Malwa ogrodowa - krótka charakterystyka rodzaju

Malwa - Alcea, jest rośliną należącą do rodziny ślazowatych - Malvaceae. Do tego rodzaju zalicza się około 60-70 gatunków, które pochodzą przede wszystkim ze wschodnich obszarów basenu Morza Śródziemnego. Warto wiedzieć, że już w samej Turcji znajdziemy aż 18 gatunków. Co więcej, możemy spotkać się z nimi we wschodniej i południowej Europie, a także w centralnej i południowo-zachodniej części Azji.

W naturze malwy ogrodowe - Alcea rosea, bez różnicy, czy zdecydujemy się na posadzenie malwy pełnej, malwy drzewiastej - Lawatera arborea, czy innej malwy wieloletniej, powinniśmy wiedzieć, że występują one na siedliskach skalistych i suchych. Z tego względu uprawa sadzonek kwiatów wieloletnich powinna odbywać się na podobnych stanowiskach.

Jeśli chcemy kupić sadzonki malwy, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się te rośliny. Otóż malwy to wieloletnie rośliny zielne, które mogą dorastać do 3-7 m wysokości. Ich pędy są wyprostowane i mogą być zarówno rozgałęzione, jak i nierozgałęzione. Pokryte są często szorstkimi i gwiazdkowatymi długimi włoskami. Liście malwy są długoogonkowe, skrętoległe, duże o kształcie okrągłym do jajowatego. Brzeg blaszki liściowej może być ząbkowany lub karbowany, a ich wierzchołek może być zaostrzony lub tępy.

Z kolei najważniejszym elementem rośliny są jej okazałe i wyrastające pojedynczo lub w pęczkach kwiaty, tworzące szczytowe i kłosokształtne grona. Malwa wieloletnia może mieć różne zabarwienia. Jej kwiaty wybarwiają się na biało, różowo, purpurowo, żółto. Kwiaty mogą być dodatkowo pełne, a wtedy nazywane są jako malwy pełne, ale ich kwiaty mogą być też pojedyncze. Owocem jest rozłupek, który składa się z 15-40 części. W dolnej komorze owocu znajdują się nasiona, natomiast nasion nie ma już w górnej części, która jest płonna. Nasiona malwy mają nerkowaty kształt i są brązowe.

Sadzonki malwy - jak powinno wyglądać ich sadzenie i uprawa

Malwę można rozmnażać poprzez nasiona, które wysiewa się do inspektu albo na rozsadnik w okresie od końca V do początku VII. Innym sposobem jest wykorzystywanie kłącza malwy. Kłącze malwy możemy wykorzystać jako doskonała część rośliny, dzięki której uzyskamy nowe kwiaty. Warto też wiedzieć, że rozmnażanie przez kłącze malwy est dużo szybsze niż rozmnażanie przez nasiona.

Kupując sadzonki kwiatów wieloletnich, powinniśmy pamiętać, by zapewnić im możliwie jak najlepsze warunki do uprawy. Mimo tego, że malwa nie ma bardzo wysokich wymagań glebowych, pamiętajmy, że lepiej będzie się ona rozwijała na glebach próchniczych, żyznych, a także przepuszczalnych. Dodatkowo powinniśmy zapewnić im słoneczne stanowisko, choć poradzą sobie także w półcieniu. Zadbajmy także o osłonięte przed silnymi wiatrami stanowisko.

Zadbajmy również o odpowiednie czynności pielęgnacyjne. Jedną z nich jest podlewanie, które w pierwszym roku uprawy powinno być bardzo regularne i dość intensywne. W kolejnych latach również powinno się je przeprowadzać regularnie, natomiast nie tak intensywnie. Nawożenie wykonuje się 1-2 razy w przeciągu sezonu, korzystając przy tym z nawozu uniwersalnego do roślin ogrodowych.

Malwa ogrodowa przed domem w czasie kwitnienia, a także jak wybrać sadzonki malwy
Jak wybrać sadzonki malwy, a także malwa ogrodowa i jej uprawa krok po kroku

Podczas uprawy malwy wieloletniej, istotne jest również podwiązywanie pędów, ponieważ rośliny te dorastają do około 2-3 m wysokości, przez co są one bardziej narażane na połamanie czy wyginanie. Dlatego prowadząc uprawę malwy, zastosujmy paliki lub tyczki bambusowe i przy pomocy naturalnego sznurka, podwiążmy rośliny. Tutaj jednak pamiętajmy, by paliki wbite były w odległości kilku cm od pędu roślin. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie malwy w ogrodzie.

Popularne gatunki i odmiany malwy - w jakie sadzonki kwiatów wieloletnich warto kupić

Kiedy chcemy, by malwa wieloletnia znalazła się w naszym ogrodzie, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć, który gatunek i odmiana będzie najbardziej odpowiednia do naszego ogrodu. Właśnie dlatego, lepiej od razu zdecydować się, czy lepsza będzie dla nas malwa krzaczasta, malwa drzewiasta, czy może malwa pełna lub pojedyncza.

Zacznijmy więc od poznania kilku odmian, które wyróżniają się swoimi kwiatami. Pierwszą z nich jest odmiana, której kwiaty są półpełne i mają wyjątkowe, strzępiaste płatki. Kwiaty malwy 'Fimbriata flore pleno' rzadko osadzone są na łodygach roślin. Takie malwy krzaczaste cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto poznać również malwy czetera 'Chaters', które charakteryzują się zwartym kwiatostanem, który może wybarwiać się na różne barwy, a ich wysokość sięga około 180 cm.

Kolejne są malwy pełne wielkie, które mogą osiągnąć nawet do 3 m wysokości, a ich kwiaty, przez to, że są duże i pełne, przypominają swoim wyglądem pompony. Do malw tego gatunku zaliczana jest malwa drzewiasta i malwa krzaczasta. Trochę niższe, bo osiągające około 220 cm wysokości, są malwy szkockie o półkolistych kwiatach, które mają płatki jednakowej długości.

ikona podziel się Przekaż dalej