Sadzonki piwonii - co warto o nich wiedzieć

Piwonia - Paeonia, znana również jako peonia, to niesamowicie piękna roślina, której kwiaty mogą stać się ozdobą w naszym ogrodzie. Co więcej, wykorzystując kilka odmian z rodzaju peonia, możemy stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne kompozycje jednogatunkowe, które dzięki różnorodności cech morfologicznych nie będą monotonne. Zanim jednak zakupimy sadzonki piwonii chińskiej, piwonii drzewiastej, czy też piwonii niebieskiej, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega rozmnażanie tych kwiatów.

Zacznijmy więc od tego, że by rozpocząć uprawę tych roślin w swoim ogrodzie, potrzebne nam będą sadzonki. Najprościej więc udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić gotowe sadzonki rośliny. Jeśli jednak interesujemy się ogrodnictwem i chcemy sami stworzyć sadzonki piwonii, możemy przejść do jej rozmnażania, które wykonuje się poprzez kłącza piwonii.

Kłącza piwonii powinny być pozyskiwane z kilkuletnich okazów. Pozyskiwanie kłączy piwonii powinno być przeprowadzane bardzo ostrożnie, ponieważ piwonia to dość krucha roślina, która podatna jest na uszkodzenia. Warto pamiętać, że pobrany materiał roślinny powinien być wysadzany na głębokości kilkunastu centymetrów w okresie lata lub jesieni.

Pod uprawę roślin powinniśmy przygotować nasłonecznione stanowisko, bo dzięki temu kwiaty piwonii będą rozwijały się o wiele lepiej niż kwiaty rośliny, która będzie w stanowisku lekko nasłonecznionym. Co więcej, stanowisko powinno być również osłonięte od silnych wiatrów, ponieważ wiatr może połamać nasze rośliny. Dodatkowo, bez względu na to, czy w naszym ogrodzie znaleźć się ma piwonia drzewiasta, piwonia chińska, piwonia niebieska, czy inna piwonia, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu jej żyznej i próchniczej gleby o obojętnym odczynie pH. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy sadzić piwonie.

Sadzonki piwonii - gdzie prowadzona jest ich sprzedaż i jaka jest ich cena

Sadzonki piwonii dostępne są w sprzedaży w różnych miejscach i w różnej cenie. Możemy je zakupić zarówno stacjonarnie, jak i online przez internet. Wielu producentów, ale również osób, które prowadzą swą sprzedaż internetową, wystawiają sadzonki piwonii na sprzedaż. Zakupy online są bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które nie mogą lub nie chcą, poświęcić czasu na znalezienie odpowiednich sadzonek w stacjonarnych sklepach ogrodniczych.

Jednak przy zakupach internetowych istnieje również dość duże ryzyko, ponieważ nie wiemy tak naprawdę, w jakiej formie jest dana sadzonka, czy też, jak będzie wyglądał jej dowóz i w jakim stanie do nas dotrze. Jednak oszczędność czasu i energii jest dla wielu osób bardzo kusząca, dlatego decydują się na tego rodzaju zakup. Jeśli chodzi natomiast o stacjonarną sprzedaż, sadzonki piwonii możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, dużych centrach, a także ze szkółek roślin.

Kwiat piwonii w czasie kwitnienia, a także sadzonki piwonii i sadzenie piwonii krok po kroku
Jak wybrać sadzonki piwonii, a także sadzenie, uprawa i pielęgnacja piwono

Cena za piwonie jest różna. Ceny wahają się od około 10 do 70 zł za sadzonkę. Wszystko zależy od konkretnej odmiany piwonii, jaka nas interesuje. Przykładowo piwonia 'Karl Rosenfield' dostępna jest za około 12 zł, natomiast piwonia ITOH 'Copper Kettle' dostępna jest w sprzedaży za ponad 100 zł.

Cebulki piwonii - jakie rodzaje piwonii możemy kupić

Piwonia chińska, piwonia drzewiasta, czy piwonia niebieska, to tylko nieliczne z wielu gatunków piwonii. Jednym z nich jest między innymi piwonia Delavaya, której paprociowate liście pojawiają się na drewniejących pędach, a jej kwiaty są w kolorze żółtym lub czerwonym.

Kolejna jest wspomniana już wcześniej piwonia krzewiasta, znana też jako piwonia drzewiasta. Jej kwiaty, osiągające nawet do kilkunastu centymetrów średnicy, mogą wybarwiać się na barwy białe, różowe, czerwone, żółte, a nawet mogą być dwubarwne. Wśród piwonii drzewiastych wyróżnia się piwonie chińskie o pełnych kwiatach, które kwitną w VI, ale także japońskie, czyli odmiany półpełne i pojedyncze, których kwitnienie przypada około 2-3 tygodnie wcześniej.

Kwiaty wybarwione w odcieniach barwy różowej i fioletowej, a także lancetowate liście, są cechą charakterystyczną piwonii pośrednich. W przypadku piwonii lekarskiej kwiaty są dość duże, pojedyncze i wybarwione na różowo, choć czasem i na czerwono. Pojawiają się one w V i VI. Ten gatunek piwonii wykazuje się właściwościami leczniczymi, mimo tego, że jest trujący.

Piwonia Rocka to kolejna piwonia, której kwiaty są bardzo atrakcyjne. Mają one biały kolor, ale w dolnej części płatków są czerwono nakrapiane. Te piwonie dorastają do około 1,5 m wysokości, tak jak i piwonie Potanina, które charakteryzują się dość małymi kwiatami o ciemnej, praktycznie ciemnobrązowej barwie.

ikona podziel się Przekaż dalej