Sadzonki pigwy – odmiany i gatunki

Pigwa pospolita to roślina o wyjątkowych owocach. Mogą mieć kształt niewielkiego jabłuszka lub gruszki, dlatego jej odmiany dzielą się na dwie grupy. Tak zwana pigwa gruszkowa jest o wiele bardziej popularna niż ta o jabłkowatych owocach.

Obie grupy odmianowe są jednak przedstawicielem tego samego gatunku – pigwy pospolitej. Jest to drzewko lub bardzo okazały krzew o średniej sile wzrostu. Wytarza ładne, łososiowo-różowe kwiaty i wspaniale prezentuje się w ogrodzie. Na uwagę zasługuje jednak głównie ze względu na owoce. Są kwaśne i cierpkie, ale zawierają więcej witaminy C niż cytrusy, a na dodatek mają działanie lecznicze. W uprawie pojawia się także pigwa wielkoowocowa, której owoce mogą ważyć nawet około 1 kg! To ewenement, najczęściej są o wiele mniejsze.

W uprawie w Polsce z reguły pojawiają się trzy odmiany pigwy gruszkowej. Kupując sadzonki warto wybrać jedną z nich, ponieważ one są najbardziej odporne na niskie temperatury. Do tych najbardziej wytrzymałych należą ‘Darunok Onuku’ i ‘Vranja’. Te pierwsza jest odmianą ukraińską, która szybko owocuje i wytwarza bardzo aromatyczne owoce. Ta druga to pigwa wielkoowocowa, której gruszki mają kilkaset gramów. Wiele sklepów prowadzi także sprzedaż węgierskich odmian, jak na przykład ‘Bereczki’. Jej owoce wspaniale pachną, ale odmiana może przemarzać w chłodniejszych miejscach kraju.

Sadzonka pigwy – jak wybrać?

Wybierając sadzonki pigwy warto sprawdzić nie tylko ich odmianę i pochodzenie. Należy także dobrze przyjrzeć się drzewku i ocenić jego stan. Powinno być dobrze rozwinięte i dość wysokie – wtedy lepiej się przyjmuje, a ty nie musisz długo czekać na pierwsze plony. Warto także sprawdzić blaszki liściowe. Powinny być całe, równomiernie wybarwione i gładkie. Wszelkie zmiany czy nadgryzienia mogą świadczyć o żerowaniu szkodników lub obecności patogenów grzybowych, które mogą rozprzestrzenić się na rośliny w twoim ogrodzie.

Owoce pigwy na drzewie
Sadzonki pigwy i pigwa gruszkowa krok po kroku, a także ich sprzedaż i porady

Warto także wiedzieć, że sadzonki drzew owocowych sprzedawane są w trzech formach. Sadzonki z nagim korzeniem są najbardziej rozpowszechnione, jednakże mogą być najbardziej kłopotliwe. Odsłonięte korzenie są bardziej narażone na uszkodzenia. Są także bardziej podatne na wysychanie i gorzej przyjmują się w nowym miejscu. Mniejsze drzewka sprzedawane są w pojemnikach. Nie zahamowują wegetacji, więc można sadzić je cały rok. Są jednak najdroższe. Rozwiązaniem pośrednim jest balot, czyli rodzaj foliowego zabezpieczenia całej bryły korzeniowej, wraz z podłożem. Ten rodzaj sadzonek także jest bardziej odporny na uszkodzenia i przesychanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pigwie.

Sprzedaż sadzonek pigwy

Sadzonki pigwy można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepie internetowym. W przypadku jednak tych roślin warto iść do centrum ogrodniczego lub szkółki. Dlaczego? Po pierwsze masz wtedy pewność, z jaką odmianą masz do czynienia i czego możesz spodziewać się po plonach rośliny. Po drugie, możesz sprawdzić, jak wygląda drzewko i ocenić jego stan.

Zakup sadzonek w sklepie online jest ryzykowny, ponieważ delikatne pędy i korzenie mogą zostać uszkodzone w czasie dostawy. Na dodatek sadzonka może długo stać na magazynie i zanadto przeschnąć, przez co nie będzie chciała przyjąć się w nowym miejscu. Jeśli jednak masz sprawdzonego dostawcę, warto spróbować. Jest to zdecydowanie o wiele wygodniejsza opcja, ponieważ nie trzeba się przejmować organizacją transportu. Bardzo często cena w takim wypadku jest atrakcyjniejsza niż w sklepach stacjonarnych, a przy aranżacji sadu może to nie być bez znaczenia.

Sadzonki pigwy – cena

Pigwa pospolita może mieć bardzo różne ceny. Wszystko zależy od wieku i wysokości krzewu. Ceny mogą być także inne dla różnych odmian. Pigwa gruszkowa jest nieco tańsza niż pigwa jabłkowa, jednak różnice w cenie sięgają zaledwie kilku złotych. Najmniejsze sadzonki, czyli dwuletnie drzewka, które mają około 50 cm wysokości to koszt około 17-25 zł.

O wiele wyższe mogą być już ceny sadzonek starszych. Te 3-4-letnie kosztują od 40 zł w górę. Im wyższa sadzonka, tym drożej. 60-centymetrowe drzewka kosztują około 45 zł, jednak te powyżej 1 m to koszt już około 70-90 zł. Wyższa cena dotyczy także odmian karłowatych lub prowadzonych w sposób kolumnowy, idealnych do małego ogrodu. Więcej przyjdzie także zapłacić za sadzonki odmian ozdobnych, o ładnie wybarwionych kwiatach i drzewkach o bardziej regularnym pokroju.

ikona podziel się Przekaż dalej