Sadzonki magnolii – rodzaje i gatunki

Zanim zaczniesz zastanawiać się, gdzie kupić sadzonki magnolii, poszukaj informacji o gatunkach i odmianach. Tych, które można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych jest co najmniej kilka. Najbardziej powszechna jest magnolia wielkokwiatowa (Grandiflora). To gatunek, jak sama nazwa na to wskazuje, o dość dużych, naprawdę ładnych kwiatach. Mają biały lub lekko różowawy kolor. Magnolia wielkokwiatowa w początkowych latach potrzebuje osłon na zimę, bo może przemarzać.

Ciekawy krzew to magnolia różowa (purpurowa). Dorasta do 3 metrów wysokości i ma ładne kwiaty. Ich zewnętrzna część jest wybarwiona na intensywnie różowy kolor. Co ciekawe magnolia różowa wypuszcza kwiaty o wiele wcześniej niż liście. Jest bardzo popularna, dlatego dostęp do jej sadzonek jest bezproblemowy. Podobnie zresztą jest w przypadku magnolii drzewiastej. Gatunek tworzy wysokie drzewo o ładnym pokroju. W naszych warunkach klimatycznych może być dość problematyczny.

Gatunki o najpiękniejszych kwiatach to magnolia tulipanowa i magnolia gwiaździsta. Ta druga jest szczególnie oryginalna – jej kwiaty rozkładają się szeroko pojedynczymi płatkami, które wyglądają jak ramiona gwiazdy. Magnolia tulipanowa ‘Genie’ to roślina o wspaniałych kwiatach. Krzew ma pełne pąki, dość duże, które wyglądają jak zamknięte kwiaty tulipanów. Ma spore wymagania uprawne.

Sadzonki magnolii – cena

Koszt magnolii jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Bardziej popularne odmiany będą tańsze niż te bardziej wyszukane. Magnolia tulipanowa czy gwiaździsta jest o wiele droższa niż zwykła wielkokwiatowa czy bardzo egzotyczna magnolia Siebolda. Na cenę wpływa także rodzaj sadzonki. Najdroższe są te prowadzone w pojemniku, najtańsze – z nagim korzeniem.

Magnolia w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także cena za sadzonki magnolii
Jakie są ceny sadzonki magnolii, a także sprzedaż i porady zakupowe

Oczywiście wszystko zależy także od wysokości sadzonek. Magnolia wielkokwiatowa do 50 cm to koszt kilkunastu złotych, około 15-18 zł za sztukę. Wysoka sadzonka, taka od 50 do 80 cm potrafi kosztować już między 40 a 50 zł! To bardzo duża różnica. Wysokie, dorosłe drzewo lub krzew to cena już dobrze przekraczająca 100 zł. Sadzenie dorosłych sadzonek jest dość skomplikowane i rośliny nie zawsze się przyjmują, ale dzięki temu można cieszyć się od razu pięknem kwitnącego krzewu. Jeśli planujesz uprawę tej rośliny, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych odmianach magnolii.

Jakość i wybór sadzonek magnolii

Optymalnym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu lub szkółki i samodzielne wybranie sadzonki. Warto bowiem sprawdzić, jakiej są jakości. Ich korzenie nie mogą być połamane lub zaschnięte. Ważny jest również stan ich liści. Muszą być całe, regularnie wybarwione, bez plam czy nadgryzień na blaszkach. Wszelkie odstępstwa mogą oznaczać obecność szkodników lub patogenów grzybowych, które mogą zagrażać innym roślinom uprawianym w ogrodzie.

Ten krzew ozdobny jest sprzedawany w trzech formach: z nagim korzeniem, w balocie i w pojemnikach. Najtańsze nagie sadzonki niestety często ulegają uszkodzeniu. Korzenie magnolii łatwo się niszczą i są bardzo kruche, dlatego należy na nie uważać. Poza tym krzewy z nagim korzeniem gorzej przyjmują się w nowym miejscu, ponieważ mają tendencję do przesychania jeszcze przed posadzeniem. Balot (zabezpieczenie bryły korzeniowej folią) i pojemniki to lepsze rozwiązania. Dzięki temu korzenie są w świetnej kondycji. Takie sadzonki są jednak z reguły droższe. Za to można je sadzić w zasadzie przez cały rok (no może poza najbardziej upalnymi dniami), ponieważ nie zahamowują wegetacji. Sadzonki tego rodzaju są lepiej nawodnione i odżywione.

Sadzonki magnolii – sprzedaż

Sprzedaż sadzonek magnolii to jest prowadzona przez bardzo wiele różnych sklepów. To popularny krzew ozdobny, więc pojawia się nawet w supermarketach i dyskontach, zwłaszcza wczesną wiosną. Jednakże lepszym wyjściem będzie zakup w specjalistycznym sklepie ogrodniczym lub w szkółce. Tam możesz obejrzeć sadzonki, ocenić ich jakość i sprawdzić stan liści.

Oczywiście sadzonki można kupić w sklepie internetowym. Sprzedaż online ma dużo plusów, ponieważ nie ma problemu z dostawą lub transportem. Jednakże zakupy online mają ten minus, że nie masz możliwości sprawdzenia jakości sadzonek. Zakup sadzonek w sklepie internetowym może oznaczać także problem z uszkodzeniem krzewów w transporcie. Jest to dość ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku sadzonek z nagim korzeniem. System korzeniowy magnolii jest rozległy i bardzo kruchy. Dlatego lepiej znajdź sklep, który zbiera najlepsze opinie użytkowników.

ikona podziel się Przekaż dalej