Sadzonki orzecha włoskiego krok po kroku - rodzaje, ceny, porady
Sadzenie orzecha włoskiego jeszcze nie tak dawno temu było bardzo popularne. Obecnie szkółki orzechów włoskich nie przynoszą aż tak wielkiego zysku, natomiast cały czas znajdują się klienci na te drzewka. Aktualnie mamy bardzo duży wybór, ponieważ sadzonki orzecha włoskiego możemy zakupić w różnych odmianach i cenach. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o szczepionych drzewkach i sadzeniu orzecha włoskiego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzonkach roślin.
Sadzonki orzecha włoskiego - czym charakteryzują się drzewka i co warto o nich wiedzieć
Orzech włoski jest drzewem, które potrafi rozmnażać się ze swoich owoców. Niestety taka uprawa orzecha włoskiego jest dość skomplikowana, ponieważ na wschody będziemy musieli czekać nawet 10-15 lat. Co więcej, sadzenie tego typu drzew może okazać się dla nas niezadowalające, ponieważ powtarzanie cech z rośliny matecznej jest bardzo rzadkie i zazwyczaj rośliny nie wytwarzają takich samych owoców.
Jednak tego typu siewki mogą okazać się bardzo pomocne przy innym sposobie rozmnażania, jakim jest szczepienie drzew. Orzech szczepiony to z reguły podkładka w formie wyżej opisanej siewki, ale owoce uzyskuje się właśnie ze szlachetnych odmian. Kupując orzechy szczepione, warto zwrócić uwagę właśnie na ten aspekt.
Taki orzech szczepiony może wejść w okres owocowania już po 3-4 latach po posadzeniu. Rośliny szczepione uzyskują dodatkowo mniejsze rozmiary, przez co nie jest wymagane poświęcenie na ich rozwój tak dużej powierzchni, jak przy odmianach szlachetnych. Mniejszy rozmiar ułatwia także pielęgnacje drzewa i zbiór ich owoców.
Decydując się na zakup sadzonek orzecha włoskiego, powinniśmy wiedzieć, że najlepszym miejscem do zakupu, będzie szkółka orzecha włoskiego. Szkółka orzecha włoskiego to miejsce, w którym mamy pewność, że sadzonki będą zdrowe i odpowiednio prowadzone. Oczywiście cena za sadzonki w szkółce może być nieco inna od cen w innych miejscach, natomiast lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że nasze drzewo będzie się prawidłowo rozwijało. Cena za sadzonki jest różna i z reguły szczepione drzewka są droższe od tradycyjnych. Możemy zakupić sadzonki za około 10 zł, ale spotkamy się również z takimi za 50 zł. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i pielęgnacji orzecha włoskiego.
Sadzenie orzecha włoskiego - co powinniśmy wiedzieć o uprawie
Zanim przejdziemy do samej uprawy, powinniśmy wiedzieć, że ważne jest to, by wybrać zdrową i dobrze rozwiniętą sadzonkę tego drzewa. Oczywiście najlepszym miejscem będzie zaopatrzenie się w sadzonkę orzecha włoskiego w szkółce, ponieważ samodzielne wegetatywne rozmnażanie tego drzewa może okazać się bardzo trudne. Najlepszym momentem na zakup sadzonek jest jesień, ponieważ wtedy rośliny łatwiej rozpoczną swoją wegetację wiosną, ze względu na wystarczający czas do regeneracji systemu korzeniowego.
Jeśli zakupimy już sadzonkę, powinniśmy przystąpić do wykopania dołka o głębokości i szerokości około 30 cm. Na spód dołka wykładamy warstwę kompostu wymieszanego z ziemią ogrodniczą. Na to miejsce wkładamy nasze drzewko i obsypujemy je do połowy bryły korzeniowej ziemią ogrodniczą. Następnie zalewamy dołek.
Kiedy woda już wchłonie, możemy przystąpić do całkowitego zasypania krzewu ziemią ogrodniczą i porządnego ubicia podłoża, by wszelkie wolne przestrzenie powietrza były usunięte. Następnie znowu podlewamy roślinę. Ważne jest także palikowanie drzewek w pierwszych latach uprawy, ponieważ mogą być podatne na uszkodzenia i złamania. Jeśli chcemy w naszym ogrodzie kilka drzewek, pamiętajmy, by zostawić między nimi 4-6 m odstępu. Jeszcze przed zimą warto zakopczykować rośliny i osłonić je grubą włókniną.
Sadzonki orzecha włoskiego i jego popularne odmiany - na które odmiany warto zwrócić uwagę
Na rynku ogrodniczym dostępne są różne odmiany orzechów włoskich, które mają wpływ na to, jakie owoce uzyskamy. Dużą popularnością cieszy się odmiana 'Dodo', dla której charakterystyczne są średniej wielkości, ale bardzo smaczne owoce, które mają niewielką nutkę goryczy. Owoce bez problemu oddzielają się od skorupki, co jest dość istotnym aspektem. Drzewa wykazują dość wysoką mrozoodporność, ale są podatne na antraknozę.
Kolejną znaną i lubianą odmianą jest odmiana 'Leopold', która ma wąskie, postrzępione i ozdobne liście. Drzewka tej odmiany mają również smaczne, średniej wielkości owoce z nutką goryczy, natomiast obieranie ich ze skorupki nie jest już tak proste, ponieważ łupina jest twarda i gładka. Z kolei odmiana jest odporna na mróz, ale i na antraknozę.
Odmiana 'Targo' jest kolejną popularną odmianą, która ma średniej wielkości smaczne owoce, pozbawione goryczy. Owoce dobrze obiera się z łupiny, a roślina jest odporna zarówno na mróz, jak i na antraknozę. 'Resovia' to odmiana, charakteryzująca się smacznymi owocami z niewielką ilością goryczy, które są średniej wielkości. Łatwo się je obiera, a roślina jest odporna na mróz.
Poza tymi najbardziej popularnymi odmianami wyróżnia się również odmianę 'Albi' o wydłużonych owocach i gładkiej skorupce, 'Broadview' i 'Jupiter 54' o dużych i podłużnych owocach, 'Metcalfe' o owalnych owocach okrytych miękką skorupką, a także wiele innych odmian, np. 'Apollo', 'Hansen', 'Lake', 'Tryumf', 'Mars', czy 'Silesia'. Wybór odmiany zależy przede wszystkim od nas i tego, czego oczekujemy od smaku i wyglądu owoców.