywą jest jednak także sklep internetowy. Z reguły ogrodnicze centra online są o wiele lepiej wyposażone, więc prawdopodobieństwo, że znajdziesz interesujące cię odmiany jest większe. Czasami można trafić na sklep internetowy prowadzony bezpośrednio przez producenta. Warto tam zaopatrzyć się w karpy – będziesz mieć pewność, że sadzonki będą idealnie powtarzać cechy odmianowe rodziców. Cena karp liliowców nie jest wygórowana, chociaż jak się weźmie pod uwagę konieczność przygotowania rabaty, końcowa kwota może wyjść spora. Można je nabyć za 3-10 zł za sztukę.

Liliowiec ogrodowy – sadzenie

Liliowiec nie ma szczególnych wymagań co do rodzaju gleby. Jednakże należy sprawić mu dobre warunki, jeśli chcesz, by roślina dobrze się rozwijała przez wiele lat. Potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego. Wtedy prawie bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych będzie się rozwijał. Liliowce mają duże możliwości przystosowawcze, dzięki czemu mogą sprawdzić się w innych miejscach, chociaż ich kwitnienie może być mało obfite.

Karpy liliowców sadzi się w wilgotnej i żyznej ziemi. Najlepiej będą czuły się na podłożu lekkim i przepuszczalnym. Nie przeszkadza im jednakże także podmokłe miejsce, więc idealnie wyglądają na brzegach zbiorników wodnych i będą cieszyły oko obok takich roślin jak jaskry. Karpy sadzi się jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Należy je umieścić do góry zwężoną częścią, z której będzie wyrastać zielona, nadziemna część rośliny. Liliowce można sadzić w drucianym pojemniku, aby uchronić karpy przed nornicami.

ikona podziel się Przekaż dalej