Sadzonki rabarbaru – popularne odmiany, ceny, porady jak sadzić
Rabarbar jest warzywem ogrodowym, które posiada sporą zawartość witaminy C. Właśnie dlatego tak chętnie przyrządzany jest przez nas, m.in. sok z rabarbaru, nalewka z rabarbaru czy inne przetwory. Jakie sadzonki rabarbaru warto posadzić w swoim ogrodzie, jak wygląda uprawa rabarbaru oraz jaka jest cena poszczególnych odmian? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rabarbarze.
Sadzonki rabarbaru – co warto o nich wiedzieć?
Które odmiany rabarbaru wybrać do ogródka?
Oczywiście, najważniejsza będzie karpa rabarbaru – najlepiej, jeżeli będzie ona liczyć od 4 do 6 lat. Dlaczego? Otóż, lepiej będzie ją później rozmnożyć. Średnica, jaką powinna mieć karpa rabarbaru, to od 40 do maksymalnie 60 cm. Sadzonka powinna też ważyć od 250 do 300 g – właśnie po tym można m.in. rozpoznać, że jest ona… dobrej jakości. Pamiętaj o tym, że sadzonki od 4 do 6 lat powinny mieć dwa albo trzy pąki liściowe, a także jeden korzeń (do trzech). No chyba, że kupujesz sadzonkę dwu-, trzyletnią – wówczas zarówno pąk liściowy, jak i korzeń może być jeden (lub dwa). Warunki te dotyczą wszystkich odmian sadzonek rabarbaru.
Jeżeli chodzi o same odmiany sadzonek, są one zróżnicowane – najczęściej pod względem ich plenności oraz wczesności. Najbardziej popularne odmiany to:
- Wczesny Horsera
- Wiśniowy
- Koral
- Karpow Lipskiego
- Lider
- Holsteiner Blut
Cena sadzonki zależy od tego, jakiej jest produkcji. Przykładowo, za sadzonki holenderskie bądź popularny rabarbar malinowy zapłacisz ok. 7 zł. Z kolei nasiona (1 g) to koszt zazwyczaj między 2,5 a 3 złote. Nie zapomnij, że kupując sadzonki musisz zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar i wagę – jeżeli bowiem kupisz kłącze zbyt małe, może się… wolno rozwijać. Koniecznie sprawdź też, czy rabarbar jest zdrowy i nie ma żadnych oznak choroby. Korzenie powinny być w dobrym stanie, a kłącze jędrne! Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z rabarbaru.
Kiedy najlepiej posadzić sadzonki rabarbaru?
Idealnie, gdy zrobisz to w marcu bądź na przełomie września oraz października. Ten drugi termin będzie znacznie lepszy, ponieważ zbierać rabarbar będziesz mógł już od maja do czerwca. Chcesz sadzić rabarbar w przydomowym ogródku? A więc spokojnie wystarczy już nawet kilka sadzonek! Rabarbar nie wymaga dużo, jeżeli chodzi o klimat czy glebę, jednak trzeba pamiętać o tym, że bardzo lubi… wodę! Najlepiej więc, by jego podłoże było żyzne i uprawione głęboko. Najlepsze plony uzyskać możesz na ciepłym i słonecznym stanowisku – w zacienionym miejscu będzie bowiem dojrzewał znacznie później.
Nie zapomnij, że rabarbar to roślina żarłoczna. Zanim ją posadzisz, nawieź ziemię obornikiem bądź kompostem. Oczywiście, musisz dostarczać jej również różnych nawozów. Warto tydzień przed wysadzeniem sadzonek zastosować potas, a następnie nawozić rabarbar azotem (w okresie wegetacji). Podczas owocowania możesz to robić co 2 tygodnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z rabarbaru?
Jak sadzić rabarbar?
Rabarbar malinowy – w jaki sposób sadzić?
Na początku wykop symetryczne dołki w ziemi – muszą mieć równą długość, a także szerokość. Rabarbar rozrasta się dość szybko i mocno, więc powinno się między sadzonkami zachowywać spore odstępy (przynajmniej 100 cm). Usyp w dołkach ok. 10 cm kompostu (albo obornika), a na koniec umieść w nich sadzonki – pąki muszą znajdować się przynajmniej dwa centymetry poniżej dołka (albo na równi z ziemią).
Jak sadzić rabarbar? Należy przedzielić karpy tak, by sadzonki miały po jednym silnym pąku. Następnie trzeba je usadowić w odpowiednim rozdziale (jak wyżej), aby dobrze się rozwijały. Podlewaj zagony z rabarbarem dość często, ale też osłaniaj glebę przez przemarznięciem. Trzeba dbać o swoje uprawy zwłaszcza w pierwszym okresie wegetacji, bo wówczas jest największe ryzyko zachwaszczenia – rabarbar nie ma jeszcze liści, jakie zakryją przestrzeń między roślinami.
Uprawa rabarbaru – gdzie sadzić?
Jak już wspominaliśmy, sadzonki nie wymagają wiele od gleby. Ich podłoże powinno być żyzne i z dużą zawartością próchnicy (od 5,5 do 7 pH). Woda gruntowa może być z kolei do 1,5 m w ziemi. Dlaczego właśnie tak? Otóż, z czasem z korzeni rabarbaru zaczną rosnąć włókniste korzenie, jakie nie mogą mieć dłuższego kontaktu z wodą. Rabarbar lubi słoneczne miejsca, ale zacienione też nie stanowią dla niego większego problemu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na przetwory.
Roślina świetnie będzie radzić sobie również z chłodniejszymi dniami – właśnie dlatego karpy mogą zimować w ziemi! Pąki, jakie pojawią się wiosną, wytrzymują mrozy 10-stopniowe, więc przy naszym polskim klimacie… raczej nie ma się czym martwić!
A jak to jest z wykopywaniem rabarbaru?
Uprawa rabarbaru nie należy do najtrudniejszych. Ale, czy trzeba go wykopywać? Otóż, rabarbar malinowy to roślina wieloletnia i odporna na zimowy klimat – zatem wcale nie trzeba będzie wprowadzać sadzonek w stan spoczynku. Mało tego, nie musisz ich ochraniać przed mrozem. Jak już wspominaliśmy, rabarbar wytrzymuje nawet bardzo niskie temperatury.
Pamiętaj jedynie o wykopywaniu rośliny, aby ją… odmłodzić. Co pięć lat wykopuj karpy, podziel je i przesadź w inne miejsce – dzięki temu pobudzisz rabarbar do wydawania… bardziej obfitych plonów! A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu przepisy na kompoty?